.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

ركودشكني لپ‌تاپ‌ها!

به گزارش شمال نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، به همين دليل بسياري از افرادي كه قصد خريد كامپيوتر، تجهيزات ديجيتالي و كامپيوتري دارند با اين پرسش مواجهند كه واقعا در چنين اوضاع و احوالي كه شرايط بازار مدام در حال تغيير است بهترين اقدام چيست؟


آيا بايد به توصيه‌هاي برخي از فروشندگان توجه كرد و كالا را با هر قيمتي كه در بازار موجود است خريداري كرد؟ يا اينكه دست نگه داشت و منتظر كاهش قيمت‌ها بود؟ آيا بايد به سراغ لپ‌تاپ‌هاي كاركرده برويم يا اينكه از ميان مدل‌هاي موجود در بازار يك نمونه مناسب ولو گران قيمت را انتخاب كنيم؟

در اين گزارش ما علاوه بر بررسي شرايط بازار طي يك هفته اخير، سعي كرده ايم پاسخي براي اين پرسش‌ها بيابيم.پس اگر قصد خريد كامپيوتر و... داريد اين گزارش را بخوانيد:

هفته پرنوسان بازار كامپيوتر و موبايل

هفته‌اي كه گذشت براي بازار خريد و فروش كامپيوتر، تجهيزات ديجيتالي و گوشي موبايل هفته پرفراز و نشيبي بود. هفته‌اي كه طي آن نرخ دلار آزاد بالا رفت و طبق معمول چنين اتفاقي منجر به افزايش قيمت و كاهش تقاضا در بازار شد.

اما اين بار پيامدهاي نوسانات نرخ ارز پررنگ‌تر از هر زمان ديگري بود و البته همچنان هست. رشد قيمت‌ها در بازار، امتناع فروشندگان از ارائه كالا به خريداران، ارائه قيمت‌هاي پرت و غيرمنطقي به خريداران بخشي از اتفاقاتي است كه در بازار هفته گذشته شاهد آنها بوديم.

گروهي از كسبه هم از اواسط هفته گذشته واحد فروشگاهي خود را به حالت نيمه تعطيل درآورده بودند. گروهي نيز به انجام كارهاي خدماتي نظير نصب اپليكيشن و... روي آورده تا به اين ترتيب دليلي براي حضور در بازار داشته باشند.

اين وضعيت حتي با كاهش 200 توماني نرخ دلار آزاد طي يكي دو روز اخير تغيير نكرد و همچنان فعالان بازار و فروشندگان كالاها را با نرخ روزهاي قبل به فروش رسانده و ترجيح مي‌دهند تا زماني كه نرخ دلار ثابت نشده است در قيمت‌ها تغييري ايجاد نكنند.

فعالان بازار همچنين از كاهش شديد موجودي در بازار خبر داده و مي‌گويند، كاهش موجودي در كنار نوسانات نرخ ارز عامل مهم ديگري است كه فعالان بازار را به افزايش قيمت‌ها ناچار كرده است.

به گفته آنها بسياري از واردكنندگان و عرضه‌كنندگان لپ‌تاپ از زماني كه نرخ دلار به رقم 2000 تومان رسيد به اميد ارزان‌تر شدن دلار آزاد يا تك نرخي شدن آن از ثبت سفارش و واردات كالا خودداري كردند.

گروهي هم آهي در بساط نداشتند تا نسبت به واردات كالا اقدام كنند. به همين دليل موجودي لپ‌تاپ در بازار كاهش يافت. اكنون هم با توجه به اينكه احتمال نوسان قيمت دلار باز هم وجود دارد برخي از فروشندگان از فروش كالاهايشان خودداري كرده و با اعلام قيمت‌هاي پرت به مشتري سعي مي‌كنند خريدار را از خريد منصرف كنند. به‌عنوان مثالMAC BOOK PRO RETINA با‌ هارد 500 گيگابايتي SSD با قيمت‌هاي متفاوتي از شش ميليون و 500 تا هشت ميليون تومان در بازار عرضه شده است. حتي يك فروشگاه قيمتي حدود نه ميليون تومان براي اين كالا به خبرنگار «دنياي‌اقتصاد» ارائه داد.

كارشناسان بر اين باورند كه عدم نظارت بر بازار منجر به سوءاستفاده راحت برخي از كسبه از شرايط فعلي بازار شده است.

رشد قيمت‌ها

طي يك هفته اخير، رشد قيمت‌ها در بازار لپ‌تاپ و گوشي موبايل بيش از ساير كالاها به چشم آمد.

به گفته فعالان بازار، رشد نرخ دلار يكي از علت‌هاي افزايش قيمت‌ها در بازار كامپيوتر است و از آنجا كه لپ‌تاپ در رده كالاهاي گران‌قيمت و البته پرفروش است، افزايش قيمت‌ها در بازار اين كالاها محسوس‌تر است تا ساير كالاها. در اين زمينه گروهي از فعالان بازار از رشد 100 تا 300 هزار توماني و گروهي از افزايش 50 تا 400 هزار توماني قيمت‌ها در بازار لپ‌تاپ، طي يك هفته اخير

خبر مي‌دهند.

اما بر اساس بررسي‌هاي انجام شده توسط خبرنگار «دنياي‌اقتصاد» از اوايل هفته گذشته كه نرخ دلار آزاد به بالاترين حد خود رسيد، شاهد افزايش 100 تا 500 هزار توماني قيمت‌ها در بازار لپ‌تاپ بوده‌ايم كه بيشترين ميزان رشد قيمت مربوط به لپ‌تاپ‌هاي گران قيمت و جديد مانند لپ‌تاپ‌هاي سري retina اپل است. افزايش قيمتي كه با وجود كاهش 200 توماني قيمت دلار آزاد سر فرود آمدن ندارد.

در بازار تبلت هم شاهد يك جهش بلند قيمتي بوده‌ايم. به طوري‌كه براساس بررسي‌هاي انجام شده مشخص شد اين كالا با يك رشد 100 تا 120 هزار تومان افزايش يافته است. به طوري‌كه در حال حاضر ipad new با ظرفيت 16 گيگابايت در حال حاضر با قيمت يك ميليون و 400 هزار تومان به فروش مي‌رسد.

در بازار گوشي موبايل هم اوضاع و احوال به همين منوال است و شاهد يك رشد قيمت عجيب در بازار اين كالا هستيم. رشد قيمتي كه سقف آن 400 تا 500 هزار تومان است و مربوط مي‌شود به گوشي

iphone 4s از خانواده اپل! در حال حاضر قيمت اين گوشي در ظرفيت 16 گيگابايتي حدود يك ميليون و 650 تا يك ميليون و 700 هزار تومان است. در بازار كالا و تجهيزات ديجيتالي هم اوضاع به همين منوال است. به طوري‌كه شاهد رشد 30 تا 100 هزار توماني قيمت انواع پخش‌كننده موسيقي و به ويژه آي‌پاد تاچ اپل بوده‌ايم. به طوري‌كه قيمت آي‌پاد تاچ با ظرفيت 8 و 32 گيگابايتي به ترتيب 530 هزار تومان و 730 هزار تومان

اعلام شده است.

خريد كنيم يا خير؟

اگرچه شرايط بازار و روند قيمت‌ها باعث شده است تا گروهي كه قصد خريد لپ‌تاپ يا ساير كالاهاي حوزه ديجيتال و كامپيوتر را دارند، فعلا براي خريد اقدام نكنند. اما گروهي هستند كه ناچار به خريد بوده و ناگزيرند با وجود افزايش قيمت‌ها براي خريد اقدام كنند. البته فعالان بازار و كارشناسان مي‌گويند، با توجه به اين موضوع كه شرايط نوسانات نرخ دلار به هيچ وجه قابل پيش‌بيني نيست، پيشنهاد مي‌شود خريداران از ميان مدل‌هاي موجود در بازار لپ‌تاپ خود را خريداري كنند؛ چرا كه اين احتمال وجود دارد كه موجودي هم در روزهاي آتي كمتر شود.

بهنامي، يكي از فعالان بازار هم مي‌گويد: در شرايط فعلي اكثر مردم تنها به فكر اسم و مارك و همچنين مدل‌هاي جديد هستند. در حالي‌كه با كمي فكر و بررسي مي‌توانند لپ‌تاپي مناسب خريداري كنند و در ضمن هزينه اضافي هم صرف خريد لپ‌تاپ نكنند. به‌عنوان مثال گروهي تصور مي‌كنند اگر قصد انجام كار حرفه‌اي دارند بايد حتما جديدترين لپ‌تاپ اپل را خريداري كنند.

در حالي‌كه اين لپ‌تاپ ممكن است كاربرد چنداني براي آنها نداشته باشد. مثلا همين

pro mac book retina كه وضوح تصوير صفحه نمايش آن بر سر زبان‌ها افتاده است و قيمت بالايي دارد تنها براي ديدن عكس و... با وضوح بالا مناسب است و در صورت چاپ هيچ چيز خاصي مشاهده نمي‌شود؛ چرا كه ما چاپگري كه بتواند تصويري با چنين وضوحي چاپ كند، نداريم.

توانا يكي ديگر از فعالان بازار هم افزود: توصيه من به خريداران لپ‌تاپ و ساير كالاها اين است كه انتخاب آگاهانه داشته باشند. وي نيز گفت: در حال حاضر اكثرا مانور زيادي روي تبلت‌هاي 4G و 3G مي‌دهند، در حالي‌كه خريد يك تبلت مجهز به WIFI براي برخي به صرفه‌تر است و كاربري راحت‌تري دارد. به اين ترتيب كه يك مودم جيبي خريداري كرده و به‌سادگي به اينترنت

متصل شود.

خلاصه كلام اينكه فعالان بازار و كارشناسان براي بازار روزهاي سخت‌تري را پيش‌بيني مي‌كنند و مي‌گويند با توجه به نوسانات نرخ دلار و خودداري واردكنندگان از ثبت سفارش و واردات كالا در هفته‌هاي آتي با يك بازار واقعا خالي مواجه خواهيم شد. پس در شرايط فعلي بهترين كار خريد منطقي و عاقلانه كالا است.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
برچسب ها : ركودشكني , لپ‌تاپ‌

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.043 seconds.