.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
مظفر: سوال نمایندگان از وزرا 5برابر شد

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طول سه ماهه گذشته بیشترین سوال از وزرای دولت مربوط به وزیر مسکن و راه و شهرسازی و کمترین آن مربوط به وزیر دفاع است گفت: سوال از وزرا در مقایسه با سنوات قبل 5 برابر افزایش پیدا کرده است.

به گزارش شمال نیوز به نقل از خانه ملت، حسین مظفر در تشریح گزارش سه ماه نظارت این معاونت بر عملکرد سه قوه در جمع خبرنگاران گفت: گزارش نظارتی مربوط به سه ماهه اول از شهریور 92 لغایت  6 آذر است که تقریباً با آغاز کار دولت یازدهم همزمان است.

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مهمترین محورهای نظارتی عبارتند از  نظارت بر ابلاغ و انتشار قوانین که در طول این مدت سه ماه از 17 قانون ابلاغ شده به دستگاههای اجرایی 3 قانون در مهلت مقرر و 8 قانون با تاخیر ابلاغ شده است. البته در عین حال در این ظرف زمانی مشخص در مقایسه با سنوات گذشته 55 درصد تاخیر ابلاغ قوانین کاهش داشته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: نظارت بر اجرای قوانین و آئین نامه‌های اجرایی یکی دیگر از مولفه‌های نظارت است. که آئین نامه اجرایی 52 قانونی که ابلاغ شده هنوز نوشته نشده است. همچنین درباره تذکر نمایندگان به وزرا و رئیس جمهور در طول این سه ماه حدود 1429 تذکر به هیات وزیران و رئیس جمهور از طرف نمایندگان داده شده که بیشترین تذکر مربوط به رئیس جمهور بوده است.

وی با تاکید بر اینکه علت افزایش تذکر به رئیس جمهور به دلیل وزارتخانه‌های فاقد وزیر بود تصریح کرد: در عین حال در مقایسه با سنوات گذشته در همین بازه زمانی مشخص تذکر به هیات وزیران و رئیس جمهور 35 درصد افزایش یافته است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: در مورد سوال از وزرا در این سه ماه 277 سوال عنوان شده که البته این سوال‌ها به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع می‌شود. اما در مقایسه با دوره‌های قبل سوال از وزرا 5 برابر افزایش پیدا کرده است. که از این تعداد سوال 28 سوال در کمیسیون‌ها خاتمه یافته و 239 سوال در حال رسیدگی است.

مظفر افزود: بیشترین سوال در طول این سه ماه مربوط به وزیر مسکن و راه و شهرسازی بوده و کمترین سوال به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اختصاص دارد. در بازه زمانی این سه ماه 9 تقاضای تحقیق و تفحص جدید تقدیم هیات رئیسه شده که در دستور کار کمیسیو‌ن‌ها و صحن قرار دارد اما در طول عمر 15 ماهه مجلس نهم تاکنون 69 تقاضای تحقیق و تفحص مطرح شده  که نسبت به دوره‌های گذشته 2.7 درصد افزایش یافته است.

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس در طول این سه ماه صلاحیت 5 وزیر پیشنهادی را مورد بررسی قرار داده است افزود: از این 5 وزیر پیشنهادی، مجلس به 3 نفر رای اعتماد داد. اما درباره حضور وزیران در صحن علنی مجلس در این سه ماه وزیر امور خارجه به صحن علنی مجلس دعوت شده و وی گزارش خود را درباره مذاکرات ژنو به نمایندگان ارائه داد.

نماینده مردم تهران، ری ، شمیرانات و اسلامشهر افزود: گزارش بازرسی از دستگاهها در صحن علنی در تاریخ 13 شهریور و گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره مسائل بخشی و فرابخشی کشور خوانده شد. این در حالی است که در مورد تطبیق مصوبات هیات وزیران با قوانین مصوب مجلس متاسفانه تاکنون هیچ گزارشی از هیات تطبیق به ما ارجاع داده نشده است.

وی بیان کرد: تاکنون 780 شکایت از سازمان‌ها و نهادها به کمیسیون اصل 90 مجلس ارجاع داده شده است که در حال بررسی است. اما گاهی از طرف رئیس مجلس هم برخی موارد به معاونت نظارت مجلس گزارش داده می‌شود که تاکنون 12 مورد در این باره از طرف رئیس مجلس به معاونت نظارت ارجاع داده شده است.

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی گفت: مورد دیگر نظارت نمایندگان بر شوراها و هیات‌های ملی و استانی است که تاکنون از 19 مجامع ملی و 8 مجامع استانی به این معاونت گزارش شده است./250


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

نا شناس 20 آذر 1392
علتش هیچی نیست جزخصومت های شخصی و جناح بازی.اغلب نمایندگان ازجناح مخالف دولت هستندمیخوان جلوی پای دولت سنگ اندازی کنند.خوب بود بودجه رو فروردین میدادند مجلس؟

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.021 seconds.