.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
نقش پزشکیان در انتخاب قالیباف بعنوان رئیس مجلس چه بود؟/دولت و مجلس تازه نفس درابتدای راه مشترک!
افتتاحیه مجلس دوازدهم با یک اتفاق تلخ و ویژه همزمان شده بود. سانحه سقوط بالگرد ریاست جمهوری، در ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، فضای سیاسی کشور را متاثر کرده بود و برنامه‌ریزی‌ها از برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری آن هم در فاصله 4 ماه از برگزاری انتخابات مجلس صورت می‌گرفت.

نقش پزشکیان در انتخاب قالیباف بعنوان رئیس مجلس چه بود؟/دولت و مجلس تازه نفس درابتدای راه مشترک!

 

شمال نیوز: در این مقطع، رایزنی‌های سیاسی در افتتاحیه مجلس علاوه بر انتخاب هیئت رئیسه مجلس و کمیسیون‌های تخصصی به شرکت نمایندگان در انتخابات ریاست جمهوری نیز معطوف شده بود. در این میان، سه جناح مجلس با عضویت در لیست‌های انتخاباتی شانا (شورای ائتلاف انقلاب اسلامی)، صبح امید و امناء (نزدیک به جبهه پایداری) و دیگر افراد مستقل واصلاح طلب در قالب دو فراکسیون مستقلین ولایی و فراکسیون انقلاب اسلامی نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری نیز ایفا کردند. در نهایت از هر کدام از این جناح‌های مجلس، نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری از مرحله نظارت شورای نگهبان عبور کردند. به غیر از قالیباف و پزشکیان که در مجلس دوزادهم حضور داشتند، نمایندگان لیست صبح امید و امناء نیز از سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند.

 

اما قبل از پایان مرحله ثبت نام نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری، رقابت بر سر ریاست مجلس میان آقایان قالیباف و ذوالنوری برگزار شد که هر کدام به ترتیب توانستند 198 و 60 رای کسب کنند. پیش از رای‌گیری هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی به نظر می‌رسید نمایندگان مستقل و اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی که قریب به ۸۰ تا ۱۰۰ نفر هستند با تشکیل فراکسیون مستقلین نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب ریاست مجلس خواهند داشت. بررسی آراء قالیباف نشان می‌دهد که قالیباف با کمک رای فراکسیون مستقلین بر صندلی ریاست تکیه زده است.

 

یکی دیگر از نقش‌های اساسی فراکسیون مستقلین در به ریاست رسیدن محمدباقر قالیباف، عدم حضور مسعود پزشکیان در انتخابات هیات رئیسه مجلس بود. هر چند دلیل عدم حضور وی کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری بود اما آمدن نام پزشکیان در میان کاندیداهای ریاست مجلس، رای مستقلین و اصلاح‌طلبان را دو پاره می‌کرد و از وزن این طیف در سبد رای قالیباف می‌کاست.

 

گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد نه تنها مستقلین، فراکسیون اقلیت مجلس نخواهند بود، بلکه بخش زیادی از آن‌ها در مواقع حساس با نمایندگان راه یافته از لیست شانا ائتلاف خواهند کرد یا از آن‌ها کمک خواهند گرفت.

 

 امری که در دوره‌های گذشته نیز مسبوق به سابقه بود. به خصوص با توجه به آن که در این دوره، همراهی دولت با مجلس اهمیت بالایی دارد. موضوعی که حسام‌الدین آشنا در مصاحبه اختصاصی با سایت خبری تابناک به آن اشاره کرده بود و گفته بود: «به نظر می رسد ریاست مجلس و یکی از فراکسیون های مهم مجلس در جهت هماهنگی هرچه بیشتر با دولت قدم برمی دارد.»

 

اما اعضای فراکسیون مستقلین ولایی مجلس دوازدهم چه کسانی هستند؟

 

صد منتخب میانه رو اصلاح طلب، مستقل و اصولگرا عضو فراکسیون مستقلین ولایی هستند. رئیس هیات موسس آقای علاءالدین بروجردی نماینده شهرستان لار و گراش از استان فارس به عنوان رئیس موقت فراکسیون مستقلین ولایی مجلس دوازدهم است.

 

 مسعود پزشکیان (تبریز در استان آذربایجان شرقی)، غلامرضا نوری قزلجه (بستان‌آباد در استان آذربایجان شرقی)، مهرداد لاهوتی (لنگرود استان گیلان)، همتی (ایلام)، احمد بخشایش (اردستان از استان اصفهان)، غلامرضا تاج‌گردون (گچساران و باشت از استان کهگیلویه و بویر احمد)، فتح‌اله توسلی (بهار و کبودرآهنگ از استان همدان)، حسین‌زاده (نقده و اشنویه در استان آذربایجان غربی)، محمد باقری (بناب از آذربایجان شرقی)، نصیرپور شهرستان (سراب استان آذربایجان شرقی)، مریم عبداللهی (ترکمنچای / میانه آذربایجان شرقی)، قدرتی (شیروان در استان خراسان شمالی)، سید فرید موسوی (نماینده مردم مراغه استان آذربایجان شرقی) و مصطفی پوردهقان (اردکان استان یزد) ۱۵ عضو هیات موسس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس دوازدهم هستند که به عنوان هیات رئیسه موقت فراکسیون تعیین شدند.

 

 نقش پزشکیان در انتخاب قالیباف بعنوان رئیس مجلس چه بود؟/دولت و مجلس تازه نفس درابتدای راه مشترک!

 

چنانچه مشخص است اکثر نمایندگان هیئت رئیسه این فراکسیون از حوزه‌های انتخابیه غربی کشور و  قومیت های زبانی و مذهبی کشور هستند که مردم این حوزه‌های انتخابیه در انتخابات ریاست جمهوری نیز رای قاطع و تعیین کننده‌ای به دکتر مسعود پزشکیان دادند.

 

حالا با حضور محمدباقر قالیباف در راس مجلس دوازدهم و مسعود پزشکیان در مقام رئیس جمهور، دو همکار قدیمی که خاستگاه پارلمانی دارند و هر دو با عمق مسائل و مشکلات کشور آشنا هستند، در راس نظام اداری و قانونگذاری کشور قرار گرفته اند ، آنها مخالفان تندرویی در بیرون و داخل مجلس دارند که نیاز دارند با هماهنگی هم آنها را مدیریت کنند و همراهی دولت و مجلس می تواند راه حل سریع بسیاری از معضلات فعلی کشور باشد.

 

قابل پیش بینی است که بعد از مراسم تنفیذ ریاست‌جمهوری دکتر پزشکیان، این همراهی در رای اعتماد به وزیران نقش پررنگ‌تری به خود خواهد گرفت. بنابراین، به نظر می‌رسد اتحاد پزشکیان با دو جناح مجلس (فراکسیون مستقلین و نمایندگان شانا) بتواند هماهنگی میان قوا را به نمایش بگذارد و یکی از ارکان و زیر ساخت های همکاری دولت و مجلس تازه نفس شود./ تابناک

 

 


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 1.145 seconds.