.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

اخبار زنده
آخرین عناوین
جزئیات جدید از ساخت داروی ایرانی کرونا
دانشمندان ایرانی از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا به فکر تولید دارویی بودند که بتواند بسیار زودتر از شرکت‌های خارجی در درمان بیماری کرونا موثر باشد؛ در این مطلب دکتر جزنی و صفاری، پزشکان داروساز، مراحل ساخت داروی موثر در کرونا را توضیح می‌دهند.

به گزارش شمال نیوز، دکتر مجید جزنی و دکتر مصطفی صفاری با حضور در برنامه انارستان به تشریح توامندی‌های کشور در حوزه تولید دارو پرداختند.

 

دکتر مصطفی صفاری اظهار کرد: صنعت داروسازی در ایران، صنعت بسیار ریشه‌داری است و شاید بتوان گفت یکی از سه صنعتی است که در جهان دارای ادعا است؛ خوشبختانه تمهیدات خوبی در زمینه داروسازی انجام شده و به هیچ وجه در تولید دارو جای نگرانی نیست.

 

وی افزود: ما بسیار جلوتر از شرکت‌های آسیایی و هم ردیف با شرکت‌های اروپایی و آمریکایی در زمینه ساخت دارو هستیم و نهاد‌های معتبر بین‌المللی این مسئله را تایید کرده‌اند؛ امروزه زمینه صادرات دارو‌های ما به سرتاسر جهان وجود دارد و با کمترین کمبود‌های دارویی مواجه بوده‌ایم؛ طبق آمار‌های رسمی که اعلام شده حتی نسبت به کشور ایالات متحده آمریکا نیز کمترین کمبود دارویی را داریم.

 

صفاری با بیان اینکه در کشور‌هایی مانند آلمان و ایتالیا بیش از ۳۰ درصد از دارو‌های ساخته شده، منشا گیاهی دارند، ادامه داد: این عدد متاسفانه در کشور ما زیر ۱۰ درصد است!

 

تحریم‌ها تا چه اندازه در تامین دارو برای ما مشکل‌ساز بوده است؟

 

دکتر مجید جزنی نیز در این برنامه اظهار کرد: از آنجا که دارو جزو تحریم‌ها به حساب نمی‌آید، اما تحریم موانعی بوجود می‌آورند که خرید دارو را مشکل‌ساز می‌کند؛ اینکه ادعا می‌شود که ما دارو را تحریم نکرده‌ایم، کاملا نادرست است و به دلیل وجود چنین مشکلاتی می‌توان گفت دارو‌ها نیز تحریم شده‌اند.

 

این پزشک داروساز افزود: یک سری دارو‌هایی که برای بیماری‌های خاص هستند و بسیار هم گران قیمت هستند، وارد نمی‌شوند و اگر هم با سختی فراوان وارد شوند، دارای قیمت‌های گزاف هستند؛ ما حدود ۹۷ درصد از دارو‌ها را در ایران تولید می‌کنیم و حدود ۷۰ درصد از مواد اولیه دارو‌ها را نیز در ایران می‌سازیم.

 

وی ادامه داد: بعد از اینکه پادمی کرونا در جهان به وقوع پیوست و به ایران رسید، دانشمندان ما با اطمینان و احساس نداشتن هیچ گونه کم و کاستی در رابطه با علم پزشکی، شروع به ساخت فرومولی طبیعی کردند که نهایتاً با مشارکت یکی از شرکت‌های ایرانی تبدیل به یک محصولی شد که خوشبختانه در حال حاضر می‌تواند عوارض ریوی و عوارض ناشی از کرونا را تا حد قابل توجهی کاهش دهد و وضعیت بیمار رابه یک حالت پایدار برساند همچنین مانع پیشرفت بیماری شود.

 

این پزشک داروساز در پاسخ به این سؤال که روند ساخت دارو به چه صورت بوده است، گفت: مطالعات در زمینه ساخت دارو از بهمن ماه ۹۸ آغاز شد و ما در اول اسفند به یک فرومول تئوریک رسیدیم؛ پس از مشورت با مسئولان مربوطه از جنبه‌های مختلف من‌جمله تامین بودجه و حمایت‌های معنوی ساخت دارو را مورد بحث و برسی قرار دادیم.

 

جزنی افزود: ابتدا یک هزار عدد از این محصول را در اسفند ماه تولید کردیم؛ بعد از کار آزمایی بالینی در فاز یک و دو نتایج شگفت‌انگیزی از تاثیر این دارو بدست آمد؛ این دارو که phr۱۶۰ نام دارد، در حال حاضر بعد از گذراندن تمام مراحل گرفتن پروانه تولید، ساخته شد و به تمام بیماران کرونایی چه در ایران و چه در جهان تعلق دارد؛ ما آماده کمک به تمام کشور‌ها چه در زمینه صادرات و چه در زمینه فرمولاسیون هستیم.

 

در حال حاضر فصل سوم "انارستان" روز‌های زوج ساعت ۱۹ از شبکه افق در حال پخش است؛ این برنامه در حوزه سلامت مسائل را از منظر طب سنتی به بحث و گفتگو می‌نشیند./تسنیم

 


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 1.316 seconds.