.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

اخبار زنده
آخرین عناوین
برای درمان زردی قرص فنوباربیتال تجویز نشود
عضو هیأت مدیره انجمن نوزادان کشور گفت: برای نوزادان تغذیه مکرر شیر مادر توصیه می‌شود ولی متأسفانه برخی از پزشکان داروی فنوباربیتال را تجویز کرده و این دارو ضد تشنج و باعث خواب‌آلودگی در نوزادان می‌شود.

به گزارش شمال نیوز،  یدالله زاهدپاشا عضو هیأت مدیره انجمن نوزادان کشور و استاد گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی بابل در جمع خبرنگاران  از افزایش بستری و زردی در نوزادان خبر داد و اظهار کرد: همکاران برای درمان زردی از تجویز قرص فنوباربیتال خودداری کنند.

 

وی با اشاره به اینکه شاهد بستری نوزادان با علائم زردی خیلی شدید و عارضه هستیم، بیان کرد: دوره زردی نوزادان در ۲۸ روز اول اطلاق می‌شود که در این دوره ۶۰ درصد نوزادان رسیده و ۱۰۰ درصد نوزادان نارس دچار زردی می‌شوند.

 

 

زاهدپاشا با اشاره به اینکه زردی کم به‌عنوان آنتی‌اکسیدان برای بدن مفید بوده و مانند اکسیژن ۲۱ درصد عمل می‌کند، عنوان کرد: زردی شدید باعث سم در بدن تلقی شده و به‌ویژه سم برای سیستم عصبی مرکزی، آنسفالوپاتی، کری، اختلال ذهنی و حرکتی و در نهایت ممکن است منجر به مرگ شود.

 

عضو هیأت مدیره انجمن نوزادان کشور تصریح کرد: برای نوزادان تغذیه مکرر شیر مادر توصیه می‌شود و هیچ درمان دارویی روتین سرپایی برای درمان زردی نوزادان وجود ندارد ولی متأسفانه برخی از پزشکان داروی فنوباربیتال را تجویز کرده و این دارو ضد تشنج و باعث خواب‌آلودگی در نوزادان می‌شود.

 

این مسؤول در همین راستا بابیان اینکه نوزادی که خواب‌آلوده شود میل به خوردن شیر ندارد و این کم شیر خوردن باعث تشدید زردی می‌شود، بیان کرد: برای والدینی که این دارو را برای نوزاد استفاده می‌کند اطمینان کاذب ایجاد می‌شود و تصور می‌کنند نوزاد خوب شده ولی متأسفانه بعد از چند روز نوزاد بهبود نیافته و دچار خواب‌آلودگی و عارضه زردی شده و والدین مجبورند برای بستری نوزاد اقدام کنند.

 

وی گفت: برای درمان نوزادان از قرص فنوباربیتال استفاده نکنید و به والدین توصیه می‌کنیم قرص زردی به کودکان ندهید حتی اگر پزشک تجویز کرده باشد.

 

فوق‌تخصص نوزادان دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که قرنطینه در بحث کرونا نباید عامل مراجعه دیرهنگام برای درمان زردی نوزادان باشد، اضافه کرد: همه نوزادان بهتر است برای بررسی زردی در روز سوم تولد توسط پزشک معالج یا سیستم بهداشتی مورد معاینه قرار بگیرند./فارس


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.045 seconds.