.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
« عادی انگاری » چالش مهم مقابله با کرونا ویروس در مازندران
« عادی انگاری » چالش مهم مقابله با کرونا ویروس در مازندران

شمال نیوز / کوروش غفاری چراتی : بی تردید باید گفت یکی از چالش های مهم حوزه سلامت که امروزه به مثابه تهدیدی هولناک ،زندگی و حیات شهروندان را در دهکده جهانی به مخاطره انداخته است ،اپیدمی کرونا ویروس می باشد. بیماری کرونا که از شهر ووهان چین تکثیرغیرقابل باور خود را آغاز کرد، به سرعت مرزهای جغرافیایی را درنوردید و همه جوامع انسانی را آماج خسارات جانی و مالی بی سابقه ای نمود که در چند قرن اخیر شاید مسبوق به سابقه نبوده است.صرف نظر از علت ماهوی و روند گسترش شتابناک ویروس کرونا در جهان که بسیاری از متخصصان آنرا جدالی بیولوژیک  میان قدرتهای بزرگ می دانند اما تدابیر کشورها و دولتها در مهار این ویروس سرکش جای تامل بسیار دارد.

 

درحالیکه در بسیاری از کشورها از جمله کشور پرجمعیت چین بعنوان خاستگاه اولیه این ویروس ، بواسطه همکاری مثال زدنی شهروندان و تبعیت از فرامین و نظم اجتماعی مدنظر مسئولان ، روند گسترش ویروس کرونا مهار گردیده است و یا در ممالک دیگر نیز ایتالیا شهروندان با درک درست ابعاد مخرب اپیدمی ویروس کرونا ،همکاری تحسین برانگیزی را با مسئولان بهداشت و درمان به نمایش گذاشته اند، در استان مازندران با وجود اطلاع رسانی گسترده تصمیمات ملی واستمداد مسئولان بهداشت و درمان و ستاد استانی مقابله با کرونا از مردم در رعایت ابتدایی ترین اصول خودمراقبتی ، متاسفانه روند گسترش این بیماری در سایه بی توجهی و عادی انگاری شهروندان با شیب نگران کننده ای در حال افزایش است.
 

یکی از مهمترین اصول مندرج در پروتکل مهار کروناویروس ، محدود سازی و پرهیز از هرگونه تردد غیرضروری و اجتناب از مسافزتهای مرسوم است. با این وجود، بسیاری از خانواده ها و شهروندان با استفاده و یا بهتر بگوییم با سوءاستفاده ازتعطیلی مدارس و دانشگاهها که برای ممانعت از گسترش این بیماری اعمال شده است ،سفر های درون شهری و برون شهری را در دستور کار قرار دادند و با این نظم ناپذیری سوال برانگیز، تدابیر مسئولان را در مهار این ویروس فرصت طلب به چالش کشیده اند.

 

واقعیت این است که اگر این وضعیت یعنی عادی انگاری شهروندان ادامه یابد و تمرد مردم از پروتکل های بهداشتی به فرایندی عادی تبدیل شود، روزهای مصیبت بارتری در انتظار ساکنان مازندران خواهد بود.

 

آنچه مسلم است تبعیت از اصول خود مراقبتی و دگرمراقبتی و پرهیز از هرگونه عادی انگاری غیرمسئولانه به منزله تشدید بحران و افزایش تلفات است. ازسوی دیگر صدور مجوزهای مسافرت به مازندران به بهانه های مختلف از سوی مراجع قانونی پایتخت یکی دیگر از چالش هایی است که مازندران را همچنان در وضعیت قرمز کرونایی گرفتار ساخته است.

 

تردیدی وجود ندارد آثارهرگونه سهل انگاری در ماجرای کروناویروس متوجه همه جامعه خواهد شد و همه شهروندان از خسارات مادی و جانی آن متضرر خواهند شد.واقعیت این است در شرایط کنونی هیچ کس نمی تواند ازآثار مخرب یکه تازی ویروس کرونا درامان باشد و تنها راه شکست این تهدید ملی، التزام عملی به پروتکل های بهداشتی و احترام به نظم اجتماعی  و پرهیز از هرگونه مصلحت اندیشی های غیرمنطقی است.
خلاصه کلام اینکه؛ هرگونه خودسری و لجبازی یا نادیده گرفتن آگاهانه یا ناآگاهانه اصول تصریح شده از سوی مسئولان بهداشت و درمان ،به مثابه تهدید منافع ملی و اقدامی مغایر با نظم پذیرفته شده اجتماعی است و به موازات این هنجارشکنی و تمرد ، باید برخوردهای سختی با افراد مزبور در دستور کارقرار گیرد تا ضمانت اجرایی قوانین موضوعه با پشتوانه محکم تری تضمین گردد.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.188 seconds.