.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
۱۷ نکته حیاتی برای آتش بازی ایمن در چهارشنبه‌سوری
از یاد نبرید مواد آتش زایی که به صورت دستی ساخته می‌شوند، می‌توانند بیشترین خطر را به وجود آورند. این گونه مواد آتش زا گا‌ها خود به خود منفجر می‌شوند و این انفجار می‌تواند باعث نقص عضو و یا حتی مرگ شخص استفاده کننده شود. از این رو توصیه می‌شود که به هیچ عنوان از مواد آتش زای پر خطر که به صورت دستی ساخته می‌شوند را خریداری نکنید.

به گزارش شمال نیوز، بشیر قلی زاده سرچشمه: قرن‌هاست که آتش بازی به یک بخش بزرگ و مهم از جشن‌ها در سراسر جهان تبدیل شده است. البته اجرا نکردن اقدامات ایمنی قبل از آتش بازی سالانه جان انسان‌های زیادی را می‌گیرد که در این بین تعداد مصدمان و حتی کسانی که اعضاء بدن خود را در این راه از دست می‌دهند نیز بسیار زیاد است. امروزه با توجه به گسترش آتش بازی در سراسر جهان باید قبل از اجرای آن یکسری اقدامات لازم و ضروری را انجام داد. تا با ندانم کاری عید و یا تعطیلات آخر سال خود و دیگران را به یک مصیبت بزرگ تبدیل نکنیم. در ادامه این مطلب شما را با چند مورد ایمنی که در هنگام آتش بازی باید رعایت شود، آشنا می‌کنیم.

محافظت از چشم‌ها و گوش

یکی از مهم‌ترین موارد در هنگام آتش بازی این است که چشم‌ها را با استفاده از عینک‌های محافظ و گوش‌ها را با استفاده از گوش بند‌ها به خوبی محافظت کنید. تهیه کردن محافظ برای چشم و یا گوش کار آسانی است. این گونه وسایل تقریبا در هر فروشگاهی که تجهیزات ایمنی می‌فروشند یافت می‌شود. یک آمار تکان دهنده درباره آسیب دیدگی چشم‌ها و گوش‌ها در هنگام آتش بازی این است که این اعضاء تقریبا تا ۴۰ درصد آسیب دیدگی‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. از این رو محافظت از آن‌ها امری بسیار ضروری است.

پوشیدن لباس مناسب

بهترین نوع لباس در هنگام آتش بازی لباسی است که از دستان و سایر نقاط بدنتان در هنگام آتش بازی محافظت کند. با این تفاسیر سعی کنید در هنگام آتش بازی و یا کار با مواد محترقه حتما از لباس‌های بلند استفاده کنید.

استفاده از مواد محترقه استاندارد

همانطور که می‌دانید امروزه مواد آتش زای بسیار زیادی چه به صورت قانونی و چه به صورت غیر قانونی در بازار عرضه می‌شوند. برای اینکه بتوانید از آتش بازی نهایت لذت را ببرید، سعی کنید از ترقه‌ها و یا فشفشه‌هایی استفاده کنید که از ضریب خطر کمتری برخوردار باشند. از یاد نبرید مواد آتش زایی که به صورت دستی ساخته می‌شوند، می‌توانند بیشترین خطر را به وجود آورند. این گونه مواد آتش زا گا‌ها خود به خود منفجر می‌شوند و این انفجار می‌تواند باعث نقص عضو و یا حتی مرگ شخص استفاده کننده شود. از این رو توصیه می‌شود که به هیچ عنوان از مواد آتش زای پر خطر که به صورت دستی ساخته می‌شوند را خریداری نکنید.

از یاد نبرید تقریبا اکثر آتش سوزی‌های ناشی از مواد محترقه، به خاطر دست ساز بودن این گونه مواد است که موارد ایمنی در آن‌ها به هیچ عنوان رعایت نمی‌شود. از این رو این مواد خسارت‌های جانی و مالی بسیار زیادی را بر مردم وارد می‌کند. به هیچ عنوان به توصیه دوست خود برای خرید مواد محترقه دست ساز اقدام نکنید. یادتان باشد که شما اولین شخصی هستید که در معرض انفجار ناگهانی این گونه مواد قرار دارید. از این رو حتی اگر دوست‌تان به شما پیشنهاد خرید داد با یک جواب نه خود و اطرافیان‌تان را از این خطر بزرگ دور کنید. از یاد نبرید اگر بنا به هر دلیلی شما، باعث آسیب دیدگی شخص با استفاده از مواد محترقه شوید، پیامد‌های ناخوشایندی در انتظارتان خواهد بود. از این رو در خرید و حتی استفاده از مواد محترقه باید رعایت احتیاط را بکنید.

نگهداری مطمئن از مواد محترقه

تا زمانی که می‌خواهید از مواد محترقه خریداری شده استفاده کنید؛ آن‌ها را در یک مکان امن، خشک و خنک نگهداری کنید. به هیچ عنوان این گونه مواد را در دسترس کودکان قرار ندهید. از یاد نبرید هوای مرطوب می‌تواند باعث نا کار آمدی آن‌ها شود. بهترین مکان برای نگهداری مواد محترقه درون کارتن‌های مقوایی است که روی کابینت‌ها گذاشته شود تا دست کودکان به آن‌ها نرسد. به هیچ عنوان مواد محترقه را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. البته قرار دادن آن‌ها کنار مواد مشتعل و گرما ساز نیز می‌تواند بسیار خطرناک باشد. البته لوازم الکتریکی با توجه به الکتریسیته‌ای که دارند می‌توانند باعث مشتعل شدن مواد آتش زا شوند. یکی از بدترین مکان‌ها برای نگه داری مواد محترقه جیب‌های شما است؛ چرا که لباس‌های شما قادر هستند، الکتریسیته ساکن تولید کنند و این الکتریسیته ساکن می‌تواند باعث مشتعل شدن مواد محترقه شوند. از این رو به هیچ عنوان مواد آتش زا را درون جیب خود نگهداری نکیند.

قبل از روشن کردن مواد محترقه حتما یک سطل آب کنار خود داشته باشید

دیده شده است که در هنگام استفاده از مواد محترقه محوطه و یا بوته‌ای شعله ور می‌شود، برای اینکه جلوی یک آتش سوزی گسترده را بگیرید، بهترین کار این است که برای حوادث پیش بینی نشده یک سطل آب کنار خود داشته باشید. البته آتش بازی کنار یک منبع آب مثل رودخانه نیز می‌تواند بهترین گزینه برای مهار آتش سوزی‌های غیر مترقبه باشد.

بچه‌ها را دور نگه دارید

بی‌شک کودکان در هنگام آتش بازی در معرض بیشترین خطر‌ها قرار دارند از این رو اجازه ندهید آن‌ها در محوطه‌ای که آتش بازی صورت می‌گیرد، حضور داشته باشند. تقریبا امن‌ترین مکان برای کودکان ۱۵ متری محل آتش بازی است. البته در چنین شرایطی والدین باید کنارشان باشند. یک مطالعه سال ۲۰۰۵ در امریکا نشان داد که بیش از نیمی از تلفات حاصل از آتش بازی کودکان زیر ۵ سال هستند.

وقتی خواب آلود هستید به هیچ عنوان آتش بازی نکنید

کم خوابی و گیجی حاصل از آن می‌تواند شما را در هنگام روشن کردن مواد محترقه دچار اشتباه در محاسبات کند؛ چرا که اشتباه در محاسبه برای روشن کردن مواد منفجره می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را روی شخص روشن کننده و حتی اطرافیان وارد کند. اگر بنا به هر دلیل از دارو‌های خواب آور استفاده کرده‌اید از آتش بازی خوداری کنید؛ چرا که گنگ بودن شما می‌تواند حوادث بسیار خطرناکی را رقم بزند.

مقررات را در نظر داشته باشید

قبل از آتش بازی با قوانین حاکم بر شهر و یا کشور خود آشنایی داشته باشید. شاید بنا به دلیل امنیتی و جانی استفاده از مواد محترقه در شهر و یا کشور شما ممنوع باشد. از این رو اگر شما را در حین ارتکاب به جرم دستگیر کنند. با توجه به قانونی که در این باره وضع کرده‌اند، می‌توانند برخورد شدیدی با شما داشته باشند. از یاد نبرید که هر کشوری ممکن است؛ در این باره قانون خاصی را وضع کند، از این رو با یک سرچ ساده می‌توانید از بروز مشکلات پس از استفاده از مواد محترقه در امان باشید.

پیدا کردن مکان مناسب برای آتش بازی

آتش بازی همان طور که از نامش پیدا است با دود و شعله‌های آتش همراه است از این رو توصیه می‌شود، به هیچ عنوان از مواد محترقه در فضای بسته به ویژه در خانه‌ها استفاده نکنید. چرا که آتش حاصل از مواد محترقه به راحتی می‌تواند باعث آتش سوزی شود و در ضمن دود حاصل از این گونه مواد نیز می‌تواند باعث مسمویت شوند. از یاد نبرید حتی پارکینگ خانه نیز جای مناسبی برای آتش بازی نیست چرا که وجود وسایل موتوری که عموما دارای سوخت‌های فسیلی و انفجاری هستند، می‌توانند موقعیت بسیار خطرناکی را رقم بزنند.

یک منطقه باز پیدا کنید

مناطق باز برای اجرای آتش بازی بهترین مکان‌ها هستند چرا که اینگونه مناطق صوت حاصل از انفجار را به اندازه قابل توجه‌ای کاهش می‌دهند از یاد نبرید هر چقدر مکان بسته‌تر و پر از ساختمان‌های بلند باشد پژواک صدا می‌تواند آسیب زیادی به گوش‌ها وارد کند. بهترین مکان برای آتش بازی علاوه بر این که باید خارج از شهر باشد، همچنین باید از منازل مسکونی نیز فاصله داشته باشد تا همسایگان از دود و نور و به ویژه صدایی که بر اثر آتش بازی ایجاد می‌شود، ناراحت نشوند. از یاد نبرید به هیچ عنوان در حاشیه مناطقی که از سوخت‌های فسیلی خطرناک همچون بنزین نگهداری می‌شود (مثل پمپ بنزین ها) آتش بازی نکنید.

محیط زیست را در نظر داشته باشید

آتش بازی در مکان‌هایی که دارای چمن‌زار خشک باشد، می‌تواند باعث آتش سوزی گسترده در سراسر منطقه شود. از این رو در هنگام آتش بازی وضعیت منطقه‌ای را که می‌خواهید در آن آتش بازی کنید را مورد بررسی قرار دهید. از یاد نبرید یک لحظه شادی کردنتان نباید باعث نابودی جنگل‌ها و مراتع شود.

دستورالعمل‌های مربوط به نوع ماده محترقه را خوب مطالعه کنید

معمولا تمام مواد محترقه‌ای که در شرایط استاندارد تهیه شده‌اند، دارای راهنمایی‌های صحیح استفاده از آن‌ها هستند. از این رو شما با مطالعه آن علاوه استفاده درست از آن‌ها با خطرات کمتری روبرو خواهید شد. البته شما با یک سرچ ساده در مورد جنس خریداری شده می‌توانید از نحوی عملکرد آن در اینترنت باخبر شوید. از یاد نبرید استفاده نادرست از مواد محترقه می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذری را در بر داشته باشد. در هنگام استفاده از برخی از فشفشه‌ها حتما به زاویه قرارگیری آن‌ها در زمین توجه داشته باشید تا با اشتباه در محاسبات باعث مصدومیت خود و اطرافیان خود نشوید.

در هنگام روشن کردن مواد محترقه از فندک‌های پایه بلند استفاده کنید

استفاده از فندک‌های پایه بلند به شما این امکان را می‌دهد که اگر به طور ناخواسته ماده محترقه منفجر شود، دستان شما با آسیب‌دیدگی کمتری مواجه شوند. از یاد نبرید به هیچ عنوان مواد محترقه را روبه‌روی صورت خود روشن نکنید؛ چرا که چشم‌ها به آسانی پس از انفجار هر نوع ماده محترقه‌ای آسیب می‌بینند. سعی کنید از فندک‌هایی استفاده کنید که طول شعله پخش‌کن ‎آن‌ها بیش از ۱۰ سانتی متر باشد تا با خطرات کمتری در هنگام منفجر شدن مواد محترقه روبه‌رو شوید. از یاد نبرید حتی ایمن‌ترین مواد محترقه نیز می‌توانند در پاره‌ای از اوقات خوب عمل نکنند، از این رو با حفظ رعایت فاصله ایمن خود را از حرارت حاصل از انفجارشان در امان نگهدارید.

سر خود را در هنگام روشن کردن مواد محترقه دور نگه دارید

یکی از عمده‌ترین مکان‌ها که در هنگام ترقه بازی آسیب می‌بینند؛ سر و دست‌های شما هستند. از این رو با حفظ موارد ایمنی حتما سر خود را پس از رها کردن مواد محترقه بچرخانید و از محل مورد نظر دور شوید. تا کمتر در معرض تکه‌های مواد منفجره قرار بگیرند.

شیوه درست برخورد با مواد آتش‌زای عمل نکرده

در بسیاری از مواقع دیده شده است که مواد محترقه پس از آتش گرفتن عمل نمی‌کنند، در چنین شرایطی حداقل نیم ساعت صبر کنید تا اثر انفجاری مواد محترقه نابود شود، سپس با استفاده از دستکش‌های ایمنی لاشه بجا مانده مواد محترقه را دررون سطل زباله بریزید. در چنین شرایطی به هیچ عنوان به مواد محترقه زل نزنید. شاید این ماده به محض برخورد با دست‌تان منفجر شود. از این رو با چرخاندن سر خود آن را از انفجار ناگهانی ماده محترقه عمل نکرده حفظ کنید.

به هیچ عنوان مواد محترقه در حال سوختن را در دست خود نگه ندارید

برخی از فشفشه‌ای دارای یک زائده چوب مانند هستند، این مورد به خاطر آن است که شما آن را درون خاک فرو کنید. اگر اینگونه فشفشه‌ها را در دست بگیرید، ممکن است دست‌تان آسیب ببیند. از این رو به هیچ عنوان آن‌ها را وقتی که روشن هستند با دست خود نگه ندارید. یک امکان بسیار خطرناک این است که این فشفشه‌ها ممکن است به صورت آنی منفجر شوند و این انفجار می‌تواند به اعضای بدنتان آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کند.

در هنگام روشن کردن مواد محترقه حتما تماشاگران را در جریان بگذارید

فاصله تقریبا قانونی با محل آتش بازی، ۱۵ متر در نظر گرفته شده است. از این رو اگر به فکر سلامت خود هستید؛ از این فاصله عبور نکنید. کسانی که مواد محترقه را روشن می‌کنند، باید جهت جریان باد را نیز در نظر داشته باشند. همچنین یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام روشن کردن مواد محترقه این است که افرادی و یا تماشاچیان در جریان کار باشند تا با ایجاد صدای مهیب دچار آسیب شنوایی و یا شک عصبی نشود.

مراقب حیوانات خانگی باشید

حیوانات از آتش بازی می‌ترسند؛ از این رو هر حیوانی به محض مشاهده آتش و صدای زیاد سعی می‌کند، برای خود سر پناهی پیدا کند؛ به طور مثال در مکان‌هایی که گله‌ای از گاو و یا اسب وجود دارند به هیچ عنوان از مواد محترقه استفاده نکنید. چرا که این کار ممکن است باعث رم کردن آن‌ها شود و از آنجایی که این حیوانات از جثه بزرگی برخوردار هستند. پس از رم کردن ممکن است انسان‌های زیادی را زیر پا له کنند. از این رو رعایت این موارد ایمنی هم برای کسانی که آتش بازی می‌کنند، مهم است و هم برای تماشاچیان.

نکته: هیچ انسانی حق ندارد؛ به خاطر شاد بودن خود آرامش دیگران را بر هم بریزد. اگر قصد خوش گذرانی با وسایل محترقه را دارید سعی کنید، در خارج از مکان‌های عمومی این کار را انجام دهید تا علاوه بر کاهش صدمات حاصل از استفاده مواد محترقه، باعث دلخوری و ناراحتی همسایگان نیز نشوید. از یاد نبرید برخی در خانه خود بیمارانی را دارند که تاب و تحمل شنیدن صدای انفجار حاصل از مواد محترقه را ندارند. نباید از یاد برد این سلب آسایش دامن گیر کسانی خواهد بود که بدون توجه به همسایگان و یا اطرافیان، تنها به فکر خوش‌گذاری خودشان هستند.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی