.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

شرایط برای پیروزی قالیباف فراهم است

سایت امید(ommid.com)، پایگاه رسمی "جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی " وابسته به محمدباقر قالیباف، در تحلیلی با عنوان "شکست فضای دو قطبی"، اظهار عقیده کرده که پس از انصراف سید محمد خاتمی، شرایط برای پیروزی قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری فراهم شده است.

مقاله را در زیر بخوانید:

در فضای جدید انتخابات ریاست جمهوری پس از انصراف سید محمد خاتمی، از بار فضای دو قطبی ایدولوژیک حاکم بر انتخابات نیز کاسته می شود و گفتمان های معتدل و خرد محور نیز امکان بروز وظهور بیشتری پیدا می کنند.

با انصراف سید محمد خاتمی از انتخابات ریاست جمهوری فضای این انتخابات به سمتی پیش می رود که طبقه متوسط جامعه ایران بدون کاندیدا مانده است و کاندیداتوری محمد باقر قالیباف می تواند آراء سرگردان این قشر را در انتخابات آتی رهبری کند.

از سویی با خروج خاتمی از میان گزینه های موجود –کروبی، میر حسین موسوی و احمدی نژاد فضای دو قطبی وایدئولوژیک انتخابات ریاست جمهوری شکسته شده است و زمینه برگزاری یک انتخابات چند قطبی فراهم شده است. چنانچه از متن جامعه و طبقات و اقشار مختلف نیز به کاندیداهای موجود نگریسته شود قالیباف دارای گفتمان و تفکری متفاوت از کاندیداهای موجود است.

در اندیشه وشعارهای انتخاباتی میرحسین موسوی، کروبی واحمدی نژاد اقتصاد وتوجه افراطی و شعاری به اقشار فرودست در اولویت قرار دارد . میرحسین موسوی سرچشمه راستی اخلاقی و بختیاری جامعه را تنها در توجه به اقشار فرودست می داند، کروبی با نوسازی شعار«هر ایرانی پنجاه هزار تومان» که درانتخابات گذشته ریاست جمهوری سر داده بود همچنان شعارهای پوپولیستی و تحریک گر طبقات فرود دست را در دستور کار دارد و احمدی نژاد نیز در تلاش است تا با پخش مقادیر قابل توجهی پول در میان دهک های پایین جامعه رای طبقات پایین جامعه را در انحصار خود نگه دارد.

در چنین فضایی کاندیداتوری محمد با قر قالیباف که به شهادت بسیاری از نظر سنجی ها و اظهار نظرهای مردمی در میان طبقات متوسط شهری از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است رنگ وبوی ویژه ای به انتخابات ریاست جمهوری می دهد وامکان حضور کثیری از مردم را دراین انتخابات فراهم می کند.

با انصراف خاتمی از انتخابات ریاست جمهوری در جبهه اصولگرایان نیز اتفاقات تازه ای در حال رخ دادن است که مهمترین ان خلاص شدن کثیری از چهره ها و گروه های منتسب به این جریان از حمایت اضطراری از کاندیداتوری احمدی نژاد است. بسیاری از اصولگرایان منتقد وضع موجود تا پیش از کناره گیری رسمی خاتمی از انتخابات دچار نوعی سرگردانی سیاسی بودند.

آنها از یک سو حمایت از احمدی نژاد را نه تنها برخلاف مصالح عالیه کشور و نظام می دانستند بلکه برخلاف نص صریح اصولگرایی نیز قلمداد می کردند و معتقد بودند که در صورت انتخاب مجدد احمدی نژاد و استمرار مدیریت جریان حاکم بر کشور اصولگرایی پس از پایان چهارسال دوم ریاست جمهوری احتمالی وی از حیز انتفاع ساقط شده وبه جریانی غیر قابل دفاع تبدیل می شود.

با مشاهده شکاف طبقاتی و فاصله روز افزون قشر ثروتمند و فقیر یکی از بزرگان این جریان درجلسه ای خصوصی گفته بود که « چگونه باید از جریانی دفاع کرد که نتیجه در قدرت بودنش تورم دو رقمی، و بحرانهای معیشتی و مدیریتی در کشور بوده است» این عده معتقد بودند که وعده های بی ثمر دولت نهم و بد اخلاقی سیاسی و پیگیری مطامع صرفا قدرت طلبانه به نام اصولگرایی ضررهای جبران ناپذیری خواهد داشت و می بایست سرچشمه این رخدادهای نامطلوب در انتخابات آتی بسته شود.

این جریان عاقل اصولگرا اما از سوی دیگر با کاندیداتوری محد خاتمی با محدودیت در انتخاب کاندیدا روبروشده بود وعملا امکان چندانی برای مانور انتخاباتی نداشت زیرا حضور خاتمی و امکان بالای رای آوری وی که مترادف با حضور دوباره برخی چهره های تندرو و ساختار شکن اصلاح طلب در قدرت بود جریان منتقد اصولگرا را با یک قضیه دو حدی منفی و به تعبیر دیگر با یک بازی باخت-باخت مواجه کرده بود.

با انصراف خاتمی از انتخابات اما امکان انتخاب گزینه های جدیدی برای جریان منتقد اصولگرا فراهم شده است. این جریان بنا بر اظهارات سرشناسان سیاسی طیف های مختلف آن از کاندیداتوری قالیباف حمایت می کند و در این حمایت خیر جریان اصولگرا و جامعه را جستجو می کند.

خیر جامعه را جستجو می کند زیرا ثمره مدیریت موفق محمد باقر قالیباف در شهر تهران را رصد کرده و شاید برای اولین بار در چند سال گذشته مشاهده می کند که طبقات متوسط ونخبه جامعه گرایش زائد الوصفی به یک چهره اصولگرا پیدا کرده اند.

این مهم در کنار مدیریت کارآمد شهری قالیباف و دوری وی از تنش های سیاسی وپیشبرد امور از مجرای عقلانیت و تیم های کارشناسی مجرب این امید را در دل این جریان زنده کرده است که با کاندیداتوری قالیباف ضمن استمرار حاکمیت اصولگرایان مدیریت کشور نیز سر وسامانی پیدا کرده واز وضع بحرانی موجود خارج شود.

در فضای جدید انتخابات ریاست جمهوری پس از انصراف سید محمد خاتمی، ازبار فضای دو قطبی ایدولوژیک حاکم بر انتخابات نیز کاسته می شود و گفتمان های معتدل و خرد محور نیز امکان بروز وظهور بیشتری پیدا می کنند.در حقیقت با شکل گیری دو قطبی خاتمی –احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری به صحنه دعوایی بزرگ تبدیل شده بود.

تا پیش از اعلام کناره گیری خاتمی پیش بینی می شد که با نزدیک شدن به انتخابات و افزایش فضای احساسی حاکم برجامعه نه تنها زد وخورد های فیزیکی میان حامیان دو طرف به وجود خواهد آمد بلکه مردم نیز تحت تاثیر این شرایط به مانند انتخابات گذشته درفضایی مبهم و غبارآلود وبدون توجه به برنامه های ارائه شده رای خود را به دو طرف دعوا واریز کنند.

از سویی دو طرف دعوا نیز به دلایل متعدد برنامه های مناسبی برای اداره کشور ندارند و منتخب این انتخابات نیز به مانند دوازده سال گذشته این امکان را پیدا می کند که با کوفتن چماق بر سر رقیب، ضعف نداشتن برنامه را استتار کند و رقیب بیرون از گود نیز با وااسفا سر دادن کشور ونظام را در حال انحطاط نشان دهد و در این میان مردم وجامعه قربانی اصلی این دعواها بشوند.

با کنار رفتن یک طرف این دعوا از انتخابات آینده می توان اولا امید وار بود که جریان رقیب آن گروه نیز دستش برای فرافکنی مشکلات خود و عوام فریبی کوتاه شود واز سویی برنامه محوری تاثیر بیشتری از شعار گرایی و اقامه دعوی های پوپولیستی در انتخابات داشته باشد.

در این فضا نیز محمد باقر قایباف از شانس خوبی برای پیروزی در انخابات ریاست جمهوری برخوردار است زیرا همانگونه که قبلا اشاره شد برنامه محوری و دوری از شعار گرایی وتعصبات سیاسی از ویژگی ممتازکارنامه مدیریتی شهردار تهران است که به عنوان بالهایی نیرومند وی را درآسمان انتخابات آینده به اوج خواهد برد.

به هر حال با انصراف خاتمی از انتخابات ریاست جمهوری تغییرات عمده ای در فضای انتخاباتی کشور رخ خواهد داد و همانگونه که در مقال کوتاه بالا اشاره شد نتیجه اش هموار شدن حضور قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری و به احتمال زیاد پیروزی جریان خرد گرا و معتدل جریان اصولگرا در این انتخابات است.


استفاده از اين خبر فقط با ذكر نام شمال نيوز مجاز مي باشد .
ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.016 seconds.