.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
عربستان، کاخ سفید و تحولات اتی
دکتر غلامرضا شریعتی *
عربستان، کاخ سفید و تحولات اتی

شمال نیوز: الگوی ثبات و امنیت و توسعه آمرانه مرتبط با عربستان، تابع همان تئوری خاصی بود که آکادمیسین های لیبرال در دستور کار قرار داده و دولت را ترغیب به پیروی از آن می‌نمودند. پیوند زدن مکانیسم های داخلی کشور به مناسبات هژمون در جامعه جهانی و «امنیت ذیل سایه برادر بزرگتر».

عربستان سعی مینمود با «خرید امنیت» و تضمین امنیت از کشورهایی نظیر امریکا، هرگونه چرخه نخبگان و تحولات ساختار قدرت در درون را بیمه نموده، و هرگونه اصلاحات را, ذیل اقتدار قوای حاکم بین المللی بوجود آورند. عربستان با چنین رویکردی در مناسبات #یکجانبه_گرایی آمریکا خود را #جانمایی نموده و هرگونه مواضع سیاست خارجی را تابعی از این مکانیسم دانست.

اکنون که عربستان در مواجه یمن با #ائتلاف_مزدوران خلیج فارس و ائتلاف نیروهای نظامی، کارکرد خود را ازدست داده و هزینه های جدی بر آمریکا و هیمنه آمریکا تحمیل نمود، در اولین نطق بایدن شاهد واکنش جدی کاخ سفید به این موضوع بوده که بدون درنظر گرفتن «تحقیر عربستان» در برابر یمن، رسماً سیاست های خود را اعلام نموده و اخیرا نیز در مواضع بسیار مهمی، جایگاه و اعتبار ویژه «ولیعهد جوان و خام عربستان» را در میان نخبگان حاکم عربستان و مجموعه شاهزادگان، دچار تزلزل نموده و عملا جایگاه دیگر «گزینه های احتمالی»، آلترناتیو ها ، شاهزادگان منفعل و دیگر نخبگان متفاوت عربستان را تقویت نمود.

اصولاً الگوی برادر بزرگتر و توسعه آمرانه در جهان امروز ، موضوعی ناکارآمد است و شکاف های جدی در #کاخسفید و #تداومترامپیسم و سایه سنگین «پوپولیست های دست راستی» در امریکا، اجازه مانور حداکثری را از آمریکا در جامعه جهانی گرفته است.

بایدن نیز بدلیل «شبح ترامپ» و سایه سنگین ترامپیسم، برخلاف سخن پراکنی و لفاظی های اخیرش، #اعتمادبهنفس خود را از دست داده و توان #اقدام_عملی دراین تیم کاخ سفید به پایین ترین سطح رسیده است.

بهرحال عربستان، در زمین بسیار شکننده ای سرمایه گذاری نموده و علیرغم آنهمه شیردهی ، به «نئومحافظه کاران آمریکایی» و تامین منافع سرمایه داری جهانی، در تحقیرآمیز ترین لحظه خود قرار دارد و قطعا در آینده شاهد تحولات مهمی در عربستان خواهیم بود.

کشور و ولیعهدی که مغرورانه، ادعای دخالت و حضور در مسئله #برجام را داشته، اکنون دراین شرایط تحقیرآمیز ، با تعارضات جدی در داخل کشورش مواجه خواهد شد.

* دبیر فراکسیون دیپلماسی بین‌المللی مجلس


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.027 seconds.