.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
پیام دبیر انجمن مازندرانی های مقیم مرکز بمناسبت 14 آبان روز مازندران

شمال نیوز:  استان مازندران، علاوه بر برخورداری از جاذبه های فراوان اکوتوریستی، وجود بی شمار /photo/113940406190850095582344.jpgبقعه ها، بناهای قدیمی در کنار فرهنگ و آداب و رسوم منحصر به فرد و به دلیل داشتن یک زبان مستقل، دارای فرهنگ غنی مادی و معنوی است.

تاریخ مازندرانِ امروز پر از رخدادها و آمد و شدهایی است که هر کدام نه تنها در تاریخ و فرهنگ طبرستان، بلکه گاه بر فرهنگ کشور اثرگذار بوده است.

رویدادهای سیاسی، اتفاقات فرهنگی، جریان های ادبی و رخدادهای تاریخی در کنار سبک و سیاق زندگی مردم طبرستان، فرهنگ هایی را خلق کرد که اگرچه امروز بسیاری از آن ها نادیده گرفته می شوند و حتی فراموش شده اند، اما هنوز ریشه هایی از آن ها را می توان در گفتار، زندگی، پوشش، مناسبت ها، جشن های محلی، بازی ها و سرگرمی ها، موسیقی و معماری مردم این استان مشاهده کرد. مازندران سرشار از ظرفیت های فرهنگی است که خوشبختانه این ظرفیت ها در هر منطقه از استان به شیوه ای خاص و با پشتوانه های فرهنگی متفاوت و جذاب دیده می شود. این موقعیت فرهنگی به مازندران این امکان را می دهد که با اهمیت دادن به فرهنگ بومی در تمام حوزه های موجود برای هر منطقه به گسترش و توسعۀ فرهنگی مبدل گردد. نامگذاري روزي با عنوان «روزمازندران» علاوه بر اثرات ملي كه همان ثبت روزي به نام اين استان خطه شمالي در تقويم كشور است در ايجاد تهييج و حركت موسسه ها و تشكل هاي فرهنگي و هنري مازني در سطح كشور براي حفظ و احياي فرهنگ و رسوم اين استان تاثير گذاشته است .

براساس بخشنامۀ سال 1388 سازمان ميراث فرهنگي مبني بر انتخاب روزي با عنوان روز مازندران ، پژوهشگران و فعالان حوزه فرهنگ و تمدن استان با هم انديشي و همفكري 14 آبان را به خاطر بيعت مردم اين استان با حسن بن زيد علوي بنيان گذار نخستين حكومت شيعي علوي به نام روز مازندران انتخاب كردند .

بيعت مردم مازندران با حسن بن زيد علوي در 14 آبان سال 243 شمسي مطابق با عيد سعيد فطر 250 هجري قمري رخ داد. بنابراین در کنار پیشینه فرهنگ دینی و تأسیس حکومت علویان در مازندران، این روز به نام روز مازندران نام‌گذاری شد تا در کنار فرهنگ دینی و ارزشی، توجه به آداب و رسوم و سنت‌های مازندرانی هم مورد توجه قرار گرفته و با احیای دوباره فرهنگ بومی و محلی، از زوال و انحطاط آن جلوگیری شود . ثبت روزي با این عنوان موجب گرد هم آمدن جمعي از علاقه مندان احياي سنت هاي فراموش شده، حفظ آيين ها و ارزش هاي فرهنگي، آشنائی ملل مختلف جهان با فرهنگ، اقوام، سرزمین و.. خواهد شد.

مطمنا برنامه ریزی و هماهنگی ارگانهای مرتبط با این رویداد فرهنگی می تواند بر آشنایی نسل امروزی از فرهنگ غنی استان تاثیر بسزایی داشته باشد.

انجمن مازندرانی های مقیم مرکز ضمن ارج نهادن به این روز مهم ،خواهان هم اندیشی همه نهاد های ذیربط برای هر چه باشکوه برگزار شدن این رویداد مهم فرهنگی منطقه می باشد.

مهدی ابویی

دبیر انجمن مازندرانی های مقیم مرکز

 


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی