.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

اخبار زنده
آخرین عناوین
گریپ‌فروت با چه داروهایی تداخل می‌کند؟
گریپ‌فروت منبعی عالی برای ویتامین C و پتاسیم است، اما ممکن است با برخی از داروهایی که شما مصرف می‌کنید، تداخل کند و مشکلاتی به وجود آورد.

به گزارش شمال نیوز، بسیاری از داروها در کبد و روده کوچک بوسیله گروهی ار پروتئین‌های تخصصی به نام «‌سیتوکروم P450» یا CYPها تجزیه می‌شوند و سطح خونی داروها را پایین نگه داشته می‌شود.

 

 گریپ‌فروت و برخی از خویشاوندان آن مانند پرتقال تلخ، تانجلو و پومیلو یا دارابی حاوی گروهی از مواد شیمیایی هستند که فورانوکومارین‌ها نام دارند.

 

فورانوکومارین‌ها کارکرد طبیعی CYPها را مختل می‌کنند و به این ترتیب ممکن است میزان‌های خونی بیش از ۸۵ داروی گوناگون را بالا ببرند و باعث عوارض جانبی شوند.

 

توجه داشته باشید که تاثیر گریب‌فروت بر این داروه می‌تواند با فقط یک لیوان آب گریب‌فروت به وجود آید و یک تا سه روز به طول انجامد. این اثرات ممکن است در گروهی کوچکی از افراد بسیار وخیم باشد.

 

این نوع داروها ممکن است هنگامی که گریپ‌فروت یا آب گریپ‌فروت مصرف شوند، مشکلاتی ایجاد کنند:

 

- برخی از داروهای استاتینی کاهنده کلسترول مانند سیمواستاتین (با نام تجاری Zocor)، اترواستاتین (با نام تجاری Lipitor) و لواستاتین (با نام تجاری Mevecor).

 

- برخی از داروهای ضد فشار خون بالا مانند نایفدیپین (با نام‌های تجاری Adalat و Procardia)، فلوپیدین، لوزارتان (با نام تجاری Cozar).

 

- برخی از داروهای ضد اضطراب مانند بوسپیرون، دیازپام، تریازولام.

 

- برخی از داروهای کورتونی که برای درمان بیماری کرون یا کولیت زخمی‌شونده مانند بودسوناید (budenoside) با نام‌های تجاری مانند ٍ Entocort EC و Uceris.

 

- برخی از داروهای آنتی‌هیستامینی مانند فکسوفنادین با نام تجاری آلگرا.

 

- برخی از داروهای ضدمیکروبی مانند اریترومایسین،‌ ریلپیویرین و داروی ضد اچ‌آی‌وی مربوط، پریماکین و داروهای ضد مالاریای مربوط و آلبندازول.

 

- داروهای برطرف کننده ناتوانی نعوظ در مردان مانند سیلدنافیل (با نام تجاری ویاگرا)، تدالافیل (با نام تجاری سیالیس) و..


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.508 seconds.