.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
بازگشت ۲ چهره خاطره‌انگیز دهه ۶۰ به تلویزیون
خاطره‌سازان «برنامه کودک» دهه ۱۳۶۰ که آن موقع از قاب تلویزیون به ما می‌گفتند «یک متر به عقب بروید» اما خودشان عقب ننشستند و هنوز هم دنبال «برنامه کودک» خوبند.
 بازگشت ۲ چهره خاطره‌انگیز دهه ۶۰ به تلویزیون

به گزارش شمال نیوز، دهه ۱۳۶۰ خورشیدی هم برنامه‌های عروسکی،هم مسابقه، مجری و هم برنامه‌های ترکیبی داشت. در این دهه که هنوز "عمو و خاله‌های تلویزیونی" گل نکرده بودند، چهره‌هایی چون مجید قناد، گیتی خامنه، الهه رضایی و مینا هاشمی مجریان برنامه‌های کودک بودند و آثاری چون «هادی و هدی»، «محله بروبیا»، «محله بهداشت»، «خونه مادربزرگه»، «هوشیار و بیدار»، «مدرسه موش‌ها»، «چاق و لاغر»، «کار و اندیشه»، «زیر گنبد کبود (آقای حکایتی)»، «النگ و دولنگ» و «بازم مدرسه‌ام دیر شد» از جمله شاخص‌ترین برنامه‌هایی بودند که روی آنتن رفتند.

اخبار چهره ها - در این میان سهم خلق آثار کودک تلویزیون و سینما بیشتر از همه بود؛ «مرضیه برومند» بانوی توانمندی که متولد خردادماه سال ۱۳۳۰ است، از ابتدای حضور در عرصه‌های هنری جذب گروه‌های مختلف تئاتری کودک و نوجوان شد و البته پیش از ورود به دانشکده هنرهای زیبا، حضور در تئاترها و نمایش‌های تلویزیونی را تجربه کرد. برومند در زمینه کار کودک از پایه‌گذاران گروه نمایش کودک در تلویزیون در سال ۱۳۵۰ و عضو پایه‌گذاران گروه تئاتر ویژه کودک و نوجوان است.
بی‌شک شاخص‌ترین مجموعه تلویزیونی مرضیه برومند «خونه مادر بزرگه» و «مدرسه موش‌ها» است. «خونه مادربزرگه» روایتگر داستان پیرزنی مهربان بود که با حیوانات بازیگوش مزرعه‌اش داستان‌های جذاب و به یادماندنی برای یک نسل خلق کردند.

«مدرسه موش‌ها» مجموعه‌ای که خاطره انگیزترین مجموعه تلویزیونی برای نسل‌های جوان و میانسال امروز به حساب می‌آید: مجموعه‌ای پر از شخصیت‌ها و عروسک‌های مختلف که هرکدام پرداخت و شخصیت‌پردازی ویژه‌ای داشتند. عروسک‌هایی چون نارنجی، کپل، خوش‌خواب، گوش‌دراز، دم‌باریک، عینکی و سرمایی که تنها اسم آنها برای شناخت کامل شخصیت‌ها و خصوصیاتشان نزد کودک کفایت می‌کرد.

نکته دیگر اینکه مرضیه برومند همواره در مقایسه با سایر کارگردانان حوزه کودک و سریال‌ساز چندین گام جلوتر است؛ نگاهی به کارنامه او می‌تواند صحت این گفته را ثابت کند؛ او همواره تلاش می‌کند خواسته‌ها و ویژگی‌های مخاطبان خود را به‌درستی درک و با کسب شناخت کامل از آنها اثرش را خلق کند و همین باعث می‌شود مخاطبش را طی سالیان طولانی حفظ کند.

خبر خوش برای کودکان بازگشت مرضیه برومند به سینمای کودک بعد از پنج سال است؛ «سرزمین بود و نبود» که همایون اسعدیان آن را تهیه‌ می‌کند؛ حضور دوباره او در تلویزیون و احیای گروه کودک شبکه یک سیما با حضور این نویسنده و کارگردان کاربلد و قدیمی حوزه کودک است.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی