.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
با موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی ؛
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی شد +جزئیات آرا
شمال نیوز : نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۸۷ رأی موافق به مهرداد بذرپاش برای تصدی وزارت راه و شهرسازی اعتماد کردند.
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی شد +جزئیات آرا

شمال نیوز: در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۱۶ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی، صلاحیت مهرداد بذرپاش برای تصدی وزارت راه و شهرسازی بررسی شد.

 

به گزارش شمال نیوز، در نهایت، بعد از صحبت‌های نمایندگان موافق و مخالف و دفاعیات وزیر پیشنهادی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۸۷ رأی موافق، ۶۴ رأی مخالف، ۷ رأی ممتنع و ۵ رأی باطله از مجموع ۲۶۳ نماینده حاضر در جلسه به مهرداد بذرپاش برای تصدی وزارت راه و شهرسازی اعتماد کردند.

 

مشروح جلسه رای اعتماد

 

رئیسی موفق به حضور در مجلس نشد و روند بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی با گزارش سخنگوی کمیسیون عمران آغاز شد.

 

موافقت کمیسیون کشاورزی با برنامه‌های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

 

 ذبیح الله اعظمی ساردوئی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در ادامه در تشریح گزارش کمیسیون متبوع خود در مورد بررسی صلاحیت و برنامه‌های ارائه شده مهرداد بذرپرش وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اظهار کرد: وزارت راه یکی از وزارت های پیشران دولت است و مسئولیت ساماندهی مسکن شهروندان را بر عهده دارد.

 

وی افزود: وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در جلسات برگزار شده بر هوشمندسازی حمل و نقل کشور با محوریت امنیت راه‌ها و افزایش سهم حمل‌ونقل ریلی و رفع تبعیض اختصاص اعتبارات و امکانات و توجه به مناطق محروم تاکید کرده است و انتظارات کمیسیون از وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی این است که در موضوع حمل‌ونقل کشاورزی تمهیدات لازم را داشته باشد و همچنین تجهیز ایستگاه‌های هواشناسی که یکی از زیرساخت‌های مهم کشاورزی است را از مهرداد بذرپاش خواستاریم.

 

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان گفت: این کمیسیون با طرح و برنامه‌های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی موافق است.

 

بذرپاش برای مشکلات بوروکراسی حاکم بر این وزارتخانه چه راهکاری دارد؟

مهدی عسگری نماینده مردم کرج در مجلس به عنوان مخالف اول در جایگاه حاضر شد و با اشاره به اهمیت جایگاه وزارت راه و شهرسازی گفت: در حوزه حمل و نقل چالش های بسیار زیادی داریم و پیشرفت کشور در حوزه اقتصادی،‌ارتباط با همسایگان در حوزه  وظایف این وزارتخانه است.

 

عسگری افزود: وزارتخانه ای که اگر درست  مدیریت کند می‌تواند نیمی از هزینه‌های خانوار را کاهش دهد اما متاسفانه در سال‌های اخیر با تورم عجیبی در حوزه مسکن مواجه بودیم و این افزایش قیمت فشار زیادی بر مردم وارد کرده است. آیا بعد از گذشت نزدیک به یک سال و نیم تا چه میزان پیشرفت داشته ایم؟ آیا دولت این مشکلات را شناسایی کرده است؟

 

وی با اشاره موانع جدی در حوزه مسکن، اظهار کرد: ما به موضوع اقتصاد زمین توجه درستی نکردیم و این امکان در کشور ما فراهم است و ما می‌توانیم با حل این معضل، معیشت مردم را متحول کنیم. برنامه آقای بذرپاش برای این حوزه چیست؟ چرا جلسات شورای عالی مسکن به طور منظم تشکیل نمی‌شود؟ گویی ما یک ماشین معیوب داریم و با تعویض راننده به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم.

 

عسگری افزود:  اولین مشکل حوزه مسکن، بحث تامین زمین است و ما امروز جزو پرتراکم ترین کشورها هستیم و در تهران،‌دوبرابر شهر توکیو و لندن،‌بارگذاری جمعیت کرده ایم. طبق سند آمایش، 10 درصد از زمین ما،‌درجه یک قابل سکونت است و این یعنی اگر ما می توانیم تا 750 میلیون نفر بارگذاری مسکن انجام دهیم اما امروز کلان شهرهایی ایجاد کرده ایم که جمعیت در آن محصور شده است.

 

نماینده مردم کرج در ادامه تصریح کرد: هرکسی که وزیر شود، تا موفق به حل این مشکلات نشود، به توفیق مورد نظر،‌ دست پیدا نخواهد کرد. ایشان برای مشکلات بوروکراسی حاکم بر این وزارتخانه چه راهکاری دارند؟

 

وی افزود: باید تولید مسکن را مردمی سازی کنیم چرا که ساخت 4 میلیون مسکن آپارتمانی،‌نیازمند 4 هزار همت است و این سرمایه قرار است از کجا تامین شود؟

 

از توان جوانی و روحیه انقلابی بذرپاس به جامعه ارزشی استفاده کنیم

در ادامه کیومرث سرمدی واله نماینده مردم اسدآباد در موافقت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: اینکه رئیس جمهور بعد از گذشت این مدت از عمر دولت با پایش و توجه به وعده‌هایی که به مردم داده‌اند، اقدام به ترمیم کابینه با استفاده از نیروهای جوان، با انگیزه و خلاق کرده است، جای تشکر دارد و زمینه همکاری بیشتر مجلس شورای اسلامی را آماده می‌کند.

 

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این وزارتخانه یک وزارتخانه بزرگ،کلیدی و مرتبط با نیاز اساسی مردم است و اگر به دنبال عدالت و نزدیک کردن مردم به یکدیگر هستید، این وزارتخانه به جهت فعالیت در حوزه‌های مختلف از جمله کلیدی‌ترین وزارتخانه‌ها محسوب می‌شود.

 

وی افزود: موضوعات اجاره‌بها و مسکن امروز به شدت مردم را دچار معضلات فراوان کرده است از جمله راهبردهای وزارت راه و شهرسازی، بهبود راه‌های کشور که امروز تصادفات و خسارات فراوان را شاهد هستیم از جمله مأموریت‌های این وزارتخانه است. امروز کارهای زمین‌مانده فراوانی در بحث مسکن وجود دارد و شاهد هستیم که مسکن از تورم و افزایش قیمت‌ها تأثیرپذیر است.

 

سرمدی ادامه داد: با رکود 8 ساله‌ای در حوزه مسکن مواجه بودیم و مسئولین وقت افتخار می‌کردند که در آن دوران آجر روی آجر نگذاشتند و مسکن مهر را مزخرف قلمداد می‌کردند، این تفکرات موانعی است که در مسیر حوزه مسکن وجود دارد.

 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تأکید بر اینکه امروز 50 میلیون کمبود داریم، عنوان کرد: مسکن ملی و راهبردهایی که در این حوزه به کار گرفته شده است زمینگیر شده و ساخت و سازهای دولتی ناموفق و بخش خصوصی نیز به این حوزه به صورت فعال ورود نکرده است.

 

نماینده مردم اسدآباد در مجلس تصریح کرد: تأکید امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بهره‌گیری از جوانان خلاق، برنامه‌محور و در عین حال وابسته بودن به خانواده‌های ایثارگران، جانبازان و شهدا است، از جمله ویژگی‌های آقای بذرپاش این است که در ایام کودکی با شهادت پدر بزرگوارشان تعهد خود را به نظام به ثبوت رساندند و طی سال‌های گذشته ثابت قدم ایستادند.

 

وی افزود: تخصص وزیر پیشنهادی و سوابق وی در پست‌های واگذار شده ثابت کرده که کارآمدی و توان بالایی دارد. بذرپاش هم مجلس شورای اسلامی را به خوبی می‌شناسد و به لحاظ تجربه حضور در هیأت رئیسه از جایگاه نمایندگان اطلاع دارد.

سرمدی ادامه داد: سوابق موفق وزیر پیشنهادی در پست‌های مختلف از جمله دیوان محاسبات به تحکیم جایگاه نظارت مجلس کمک کرده است و برای اولین بار شاهد ارائه تفریغ بودجه‌های به موقع و ارائه ابزار مناسب برای نظارت نمایندگان بودیم که مورد تقدیر و تجلیل مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت.

 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: فرصت خوبی است تا بتوانیم از توان جوانی، برنامه‌محوری و روحیه انقلابی و وابستگی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به جامعه ارزشی استفاده کنیم. با رأی بالای نمایندگان انگیزه وی افزایش پیدا می‌کند.

 

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بذرپاش روابط خوبی با مراکز تصمیم‌گیری، علمی و افراد توانمند دارد و از لابی‌گری بسیار بالایی برخوردار است، می‌تواند با هم افزایی و جلب همکاری ادارات و وزارتخانه‌ها مأموریت خود را به نحو احسن انجام دهد.

 

سرمدی ادامه داد: این وزارتخانه یک وزارتخانه تخصصی محسوب می‌شود، عدم تزریق نیروهای غیرمتخصص از جمله مواردی است که نباید صورت گیرد و نباید بعد از اخذ رأی اعتماد شاهد باشیم نیروهای غیرتخصصی در این وزارتخانه مشغول به کار شده‌اند تا در تحقق وعده ساخت 4 میلیون مسکن دچار مشکل نشوید. در بدنه وزارت راه و شهرسازی نیروهای متخصص و توانمند فراوانی وجود دارد که انتظار داریم پس از شروع به کار از تجربه و توان این افراد برای رفع گرفتاری مردم استفاده کنید.

 

بذرپاش برنامه‌ای برای ساخت مسکن ندارد

مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه اظهار کرد: وزیر راه باید تخصص، تجربه و برنامه داشته چه باشد.

 

وی افزود: در مورد تخصص، آیا در بین این همه متخصص در حوزه حمله و نقل شخص دیگری نبود؟ در مورد مدیریت ایشان باید گفت که آقای بذرپاش عملکرد خوبی در دیوان محاسبات داشت. در مورد برنامه ایشان هم بگویم که برنامه‌ای برای ساخت مسکن ندارد و من هیچ برنامه ای ندیده‌ام. آقای بذرپاش از آقای قاسمی مدیر تر نیست، آقای قاسمی هم نتوانست. آقای بذرپاش باید بگویید برنامه‌اش برای راه و مسکن چیست.

 

برنامه‌های بذرپاش در حوزه حمل‌ونقل ریلی و هوایی از کیفیت خوبی برخوردار است

حسین حاتمی نماینده مردم کلیبر و خدابنده در موافقت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی نیز گفت: ویژگی های فردی و تجارب بذرپاش سر جای خود محفوظ اما اگر رشته تحصیلی ملاک ارزیابی باشد، رشته‌های تحصیلی وزیر پیشنعادی میان مدیریتی است.

 

وی افزود: آقای بذرپاش در بررسی‌های پیشنهادی آقای بذرپاش به چالش‌های حوزه مسکن و راه و توسعه خطوط ریلی و اتمام پروژه‌های نیمه تمام در حوزه راه و شهرسازی پرداخته شده است حل این مشکلات صرفا با داشتن مدرک تحصیلی محقق نمی‌شود بلکه مدیریت این وزارت خانه مدیریت صحیح می‌خواهد که آقای بذرپاش توانایی این کار را دارد.

 

نماینده کلیبر و خدابنده ادامه داد: بذرپاش با روحیه بسیجی و توانمندی و کارآمدی از مدیران گام دوم انقلاب خواهد بود. در حوزه حمل‌و نقل ریلی و هوایی برنامه‌های آقای بذرپاش از کیفیت خوبی برخوردار است.

 

بذرپاش نه سابقه و تخصص «راه» دارد و نه «مسکن و شهرسازی»! فردای قیامت باید پاسخگو باشیم

در ادامه مجتبی توانگر نماینده مردم تهران در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: امروز روز دانشجو است و سوابق انقلابی بذرپاش در جنبش دانشجویی از یادها نرفته است اما آقای رئیسی اجازه ندهید با این انتخاب بر جنبش دانشجویی بذر ناامیدی پاشیده شود.

 

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: وزارت راه و شهرسازی وظیفه تحقق وعده بزرگ دولت سیزدهم را دارا است و پس از گذشت بیش از یک سال از عمر دولت مشخص شد که رستم قاسمی که به حرمت این روزها خداوند به ایشان سلامت دهد، مدیری توانمند بود اما به دلیل اینکه تجربه و تخصص در حوزه مسکن نداشت عملاً اقدامی در این حوزه انجام نشد.

 

وی ادامه داد: آیا تجربه قاسمی که زمانی وزیر نفت بود و وزیر راه شد کافی نیست که مجدداً بیت‌المال را هدر ندهیم و عنصری کارآمد و متخصص را در این وزارتخانه به کارگیری کنیم که متأسفانه بذرپاش فاقد هر سه این موارد در حوزه راه و مسکن است حتی در حوزه نظری پس از برگزاری جلسات متعدد در کمیسیون‌ها هنوز نمی‌داند که چگونه می‌خواهد تأمین مالی 4 میلیون مسکن را انجام دهد و حتی نه در کمیسیون و نه در جلسه شب گذشته فراکسیون حاضر نیستند جمله شفاف و روشن را بگوید که آیا در پایان 4 سال دولت رئیسی می‌تواند 4 میلیون مسکن و حتی نیمی از آن را به مردم تحویل دهد.

توانگر خطاب به نمایندگان یادآور شد: این کشور حداقل یک میلیون مهندس دارد که در حوزه عمران، راه و شهرسازی تحصیل کرده و یا در حوزه ساخت و ساز بوده و هستند، سوال آنها این است که چرا در دولت دیده نشده‌اند، آیا یک نفر از میان خیل عظیم این افراد صاحب تخصص و تجربه نبود که انتخاب شود و اکنون با معرفی بذرپاش اینگونه به علوم، دانش، تجربه و امید پشت پا بزنیم.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: اگر بذرپاش با این افراد به گفت‌وگو بنشیند، آیا اصلاحات حداقلی این حوزه را متوجه می‌شود تا بتواند بر آنها مدیریت کند و پاسخگوی مطالبات بزرگ مردم در راه و مسکن باشد.

 

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: ما در جریان نیروهای انقلاب با عده‌ قلیلی که در خیابان اغتشاش کردند، مرزبندی داریم و با تمام وجود برای امنیت، رفاه و آرامش مردم در مقابل این داعش صفتان می‌ایستم اما معترضان برای ما مهم و محترم هستند و بر اساس نظرسنجی نهادهای دولتی درصد بالایی از مردم به این روش حکمرانی در دولت اعتراض دارند.  می‌خواهید به سوالات معترضان چه پاسخی بدهید و برای هر پستی بگوییم همان آقایی که همیشه برای شهرداری تهران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صمت و اکنون راه و شهرسازی و احتمالا برای سازمان برنامه و بودجه مطرح است، فکر می کنید بازتاب این انتخاب در جامعه و میان مردم معترض واکنشی برای اصلاح حکمرانی در دولت و مجلس است.

 

توانگر خطاب به نمایندگان یادآور شد: نیکزاد که تقریبا گزینه اجماعی نمایندگان بود به هر دلیلی این مسئولیت را نپذیرفت و یکی از دلایل ایشان آن بود که شبکه بانکی برای ارائه تسهیلات مسکن همکاری نمی‌کند؛ سوال اینجاست که بذرپایش که نه تجربه و نه تخصص نیکزاد را دارد، چگونه می‌خواهد تسهیلات را تأمین کند، نیکزادی که تجربه موفق ساخت مسکن در دولت دهم را دارد وقتی سنگ‌اندازی شبکه بانکی را دید، نپذیرفت. آقای بذرپاش در خود چه دیده که این پست را پذیرفته است.

 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: این روزها چقدر از رهبری هزینه کرده‌اند تا ما به آقای بذرپاش رأی دهیم، هر چه گفتیم که از توان، تجربه و سابقه ایشان در حوزه راه، مسکن و شهرسازی بگویید اما دوستانشان از رهبری هزینه کردند.

 

وی در مورد موضع اخیر رهبر معظم انقلاب در مورد دیوان محاسبات گفت: رهبری فردی حکیم و بلیغ هستند و در استخدام کلمات دقت و وسواس فراوان دارند، ایشان در مورد دیوان فرمودند سال‌های اخیر و می‌توانستند بفرمایند در مجلس یا سال اخیر یا مجلس یازدهم. چنانچه در مورد مجلس و رئیس مجلس از این جنس تعابیر استفاده کردند، اما در مورد دیوان فرمودند سال‌های اخیر زیرا از زمان عادل آذر گزارش‌ها به روز شد البته در دوران بذرپاش نیز در سال‌های اخیر می گنجد و باید انصاف داشت و از بذرپاش تشکر کرد که تیم کارشناسی گذشته را حفظ کرد تا نظم و سرعت گزارش‌دهی استمرار یابد و این سرعت مورد تحسین رهبر حکیم انقلاب نیز قرار گرفت.

 

توانگر افزود: از دقت دیوان محاسبات در مورد گزارشات 4 ماهه و 6 ماهه دیوان ابراز تأسف می‌کنم که گویی توسط تیم دیگری تهیه شده زیرا پر از اشتباهات فاحش آماری و محاسباتی است و یک نمونه آن گزارش پرمسئله و پراشکال در وزارت نیرو بوده که با حضور وزیر نیرو در کمیسیون انرژی بررسی و خطاهای فاحشی داشت که محرابیات می‌تواند در این رابطه شهادت دهد بنابراین صریحا از آقای بذرپاش ودوستانشان می‌خواهم رهبری را هزینه یک صندلی بی‌ارزش نکنند و اگر ایشان موفق بوده‌اند در دیوان بمانند و موفق‌تر شوند.

 

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به فرض هم تایید رهبر معظم انقلاب در شخص ایشان متعین باشد آقای بذرپاش با چه منطقی این مدال افتخار را به زمین می گذارد و برای پستی که سکوی پرش است کاندیدا می شود؟ نمایندگان با چه اطمینانی به شما رای دهند که هوس جای دیگری در سر نپرورانید؟ شما که سال ۷۷ به دانشگاه رفتید و برای حضور در دیوان در سال ۹۹ همه کار کردید و از سابقه نهاد مقدس بسیج و پژوهشکده بسیج  برای ما مدرک آوردید که به ما بگویید 20 سال سابقه اجرایی دارید تا به هر نحو رییس دیوان شوید حال چطور به اعتماد نمایندگان در رای به دیوان محاسبات پشت پا می‌زنید؟

وی یادآور شد: سکوت ایشان در آشوب‌ها و اغتشاشات اخیر سوال برانگیز است؛ این همه اتفاق آشوب‌طلبانه و پر از سیاهی رخ داد اما متاسفانه آقای بذرپاش صرفا و صرفا یک تسلیت نیم خطی در ماجرای شاه‌چراغ آن هم در توییتر گفتند.آقای بذرپاش! شما به برکت خون پدر شهیدتان، به برکت انقلاب، به برکت خانواده شهدا به این جایگاه رسیدید؟ آیا نمی‌توانستید در قالب یک سخنرانی، یک تحلیل جامع در مورد این آشوب‌ها ارایه کنید؟ چهره و بدن از هم پاشیده شهید علی‌وردی و شهید عجمیان شما را بر آن نداشت که سکوت خود را بشکنید؟ آقای رییسی!شما از سکوت خواص گلایه شدید کردید آیا از سکوت آقای بذرپاش خبر نداشتید و ندارید؟

 

توانگر تصریح کرد: بسیاری از دوستان اصلاح‌طلب و اعتدالی مجلس، امروز به وزارت آقای بذرپاش رای می‌دهند چنانچه ریاست محترم فراکسیون‌شان رسما مصاحبه کردند که البته گامی روبه جلو برای هضم اصلاح‌طلبان در دولت آقای رییسی و جریان اصولگراست.

 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به رئیس جمهور گفت: از رییس سابق سازمان بازرسی کل کشور سوال بفرمایید که وقتی تعجیل شگفت‌انگیز در انتخاب رییس دیوان محاسبات را مشاهده کردند دلسوزانه در شب انتخاب رییس دیوان در مجلس یازدهم، با یکی از بزرگان مجلس تماس گرفتند ضمن گلایه شدید با انتصاب آقای بذرپاش، مخالفت کرده و صریحا به پرونده ایشان در سازمان بازرسی کل کشور اشاره کردند که کاش در همان مقطع به درخواست دلسوزانه ایشان توجه می‌شد و کاش امروز هم قدری با ایشان به عنوان یکی از نزدیکان امین خود در معرفی وزیر پیشنهادی، مشورت می‌کردید.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: مملکت قحط الرجال نیست. جریان انقلابی پر از نیروهای با سابقه و متخصص است.آقای بذرپاش نه سابقه و تخصص «راه» دارد و نه سابقه و تخصص «مسکن و شهرسازی»! فردای قیامت در نزد خداوند متعال، خون شهیدان، امام و رهبری باید پاسخگو باشیم که چرا با وجود افرادی که در این حوزه متخصص و با سابقه بودند ما را مجبور می‌کنند به فردی رای دهیم که بدون سابقه و تخصص، است که متاسفانه آقای بذرپاش نخواستند هیچ مسوولیتی در ساخت ۴ میلیون مسکن را بپذیرند و متاسفانه هیچ برنامه منسجمی هم ارایه نکرده است.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.028 seconds.