.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
جنگل های هیرکانی مازندران ثبت جهانی شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: بعد از باغ عباس آباد بهشهر، جنگل های هیرکانی دومین میراث جهانی استان مازندران در یونسکو، به ثبت رسید.

به گزارش شمال نیوز، سیف الله فرزانه  با اشاره به ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ضمن قدردانی از زحمات ۱۳ ساله کارشناسان و مدیران گفت: با ثبت این پرونده مهم، شمار میراث جهانی ایران، به ۲۴ مورد رسیده است.

وی با اشاره به مشارکت سازمان‌های محیط زیست، جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، کمیسیون ملی یونسکو، دانشگاه‌های تربیت مدرس و تهران، موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، سازمان‌های مردم‌نهاد و جوامع محلی و رسانه‌ها در این پروژه گفت: ثبت این جنگل‌ها می‌تواند موجب حفاظت مطلوب این عرصه‌ها شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گفت: قدمت این جنگل‌ها که به ۲۵ تا ۵۰ میلیون سال قبل برمی گردد، وجود گونه‌های نادر گیاهی و جانوری، وجود درختان دیرزیست و با قدمت بالا، تنوع زیستی شگفت‌انگیز، وضعیت مطلوب مناطق تحت حفاظت از نکات بارز این جنگل‌هاست. تنوع شرایط اقلیمی و بارندگی به‌دلیل گسترش در یک نوار ۸۵۰ کیلومتری و از جلگه تا ارتفاعات موجب تنوع بالای گونه‌های گیاهی و جانوری در آن گردیده است.

وی با اشاره برگزاری ۳ نشست تخصصی در راستای ثبت این پرونده با حضور کارشناسان مرتبط گفت: مازندران در دو نوبت میزبان کارشناسان و ارزیابان یونسکو بود.

فرزانه با اشاره به وجود شش لکه جنگل های هیرکانی در مازندران گفت: جنگل بولا درشهرستان ساری، جنگل واز در شهرستان نور، جنگل الیمستان در شهرستان آمل، حوزه ۴۵ و ۴۶ جنگل بخش کجور شهرستان نوشهر، جنگل خشکه داران شهرستان تنکابن و جنگل چهارباغ شهرستان چالوس در این پرونده، به ثبت جهانی رسید.

گفتنی است، میراث جهانی یونسکو نام عهدنامه‌ای بین‌المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۲ میلادی به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید و موضوع آن حفظ آثار طبیعی، تاریخی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، می‌باشند.

بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به‌عنوان میراث جهانی کنند. ثبت جنگل‌های ارزشمند هیرکانی در فهرست جهانی یونسکو پس از تلاش‌های گسترده ۱۳ ساله به ویژه در دوره اخیر در دولت تدبیر و امید، موفقیت افتخارآمیز بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است./مهر


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی