.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
پیروزی در جنگ اقتصادی با الگوی دفاع مقدس
عوامل متعددی در شکل گیری دفاع مقدس و کسب پیروزی تاثیر گذار بودند که در جنگ اقتصادی نیز می توان با تکیه بر همان عوامل، بر مشکلات فائق آمد و پیروز میدان شد.

شمال نیوز: نورالدین قدیمی/  هفته بزرگداشت ایام دفاع مقدس، یادآور دفاعی جانانه و مبتنی بر ایمان، ایثار، همت و اراده بلند ملتی بزرگ است که هم زمان با تهاجم نظامی رژیم بعثی عراق به نمایندگی از استکبار و صهیونیسم جهانی به ایران، در ۳۱شهریور سال ۵۹، آغاز و به حماسه‌ای ماندگار تبدیل شد.

 دفاعی که آرزوهای دشمنان و غارتگرانی را که به دنبال شکست انقلاب اسلامی و تسلط دوباره بر ایران بودند را بر باد داده و برگ زرین دیگری بر کتاب افتخارات ایرانیان افزود.

تهاجم نظامی دشمن به ایران، در شرایطی آغاز شد که انقلاب نوپا و جمهوری اسلامی ایران، در حال تلاش برای ترمیم خرابی ها و مشکلات برجای مانده از خیانت های رژیم منحوس پهلوی از یک سو، و مقابله با تحرکات تجزیه طلبانه و بحرانهای داخلی به وجود آمده توسط سازمانهای ضدانقلابی و عوامل داخلی دشمنان خارجی ایران اسلامی از سوی دیگر بود.

در زمان شروع جنگ نظامی، شرایطی بر کشور حاکم بود که هیچ تحلیل گری تصور نمی‌کرد که ایران بتواند یک جنگ طولانی را اداره کند و دشمن را سر جایش بنشاند. بررسی مختصات جنگ تحمیلی علیه ایران در سال ۵۹ و جنگ تمام ‌عیار اقتصادی امروز علیه ایران، بیانگر این واقعیت است که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با تکیه بر ارزشهای دفاع مقدس، در جنگ اقتصادی نیز همانند جنگ نظامی، پیروز میدان نبرد باشد.

عوامل متعددی در شکل گیری دفاع مقدس و کسب پیروزی تاثیر گذار بودند که در جنگ اقتصادی نیز می توان با تکیه بر همان عوامل، بر مشکلات فائق آمد و پیروز میدان شد که به چند نمونه اشاره می شود:

۱- در مقابله نظامی بادشمن، تا زمانی که نگاه و تفکیک وظیفه سازمانی بر کشور حاکم بود و به صورت کلاسیک و با روش مرسوم آن زمان با دشمن مقابله می‌کردیم، توفیق چندانی به دست نیاوردیم، ولی از زمانی که گروههای مردمی احساس وظیفه کرده، آموزش دیدند، تجهیزات اولیه را مهیا و وارد عرصه‌های دفاع مقدس شدند و از نبرد نامتقارن و عملیات‌های غیرکلاسیک، شبانه و... استفاده شد، توانستیم معادلات را تغییر و دشمن را متوقف و به عقب برانیم.

در جنگ اقتصادی نیز نمی‌توان با شیوه‌های متعارف و معمول اقتصادی با دشمن مواجه شد؛ امروز باید در وهله اول تلاش کنیم فشارهای اقتصادی خارجی را با مشارکت عمومی و مدیریت صحیح منابع در داخل کشور، کم اثر کرده و سپس تلاش کنیم در روابط تجاری و اقتصادی با سایر دولتها، از ابزارهای دیگری مانند پیمان‌های دوجانبه پولی و مالی و... استفاده کنیم.

پیمان‌هایی نظیر تفاهم نامه ایران و چین و موارد محدودی که با کشورهای ترکیه و روسیه به عمل آمد.

 ۲- یکی از بزرگ‌ترین دلایل موفقیت ایران در دفاع مقدس، تلاش فرماندهان، ایثار و فداکاری رزمندگان و پشتیبانی عمومی از همه نقش آفرینان در عرصه های نبرد نظامی بود.

امروز، رزمندگان و فرماندهان در میدان جنگ اقتصادی، تولیدکنندگان و تامین کنندگان نیازهای اقتصادی کشور هستند که باید با روحیه جهادی و با رونق تولید و جهش تولید، عملیات کنند و عموم مردم نیز باید از اقدامات آنان حمایت و پشتیبانی لازم را به عمل آورند. بسیج منابع و امکانات که در دوران دفاع مقدس به سمت جبهه های جنگ روانه می شد، امروز جای خود را به حمایت از کالای داخلی داده است. در دوران دفاع مقدس، مردم به حداقل ها اکتفا می کردند و اصل را در تامین نیازهای جبهه می دانستند و حمایت از تولیدات داخلی و پرهیز از مصرف بی رویه کالاهای خارجی در شرایط فعلی، یعنی همان کمک‌های مردمی به جبهه‌های جنگ در دوران دفاع مقدس.

۳- در دوران دفاع مقدس، هماهنگی موجود بین فرماندهان ارتش و سپاه و انجام عملیات‌های مشترک، شرایطی را فراهم آورد که ایران توانست، با اقتدار کامل در مقابل دشمنان متحد ایران و اجماع شیطانی آن‌ها ایستادگی کند.

امروز نیز، ارگان‌های درگیر در جنگ اقتصادی، ارجمله نظام بانکی، شبکه تولید و توزیع، تجار و صنوف مختلف، باید با هماهنگی، بتوانند جبهه ای متحد در مقابل دشمن تشکیل داده و با حمایت همه جانبه مردمی، بر مشکلات فائق آمده و پیروز صحنه نبرد شوند.

 ایجاد هماهنگی بین ارگان‌ها و گروههای ذکر شده، از ضروریات ادامه این جنگ نابرابر است که به عهده مسئولان مربوطه و متولیان امور است.


نکته مهم :

همان‌گونه که در دوران دفاع مقدس، کسی فکر نمی‌کرد که ایران بتواند سه دهه بعد از اتمام جنگ، با تکیه بر دانش بومی و توان داخلی، به موشک‌های بالستیک و ماهواره‌بر دست یابد، شاید امروز هم کسی تصور نکند که اقتصاد ایران در آینده به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان تبدیل شود.

 تجربه دفاع مقدس نشان داد که این امر شدنی است؛ البته "به شرطها و شروطها" که بهره مندی از اخلاص، تلاش و همتی از جنس دفاع مقدس، از جمله آن شروط می باشد.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.044 seconds.