.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
ماجرای بودجه ۱/۳ میلیارد دلاری پسماند ؛
کوه‌های کثیف قد می‌کشند/ دعوای زرگری مسئولان؛ فاجعه ای در راه است !
شمال نیوز : کوه‌های کثیف زباله زیر دعوای زرگری مسئولان و متولیان امور در مازندران قد می کشند و آنان فقط توپ را زمین یکدیگر می اندازند و فراموش کرده اند فاجعه در راه است.....
کوه‌های کثیف قد می‌کشند/ دعوای زرگری مسئولان؛ فاجعه ای در راه است !

شمال نیوز: کوه های کثیف زباله در حالی در دل جنگل های بکر و سواحل دریای خزر بویژه در مازندران قد می کشند و بلندتر می شوند که دعوای زرگری بین متولیان امر به راه افتاده و هریک دیگری را مقصر و مسئول خطاب می کنند.

 

به گزارش شمال نیوز، این دعواهای متولیان امر در حالی بر سر زباله داغ می شود که هر روز پیکره طبیعت بر اثر دفن غیر اصولی زباله  نحیف تر شده و شیرابه زباله روز بروز بیشتر در لایه های زیرین خاک نفوذکرده و وارد آبهای زیر زمینی شده و سبب بروز انواع بیماری های میکروبی و خطر ناک برای انسان و دام می شود.

 

 در واقع زباله ای که قرار بود به طلا تبدیل شود در اثر بی توجهی مسئولان متولی  می رود که به بحرانی اجتماعی بدل شده و با جمع شدن گاز متان در زیر آن رفته رفته خطر حریقی فاجعه بار را هم گوشزد می کند کما اینکه در برخی نقاط کشور چون استان فارس هم  این اتفاق ناگوار رخ داده است.

 

 همه این ها در حالیست که عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور در جدیدترین اظهاراتش در باره زباله مدعی شد که «نمایندگان شمال کشور فقط هارت و پورت» می کنند.

وی در دهمین اجلاس ملی و شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی که در اردبیل برگزار شد گفت: برای رفع مشکل پسماند سه استان شمالی کشور دولت ۱.۳ میلیارد دلار بودجه تصویب کرد که آن را به مجلس فرستادیم اما نمایندگان شمال هیچ دفاعی از این لایحه نکرده و فقط یک نماینده از استان فارس  کم دفاع کرده و در نهایت این بودجه به بخشی دیگر اختصاص یافت.

 

هیچ لایحه ای با اعتباری ۱.۳ میلیارد دلار بودجه  جهت رفع مشکل پسماندبه صحن علنی مجلس نیامد

 

 اظهارات عیسی کلانتری اما واکنش تند نمایندگان  مازندران را در پی داشت و شمس الله شریعت نژاد  نماینده مردم شهرستانهای تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه  سخنان رئیس سازمان محیط زیست کشور درباره دفاع نکردن نمایندگان شمال از  بودجه پسماند، بی پایه و بی اساس است گفت: هیچ لایحه ای با اعتباری ۱.۳ میلیارد دلار بودجه جهت رفع مشکل پسماند به صحن علنی مجلس نیامد.

 

وی افزود: این لایحه مورد ادعا حتی در کمیسیون کشاورزی هم مصوب نشده تا به صحن علنی بیاید.

 

شریعت نژاد اظهار داشت: کلانتری می گوید لایحه مذکور در کمیسیون تلفیق رد شد، بر فرض آنکه این حرف درست باشد ، همه نمایندگان شمال که قاعدتا در این کمیسیون نمی توانند عضو باشند مگر سه تا چهار نفر، بنابراین خطاب کردن همه نمایندگان شمال اشتباه است.

 

رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس اضافه کرد: کلانتری بیش از ۱۲ سال وزیر جهاد کشاورزی کشور بوده و باید در مباحثی چون تغییر کاربری ها و روش های غیر اصولی کشاورزی  در کشور پاسخگو باشد  حال چگونه برای موضوعی که موجودیت ندارد ، کم کاری خود را به گردن نمایندگان مجلس می اندازد.

 

همچنین قاسم احمدی لاشکی نماینده شهرستانهای چالوس و نوشهر در پاسخ به  اظهارات رئیس سازمان محیط زیست کشور ، ادبیات وی را نافاخر خواند و افزود: من برای آقای کلانتری متاسفم ! اظهار نظر کارشناسی نمایندگان مجلس چون باب طبع سلیقه شخصی وی نبوده از واژگانی استفاده کردند که باعث تاسف شد.

 

احمدی لاشکی اضافه کرد: در بودجه سال ۹۸ ، هزار میلیارد تومان بابت مدیریت پسماند با تلاش نمایندگان  شمال کشور در مجلس به تصویب رسید.

این نماینده مجلس اظهار داشت: شاید  موضوعی که سبب ناراحتی آقای کلانتری شده باشد ، این است که قرار بود این اعتبار در اختیار سازمان همیاری شهرداری ها قرار بگیرد و سازمان محیط زیست به عنوان ناظر باشد، آقای کلانتری باید بدلیل اظهار نظر غیر کارشناسانه ی خویش از نمایندگان شمال کشور رسما عذرخواهی کند.

 

علاوه براین علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم شهرستان های ساری و میاندرود هم در واکنش خویش به حرفهای عیسی کلانتری  گفت : فیلم صحبت های تنش زا ، سخیف ، نا آگاهانه و به دور از ادب آقای کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور را در یکی از سایت های خبری دیدم و بسیار متاسف شدم.

 

دولت یک لایحه در مورد پسماند با عنوان لایحه ساماندهی پسماند عادی با اولویت  استانهای ساحلی و کلانشهرها به مجلس فرستاد که در روز ۲۵ تیرماه با تلاش همه نمایندگان شمال کشور و دفاعیه جناب آقای لاهوتی و اینجانب به عنوان موافق با ۱۴۵ رای موافق از ۲۳۷ رای به تصویب رسید

 

وی افزود: دولت یک لایحه در مورد پسماند با عنوان لایحه ساماندهی پسماند عادی با اولویت  استانهای ساحلی و کلانشهرها به مجلس فرستاد که در روز ۲۵ تیرماه با تلاش همه نمایندگان شمال کشور و دفاعیه جناب آقای لاهوتی و اینجانب به عنوان موافق با ۱۴۵ رای موافق از ۲۳۷ رای به تصویب رسید.

 

یوسف نژاد تصریح کرد : سخنان رئیس محیط زیست کشور به جهت توجیه عملکرد ضعیف خویش و بنوعی فرار به جلو است.

 

با همه این تفاسیر باید دید دستاورد این کنش ها و واکنش ها برای مدیریت پسماند  چگونه خواهد بود و آیا با تصویب هزار میلیارد تومان بودجه برای رفع مشکل پسماند در استانهای ساحلی ، نمایندگان مازندران یکبار برای همیشه مشکل زباله استان را حل خواهند کرد، مازندرانی که سهم آن سه هزار تن زباله در روز  به غیر از زباله های رها شده در گوشه و کنار آن است ـ

 

امید که دولت و مجلس در حل مشکل پسماند که بلای جان طبیعت شده و  تهدید آن هم روز بروز  بیشتر می شود ، راهشان یکی شده و دست از این جدال بیحاصل بردارند.

 

چرا که آثار مخرب زباله بر طبیعت و جان انسانها منتظر تمام شدن دعوای بین دولت و مجلس نمانده و هر روز محکمتر از دیروز  شلاق خود را بر تن بیجان طبیعت فرود آورده و زخم جانش را عمیق تر می کند.

 

گزارش : سهیلا محمدی


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نظرات خوانندگان :

املی سینه چاک 30 مرداد 1398
خواهشی از نمایندگان مازندران داریم که برای حفظ ابروی مردم مازندران یا حرف نزنند ویا با خودشان هماهنگ باشد و ضد نقیض نگویند یکی میگوید که ما دفاع کردیم و بودجه گرفتیم یکی دیگر می گوید که اصلا چیزی به صحن نیامد و دیگری در پی معامله ای بودجه محیط زیست و پسماند را به وزارت کشور می دهد ولی با همه این حرف ها درست ترین حرف همان عدم اختصاص و تصویب بودجه است نیمی از سال گذشته ولی مشکل مردم در دفع ذباله هم چنان باقی و نمایندگان در پی تبدیل تهدید کلانتری برای خود به فرصت تبلیغاتی هستند و فکر می کنند که مردم مازندران همان مردم عهد قجر ند

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی