.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
در نامه احمد توکلی به رئیس‌جمهور مطرح شد:
رانت بی‌سابقه در واگذاری امتیاز واردات 13 میلیون تن کالای اساسی به یک شرکت تازه کار
رییس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت در نامه به رئیس جمهور مدعی شده است که امتیاز واردات 13 میلیون تن کالای اساسی بدون رعایت قانون به یک شرکت تازه کار واگذار شده و این رانت بی سابقه است.
رانت بی‌سابقه در واگذاری امتیاز واردات 13 میلیون تن کالای اساسی به یک شرکت تازه کار

شمال نیوز: احمد توکلی رئیس هیأت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه ای به رئیس جمهور و رونوشت به وزیر جهاد کشاورزی، خواستار شفاف سازی دولت در چرایی اجازه واگذاری واردات ۱۳ میلیون تن کالای اساسی ،بدون رعایت تشریفات قانونی، به شرکتی تازه کار و فاقد پیشینه در واردات کالاهای اساسی شد.

 

به گزارش شمال نیوز، متن این نامه بدین شرح است:

 

برادر ارجمند جناب آقای رئیسی

 

  ریاست جمهور محترم

 

سلام علیکم 

 

در فروردین سال جاری در تأمین کالاهای اساسی تخلفات و جرائم بزرگی در وزارت جهاد کشاورزی رخ داد که از حیث اهمیت موضوع، شدت پنهان­کاری، نقض قوانین مادر و ایجاد رانت، پیش از آن سابقه نداشته­ است. البته در عرصه واردات این کالاها در دولت های پیشین نیز تخلفات بزرگ کم نبوده است. برای نمونه در سال93 دولت وقت، حجم قابل توجهی از واردات کالاهای مذکور را به یک انحصارگر سپرده بود که با امتیازاتی که به فرد واردکننده داده شد سهم وی را در بازار آن کالا به اندازه چشم گیری بالا برد و بر بازار آن کالا افزود. پس از شکایات متعدد و پیگیری‌های مستمر مسئله در دادگاه دادسرای دیوان محاسبات، امتیازدهی بانک مرکزی و وزارت صمت وقت، جانبداری از انحصارگران و امتیازدهی به آنان به اثبات رسید. گرچه پس از اثبات جرم به جای مجازات قانونی به اخطار بسنده کردند، اما چنانچه خواهید دید موضوع امروزین ابعاد مسئله بزرگتری و مهمتری دارد و امتیازات داده شده ویژه تر است.

 

ماجرا از این قرار بوده است که واردات 13 میلیون تن کالای اساسی شامل: گندم، ذرت دامی، کنجاله سویا، جو، برنج، روغن و گوشت قرمز و سفید به یکباره طی قراردادی با طبقه­بندی کاملا محرمانه و بدون رعایت تشریفات قانونی به شرکتی بدون پیشینه­ در واردات کالای اساسی، واگذار گردد! در این قرارداد عجیب، حتی تأمین منابع ریالی لازم جهت خرید ارز را دولت تضمین کرده است. سود نیز 50-50 تقسیم می شود! یعنی امتیاز واردات کالاهایی که به حیات و ممات مردم بستگی دارد، به شرکتی تازه­کار داده می شود. شرکتی که در طول عمر کوتاهش یک تن از این کالاها وارد نکرده است حالا می خواهد 13 میلیون تن از آنها را با ریال دولت و ارز بانک مرکزی، وارد کند! کالاهایی که اندکی پس و پیش شدن زمان انجام هر یک از مراحل متنوع واردات­شان، می تواند قحطی و تنش اجتماعی در پی داشته باشد!! این قرارداد مهر کاملاً محرمانه می خورد تا در تاریک­خانه دولتی فرآیند سرتاپا ناشفاف و تبعیض­آمیز و نیز دستخوش 50 درصدی از سود، از چشم رسانه­های آزاد پنهان بماند. به نام بخش خصوصی و به کام بخش خاص!!   

 

این فرآیند مجرمانه و متخلفانه در حالی صورت می گیرد که وزارت جهاد کشاورزی دو شرکت بزرگ در تجارت خارجی دارد  به نام­های بازرگانی دولتی ایران  و پشتیبانی امور دام کشور، که کاملاً فعال هستند و معلوم نیست  چرا  وزارتخانه، واردات خود را به این شرکت خصوصی تازه کار محول نموده است .

 

در اردیبهشت ماه 1401 وزیر جهاد کشاورزی نامه ای به بانک مرکزی ارسال نموده و در خواست می نماید که یک میلیارد و چهار صد میلیون دلار ارز ترجیحی به سازمان تعاون روستایی برای این قرارداد پرداخت شود. جناب وزیر در تاریخ پانزدهم اردیبهشت نامه ای به بانک مرکزی ارسال می کند که  مبلغ 735،705،000 یورو به صورت حواله نقدی به یک شرکت خارجی که ظاهراً فروشنده کالا به این شرکت بی تجربه در این بازار از بخش خاص بود، پرداخت شود در حالیکه هنوز هیچ کالائی به کشور وارد نشده بود. امتیاز ویژه­ای که حتی شرکت‌های دولتی مذکور نیز از آن بی­بهره­اند. زیرا تا قبل از ورود کالا به کشور، ارزی به هیچ واردکنند­ه­ای پرداخت نمی شود. اما وزیر مربوطه طی نامه ای به بانک مرکزی، دستور حواله نقدی کلانی را به خارج از کشور می دهد که البته با اقدام به موقع نهادهای نظارتی، این پرداخت انجام نمی شود . 

 

اقدامات نامبارک به اینجا ختم نمی شود. وزارت جهاد کشاورزی مقادیر معتنابهی از این کالاها را که هنوز خرید و وارد نشده، در سامانه موسوم به «بازارگاه» با اسناد غیرمعتبر، پیش­فروش می­کند. مرغداران و دامداران زیادی در کشور به پیش­خرید دست می زنند و بیش از هزار میلیارد تومان به حساب این شرکت بخش خاص، واریز می گردد. ولی هنوز، خبری از بارگیری کالاها نیست.

 

جناب آقای رئیس جمهور

 

پرونده‌اي با ابعاد گسترده شكل گرفته ‌است. رسانه‌های گوناگون مستنداتي مبني بر انحراف كارگزاران دولت ارايه كرده‌اند. آقاي قادري‌فر (رئيس تعاوني روستايي) و آقاي عسكري‌زاده (معاون توسعه ‌بازرگاني وزارتخانه) جابه‌جا يا بركنار شده‌اند. اما جز بيانيه‌هاي رسانه‌اي چيزي ارائه نشده ‌است و پس از گذشت ماه‌ها از آشکار شدن مسئله، مستندات اقناع‌كننده‌ي وجدان عمومي و كارشناسانه موضوع، ارائه نشده‌است.

 

آسيب به اعتماد عمومي و پامال‌شدن سرمايه‌ي اجتماعي بزرگترين خسارتي است كه به آن توجه نمي‌شود. اين حد از اهمال و تفريط در حفظ سرمايه‌ي اجتماعي دولتي، گناهي بزرگ و نابخشودني است. لازم است در اسرع وقت به مراتب زير ترتیب اثر داده شود تا شايد تا حدي آسيب به سرمايه‌ي اجتماعي ترميم شود و عاملان اهمال و تفريط، تنبيه شوند.

 

اما محورهاي اساسي که محتاج شفافیت بیشتر است و اقدام در مورد آنها مطالبه ماست:

 

1-    مستندات تصميم برای كنار گذاشتن مراجع رسمي و دولتي مانند شركت بازرگاني دولتی ارائه شود و روشن شود كه چرا در اين خريد كه از مبداء روسيه بوده و بحث تحريم مطرح نبوده ‌است چنين تصميمی گرفته ‌‌شده‌ است؟

 

2-  تعیین و انحصار واردات به یک شرکت بنام «آریو تجارت سهیل» از بین صدها شرکت وارد کننده متخصص، با انتخاب و اعمال نفوذ چه کسی صورت گرفته است؟

 

چرا وزیر با نادیده گرفتن مصوبات قانونی، نامه رانت ساز مذکور را امضا می کند؟

 

3-  مستندات برگزاري مناقصه‌ي واگذاري كار به اين شركت خاص به طور كامل و طبق قانون برگزاري مناقصات منتشر شود و در اختيار عموم قرار گيرد. در حالی كه مراحل خريد و مناقصه‌ي ميز و نيمكت يك مدرسه در سامانه‌ها بايد منتشر شود، مستندات اين معامله و مناقصه بزرگ اگر وجود دارد كجاست؟

 

4-   مستندات ورود و وجود كالايي كه به مردم فروخته ‌شده‌ است و وجوه آن دريافت شده ‌است، ارائه گردد. اين كه گمرك اعلام کرده هيچ محصولي از اين قرارداد وارد کشور نشده‌است، چگونه بايد روشن شود؟

 

5-   اسناد غیرقانونی که مقدمه صدور دستور پرداخت به شرکت فروشنده بوده است، به دستور و مباشرت چه کسانی صورت گرفته و با عاملین چه برخوردی شده است؟

 

روشن است که رسیدگی شفاف و پیگیری اجرای عدالت درباره تصمیم گیرندگان و مباشران این قانون شکنی ها وظیفه دولت است. در عین حال اگر تا پانزده روز دیگر اقدامات مذکور صورت نگیرد سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت از اختیارات قانونی خویش برای شفافیت ماجرا و تعقیب و مجازات مقصران استفاده خواهد کرد.

 

رونوشت: جناب آقای ساداتی نژاد وزیر محترم جهاد کشاورزی     

 

  با احترام

احمد توکلی

 رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد 


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0 seconds.