.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

وب‌گردی
آخرین عناوین
معامله قرن یا سند نابودی اسرائیل؟!
اخیراً طرحی از جانب آمریکا به عنوان طرح صلح یا معامله قرن به جهان معرفی شده که در واقع سند تشکیل استعمار نوین سرزمین‌های فلسطینی است!

شمال نیوز: خسروی؛ * حمایت از آرمان فلسطین آزاد و نفی تجاوز و ستم گری‌های رژیم غاصب صهیونیستی به عنوان مسئله محوری جهان اسلام سال هاست که در کانون توجهات مردم جهان قرار گرفته است تلاش‌های بی‌وقفه غول‌های رسانه‌ای غربی همچون بی‌بی‌سی در خاموش کردن این آتش کینه و عادی جلوه دادن اوضاع نیز حاصلی جز رسوایی بیشتر برای مدعیان حقوق بشر نداشته است.

اخیراً، اما طرحی از جانب آمریکا به عنوان طرح صلح یا معامله قرن به جهان معرفی شده که در واقع سند تشکیل یک استعمار نوین سرزمین‌های فلسطینی است!

حمایت عریان دولت فعلی آمریکا از اسرائیل و بازی تبلیغاتی جدید ترامپ در منطقه و جهان را نباید به یک طرح صلح ساده تقلیل داد.

اهمیت این طرح از چند بعد قابل بررسی می‌باشد نخست اوضاع سیاسی آمریکا و شرایط سخت دونالد ترامپ در جدال با نمایندگان کنگره، افشاگری‌های جان بولتون و همچنین مخالفت‌های مردم آمریکا با سیاست‌های او عرصه را برای رای آوری در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌کند در آن سو بنیامین نتانیاهو و حزب متبوعش، لیکود نیز اوضاع و احوال خوشی ندارند نخست وزیر فعلی اسرائیل بابحران‌های سیاسی و اجتماعی متعددی در سرزمین‌های اشغالی روبروست و همچنین اضافه کنید به این لیست کیفرخواست صادر شده علیه نتانیاهو به دلیل فساد گسترده مالی را که چند ماهی ست برای وی دردسرساز شده است.

از یک منظر دیگر اهمیت این طرح برای ترامپ و متحد صهیونیستی اش به حدی بود که می‌بایست قبل از معرفی آن فرمانده بلامنازع سپاه قدس حاج قاسم سلیمانی ناجوانمردانه به شهادت می‌رسید تا به خیال خام شان حریف و هماوردی در منطقه غرب آسیا باقی نماند.

این طرح دامن زدن به یک آپارتاید گسترده و محروم کردن مردم فلسطین از سرزمین مادری شان یعنی بیت المقدس بوده و ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در رابطه با به رسمیت شناختن حق بازگشت فلسطینیان به سرزمین‌های خود می‌باشد.

نکته‌ای که لازم است مورد توجه قرار گیرد آن است که در فرآیند آماده سازی این طرح یک جانبه که تماماً توسط تیم تحت نظر جردکوشنر، داماد صهیونیست ترامپ، تهیه شده حتی از دولت خودگردان فلسطین نیز دعوت به عمل نیامده و یک فلسطینی هم حضور نداشته است.

حمایت برخی شیخ نشین‌های مرتجع منطقه و سکوت برخی دیگر در قبال این طرح خیانت آشکار به اسلام و مسلمین و نشان دهنده عجز آن‌ها در مقابله با زورگویی‌های ترامپ می‌باشد البته این عقب نشینی‌ها سابقه‌ای طولانی دارد و از مشتی حاکم مستبد و خود فروخته چیزی جز این بر نمی‌آید.

اسرائیل امروز که با تجاوز از مرز‌های ۱۹۶۷ و گسترش شهرک سازی‌ها در مناطق فلسطینی نشین به این وسعت رسیده و حتی در تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی اخلال و ممانعت ایجاد کرده است نمی‌تواند از صلح، آرامش و ثبات اقتصادی سخن به میان آورد.

سخن از صلح برای رژیم غاصبی که در بیش از ۷۰ سال غارتگری هزاران فلسطینی را به خاک و خون کشیده، زیرساخت‌های فلسطین را نابود کرده و سرمایه‌های آن را به یغما برده است چیزی جز فریب افکار عمومی جهان نیست!

امروز گفتمان مقاومت در منطقه بیش از پیش از جانب توده‌های مردم مستضعف و رنج کشیده به عنوان تعیین کننده اصلی میدان‌های نبرد با کفر و ظلم جهانی مطرح می‌شود، سیاستمدارانی، چون محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان و سایر رجال سیاسی که طریق صلح و مذاکره در پیش گرفته بودند امروز خود را در ذیل این گفتمان تعریف می‌کنند. این طرح نیز همچون سایر طرح‌های پیشین راه به جایی نبرده و در حد یک شو تبلیغاتی باقی خواهد ماند چرا که به اذعان روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل، ترامپ و نتانیاهو نیز می‌دانند که این طرح از پیش مرده یک بازی انتخاباتی است تا یک راه حل پایدار!

*خسروی-فعال دانشجویی دانشگاه مازندران


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی