.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
از سایپا مازندران تا زامیاد سمنان
خودروسازی در مازندران؛ وعده‌های فراموش‌شده ! / کلاه گشاد بر سر شهرداری و شورای شهر قائم شهر! / کارخانه دیزل‌سنگین آمل چه شد ؟!
مشکل امروزدر عدم استقرار صنایع بزرگ در استان مازندران، مدیرانی هستند که بی رقم هستند و یا دغدغه توسعه ندارند و افزایش اشتغال جوانان و هموارکردن مسیر برای تولید ثروت، برای‌شان اولویت نیست
خودروسازی در مازندران؛ وعده‌های فراموش‌شده ! / کلاه گشاد بر سر شهرداری و شورای شهر قائم شهر! / کارخانه دیزل‌سنگین آمل چه شد ؟!

شمال نیوز: از زمانی که به‌خاطر داریم درخصوص دلیل صنعتی‌نشدن مازندران گفته‌اند کشاورزی بودن این استان و دغدغه‌های محیط‌‌‌زیستی موجب شد در دهه 60 قانونی در مجلس به تصویب برسد که اجازه استقرار صنایع بزرگ و حتی متوسط را در مازندران، گیلان و گلستان نمی‌داد قانونی که البته در دهه 70 نسخ شد و این مانع بزرگ قانونی برداشته شد اما هنوز که هنوز است این نگرش در میان مدیران و تصمیم سازان منسوخ نگردید .

 

در خطابودن چنین برداشتی لازم است تأکید کنیم عمده کشورهای اروپایی در کنار داشتن کشاورزی و محیط‌زیست حساس و شکننده، از صنایع بزرگ هم برخوردارند به شکلی که عمده این کشورها، در گروه کشورهای صنعتی به شمار می‌روند و بخش اعظم درآمد ناخالص ملی این کشورها از صادرات تولیدات صنعتی و مالیات به دست می‌آید. 

 

نکته مهم و قابل تامل این است که این کشورها، استانداردهای زیست‌محیطی سفت و سختی دارند که صنایع بزرگ، ملزم به رعایت آن هستند.

 

«صنعت و کشاورزی» یا «صنعت و محیط‌‌زیست»، دوگانه نیستند و با هم تعارض ماهوی ندارند و می‌توان این دو را با رعایت همان استانداردها، در کنارهم جمع کرد.

 

یکی از موانع جدی قانونی برای صنعتی‌شدن استان‌های مازندران، گیلان و گلستان همان قانون مجلس بود که در دهه 70 نسخ شد و راه برای صنعتی‌شدن این سه استان باز شد اما به‌نظر این‌بار مانع بزرگتری در میدان عمل  ایجاد شد به نام مدیرانِ بی‌تعهد ! مدیرانی که وعده می‌دادند در حالی‌که گویا همان لحظه می‌دانستند که در وعده خود صادق نیستند و چه وعده‌های بزرگی که ندادند و همه آن وعده‌ها را ساعتی پس از خاموش شدن دوربین و رفتن خبرنگاران برای همیشه فراموش کردند.

 

کارخانه دیزل‌سنگین آمل چه شد ؟!

 

یکی از این وعده‌ها ایجاد صنایع خودروسازی در استان مازندران بود که از میانه‌های دهه 70 با اختصاص چندده هکتار زمین در مجاورت شهرک امامزاده عبدالله برای تولیدی دیزل‌سنگین آمل واگذار شد اما این مجموعه تولیدی هرگز متولد نشد.

 

 نمونه بعدی كلنگ‌زني كارخانه خودرو سايپا در گهرباران ساري همزمان با سفر سوم دولت محمود احمدی‌نژاد به استان بود که در روز کلنگ‌زنی ادعا شد این کارخانه ظرف دو سال به افتتاح خواهد رسید.

 

 

علاوه بر ایجاد کارخانه خودروسازی سایپا در ساری،  کارخانه خودروسازی وابسته به ایران خودرو در بابل بود که  آن هم به شکلی که وعده داده شد، هرگز محقق نشد.

 

 

معاون وقت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران در سفر سوم دولت احمدی‌نژاد به استان گفته بود « رفع محدوديت‌هاي صنعتي به ويژه صنايع مادر در استان مازندران از جمله مهم‌ترين مصوبات دور نخست و دوم دولت به مازندران بود که با كلنگ‌زني كارخانه خودرو سايپا در گهرباران ساری این موانع برطرف شده است.»

 

وي با تاكيد بر اينكه ساخت پالايشگاه شهرستان ساري در اين سفر - سفر سوم - مورد تصريح و اجرا قرار مي‌گيرد ادامه داد « ساخت كارخانه خودروسازي بابل نيز از مصوبات دور نخست سفر بوده است كه تاكنون بيش از200 دستگاه خودرو در اين كارخانه به مرحله توليد رسيده است.»

 

کلاه گشاد بر سر شهرداری و شورای شهر قائم شهر!

 

 احداث کارخانه تولیدی سایپایدک در قائم‌شهر نیز به همین سرنوشت دچار شد آن هم در شرایطی که زمین شرکت گونی‌سازی را با قیمت پایین به شرکت سایپا فروختند و شهرداری و شورای شهر نیز حسن نیت نشان دادند و با توجه به این نکته که قرار است در این منطقه، واحد تولیدی ایجاد شود و صدها تن از جوانان شهر را به کار بگیرد، حداقل عوارض را از شرکت سایپا اخذ کردند اما این طرح هم به حال خود رها شده است و به‌نظر سرمایه‌گذار تصمیمی برای ایجاد واحد تولیدی ندارد و باید گفت سر شهرداری و شورای شهر قائم شهر کلاه گشادی رفت.

 

 اگر نگاهی به وضعیت صنایع امروز استان نگاه کنیم می‌بینیم نه پالایشگاه، نه خودرو سازی در ساری ، قائم شهر ، آمل و بابل هرگز محقق نشد و کسی از مدیران نیز حرفی از این وعده‌ها نمی‌زند و کسی از رسانه ها نیز سراغی از آن وعده‌ها نمی‌گیرد گویا همه می‌دانند اساساً حرف و به قول عامیانه باد و هوا بود.    

 

از سایپا مازندران تا زامیاد سمنان

 

این درحالی است که استقرار بسیاری از صنایع بزرگ و همچنین صنایع خودروسازی در استان مجاور ما سمنان، از لحظه تصویب تا اجرا، زمان زیادی نمی‌برد و این استان هم‌اکنون به قطب صنعت در منطقه تبدیل شده است و کم‌تر از یک‌سال قبل نیز احداث فاز دو زامیاد در شهرستان شاهرود در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار در شهرک صنعتی این شهرستان با حضور علی اصغر خانی نماینده مردم شهرستان شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا باقری مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان و سید محسن مرتضوی مدیرعامل شرکت زامیاد و با امضا اسناد مرتبط  کلید خورد و فرایندهای اجرایی آن با سرعت در حال انجام است.  

 

مدیران بی رمق مازندران !

 

تردیدی نداریم که مشکل امروزدر عدم استقرار صنایع بزرگ در استان مازندران، مدیرانی هستند که بی رقم هستند و یا دغدغه توسعه ندارند و افزایش اشتغال جوانان و هموارکردن مسیر برای تولید ثروت، برای‌شان اولویت نیست. 

یکی از مشکلات جوانان مازندران این است که در رشته‌های دانشگاهی تحصیل می‌کنند و تبدیل به نیروهایی متخصص می‎شوند اما مراکز صنعتی مرتبط با رشته و تخصص آنان در این استان وجود ندارد که این جوانان را به کار بگیرد و به همین دلیل بسیاری از این نیروها نمی‌توانند در زادگاه خود بمانند و ناچارند به مراکز صنعتی در تبریز، تهران، کرج، سمنان و اصفهان بروند و همین امر مشکلات خانوادگی بسیاری برای آنان ایجاد کرده است، مشکلاتی که ریشه آن در بی‌توجهی مدیران به گسترش صنایع و واحدهای تولیدی در مازندران طی سه دهه اخیر بوده است.    

 


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

محمود خناری نژاد 29 آبان 1402
استاندار وقت ما پس چه کاره است .نمایندگان ما که الان برای رای گرفتن رو کول مردم بالا میرن و به همه التماس میکنن کجا هستن.کی در فکر مردمه .همشون فقط شعار میدن عمل خبری نیست.

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.111 seconds.