.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
احمدی نژاد به مردم چه گفت؟

محمود احمدي نژاد در گفتگوي تلويزيوني با مردم، نكاتي را درباره لايحه تحول اقتصادي، حساب ذخيره ارزي و مسائل بين‌المللي با مردم در ميان گذاشت.

محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور امشب (سه‌شنبه شب) در گفتگوي مستقيم تلويزيوني با مردم كه از شبكه اول سيما پخش مي‌شد، در خصوص بحران مالي حاكم بر جهان گفت: بلوك غرب و سرمايه‌داري به طور كامل دچار بحران بي‌سابقه‌اي شده و مديران و تئوري‌پردازان آنها هم فقط از يأس صحبت مي‌كنند و كمترين مدتي كه براي رفع شدن اين بحران در نظر مي‌گيرند، 3 سال است و برخي نيز مي‌گويند 5 يا 6 سال اين امر طول مي‌كشد.

وي افزود: شكل ظاهري اين بحران اين است كه بانكها به اقشاري كه اعتبار لازم را نداشتند، وام خريد مسكن دادند تا ايجاد اشتغال كنند كه اين وام‌ها را به بانكهاي بزرگ فروختند و بعد وارد بورس شد و ارزش روز ملك كمتر از بدهي به بانكها شد و در نهايت به بخش توليد و اقتصاد آنها كشيده شد.

احمدي نژاد با بيان اينكه اين بحران به كساني كه اقتصاد خود را با آنها گره زده بودند كشيده شد، گفت: باطن اين ماجرا به ويژگي‌هاي اقتصاد سرمايه‌داري بر مي‌گردد كه بايد آن را خوب بشناسيم و از سرنوشتي كه اين مكتب اقتصادي دچار آن شد، بايد تجربه بياندوزيم.

وي ادامه داد: در مقطعي اقتصاد سوسياليستي به پايان راه رسيد امروز هم همان سرنوشت گريبان‌گير اقتصاد سرمايه‌داري است.

رئيس جمهور در پاسخ به اين سوال كه برخي ها مي گويند اين بحران ها هر چند سال يكبار طبيعي است و رفع مي‌شود، اظهار داشت: بحران‌هاي قبلي آنها عمق كمتري داشتند و جنس متفاوتي داشت و اگر اين بحران هم مثل قبلي ها بود، براي آن راه حل داشتند؛ اما اصولاً اقتصاد سرمايه‌داري به معناي اصالت سود است و آنها فكر مي‌كنند آدم براي حداكثر لذت فردي خلق شده و هر مانعي را در برابر اين لذت و سود اقتصادي كنار مي‌زنند و عدالت، اخلاق و حلال و حرام را كنار گذاشتند؛ در چنين اقتصادي تبعيض و ايجاد فقير و غني و كشورهاي برخوردار و ضعيف طبيعتا به وجود مي‌آيند.

وي با اشاره به ويژگي هاي ديگر اقتصاد سرمايه داري گفت: پايه اقتصاد آنها بر ربا بود و عده‌اي فقط بهره پولشان را مي‌بردند و چون اساس براي آنها بر سود است، قانوني بر آن حاكم نبود و حتي هنوز معلوم نيست بانك مركزي آمريكا چقدر دلار تقلبي تزريق كرده است؛ حتي آنها كوشيدند به واسطه برخي مراكز جهاني مشكلات خود را به ديگران منتقل كنند و هم ثروت كشورها را ببرند.

احمدي نژاد سرنوشت اقتصاد سرمايه داري را بن بست دانست و افزود: در چنين اقتصادي، اقتصاد جهاني به نقطه اي مي رسد كه اسكناس‌هاي بدون پشتوانه را ديگر جذب نمي‌كند، ضمن اينكه وقتي مردم اعتمادشان را از دست بدهند، ديگر كاري نمي‌توان كرد.

وي تصريح كرد: ما از در فشار بودن مردم اروپا و آمريكا خوشحال نيستيم اما چون آن انديشه به پايان راهش رسيده خوشحاليم كه مي بينيم خيلي از انديشمندان گفته‌اند كه اين پايان راه اقتصاد سرمايه‌داري است؛ اگر قرار بود اين بحران حل شود، با آن مبالغ كلان مي‌توانستند اين بحران را جمع كنند.
رئيس جمهور خاطرنشان كرد: اقتصاد آمريكا قبل از جنگ عراق در آستانه فروپاشي بود اما جنگ عراق يك مرهمي بود اما وقتي خواستند درمان كنند، بحران تشديد شد.

* بدون پول نفت نيز با منابع ارزي كنوني تا 3 سال مي توانيم كشور را اداره كنيم

وي اقتصاد ايران را يك اقتصاد درون‌زا دانست و گفت: با دورانديشي مديران كشور، در اقتصاد جهاني هضم نشديم و اين به نفع ما بود و آسيب‌پذيري ما از بحران مالي جهاني بسيار كم است و قيمت ماشين‌آلات و مواد واسطه‌اي هم در بازارهاي جهاني در حال كاهش است؛ از قيمت نفت فقط ممكن است مقداري فشار داشته باشيم كه آن هم قابل مديريت است.

وي با بيان اينكه سرمايه‌گذاري و فعاليتهاي عمراني ايران همچنان داراي رشد فزاينده‌اي است، افزود: برخي كشورها از اين بحران آسيب‌هاي سنگيني ديدند چرا كه يك شوك امواج سنگيني درست مي‌كند؛ ضمن اينكه در اين 3 سال آنها تلاش كردند شريان‌هاي اقتصادي ما را ببندند، اما ما به خاطر شرايط تحريم و نوع نگاه انقلاب به سمت خودكفايي رفتيم و از آنها تشكر مي‌كنيم كه ما را تحريم كردند و ما روي پاي خودمان ايستاديم، اين روي پاي خود ايستادن باعث شد كه اكنون بتوانيم در مقابل امواج بحران جهاني بايستيم.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي درباره تاسيس كارگروهي براي بررسي تبعات اين بحران اقتصادي جهاني در ايران، گفت: قبل از بروز اين بحران جهاني، از سال قبل ما برآوردهايي داشتيم و به همين دليل در مراكز اقتصادي مهم دولت تمهيداتي انديشيده شد و كارهاي خوبي شروع كرديم و فراخواني از خيلي از صاحبنظران اقتصادي كه مي‌شناختيم انجام داديم تا مساله موشكافي شود و از تجربه اين بحران به نفع خودمان و آينده جهان استفاده كنيم.

وي تصريح كرد: پاسخ‌هايي كه كارشناسان در حال ارسال به ما هستند خيلي روند خوبي دارد و جمع‌بندي آن براي آينده اقتصاد كشور در دولت مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

رئيس‌جمهور در پاسخ به سوالي درباره تبديل دارايي‌ها به طلا و ارتباطات ايران از دلار به يورو، گفت: ما از تغيير ارتباطاتمان از دلار به يورو هم سود اقتصادي و هم سود سياسي داشته ايم چون ضربه زيادي هم به دلار وارد شد و مساله اي كه الان شما به آن اشاره مي كنيد، يك مقطع محدود است والا در مجموع، با اين تصميم عالمانه، وضعيت ارزي خيلي خوبي داريم و با آن تا نزديك به 3 سال، حتي اگر قيمت نفت صفر شود، بدون پول نفت مي‌توانيم كشور را اداره كنيم.

وي درباره اجلاس اخير اقتصادي در قطر كه خود نيز در آن شركت داشت، گفت: در آن اجلاس در چندين سخنراني كه گوش داديم، 2 نكته مشهود بود و به طور آشكار روي آن تأكيد مي‌شد؛ يكي اينكه با اجراي توصيه‌هاي كارشناسان بين‌المللي وضع‌مان بدتر شده و نكته دوم هم مي‌گفتند كه ما مأيوس هستيم؛ ما در ايران مي گوئيم كه نبايد غربي ها مشكل اقتصادي خود را به ديگران منتقل كنند.

رئيس جمهور افزود: مشكل انها از آنجا ناشي شد كه نظام اقتصادي آنها ربوي است و رشدهاي بادكنكي و كاذب دارند و الان هم به دنبال آن هستند با فشار و تهديد از كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس ميليونها دلار پول بگيرند.

احمدي نژاد در پاسخ به سوالي درباره كاهش اخير ارزش بورس تهران، اظهار داشت: كاهش ارزش بورس تهران ارتباطي به بحران مالي جهاني ندارد چون اتفاقاً امسال بورس ما موفق‌ترين بورس‌ جهان معرفي شد و كاهش محدود ارزش آن در يك مقطع به خاطر پايين آمدن برخي قيمت‌ها در دنيا است.

* مجبوريم بودجه سال آينده را با نفت بشكه اي 30 يا 35 دلار ببنديم

رئيس‌جمهور در ادامه سخنانش در پاسخ به اين سوال كه چگونه به اين جمع‌بندي رسيديد كه طرح تحول اقتصادي را به صورت لايحه به مجلس ارائه كنيد اظهار داشت: دولت موظف است يارانه‌ها را هدفمند كند اما از آنجا كه قرار شد به علت بزرگي اين كار كه 7 عرصه را دربر مي‌گيرد، اين كار را با كمك مجلس انجام دهيم، دوستان مجلس گفتند كه اين طرح را بهتر است به صورت لايحه به مجلس ارائه كنيم تا به صورت قانون در بيايد.

وي خاطرنشان كرد: لذا ارائه اين طرح به صورت لايحه به مجلس چيز عجيبي نبوده است و ما در شهريور اعلام كرديم كه اين كار را انجام خواهيم داد.

رئيس‌جمهور افزود: البته آنجاهائي كه نياز به قانون نداشته است مانند بخش‌هاي مربوط به نظام توزيع و بانك و ماليات و گمرك كارها را شروع كرده‌ايم.
احمدي‌نژاد با اشاره به اينكه كارهاي بسياري بر روي اين لايحه انجام شده است، خاطرنشان كرد: اولا اين موضوع را كاملا باز كرديم و براي اولين بار طرح تحول اقتصادي به متن كارشناسان، مردم و تصميم‌گيران آمد و تا امروز صدها جلسه كارشناسي در اين خصوص تشكيل شده است.

وي با بيان اينكه براي اجرا شدن اين طرح بايستي يك عزم ملي به وجود بيايد، خاطرنشان كرد: از مطرح كردن اين طرح در ميان كارشناسان و مردم دو هدف دنبال مي‌شود كه يكي از آنها كمك به دقيق شدن اين طرح و ديگري به صفر رساندن تبعات منفي آن در صورت وجود است.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه خوشبختانه دوستان مجلس نيز خوب وقت گذاشتند و جلسات متعددي را چه در كارگروه ويژه و چه با حضور ساير نمايندگان ترتيب‌ داده‌اند، خاطرنشان كرد: طرح تحول اقتصادي تقريباً با همه نمايندگان يك بار مرور شده است. ضمن اينكه اين طرح با دانشگاهيان، متخصصان، تاجران، علما، روحانيون،‌ جوانان، متخصصان و روستائيان مرور شده است.
احمدي‌نژاد در ادامه ابراز اميدواري كرد كه نمايندگان با احساس مسئوليت و تعهد به اجرايي شدن اين طرح كمك كرده و اگر نقصي وجود دارد آنرا تكميل كنند.

وي در پاسخ به اين سئوال كه با توجه به اينكه يكي از اهداف اصل اين طرح هدفمند كردن يارانه‌هاست، اين شائبه به وجود آمده است كه شايد دولت مي‌خواهد از اجراي اين طرح بهره‌برداري سياسي، انتخاباتي انجام دهد گفت:‌ اين طرح در برنامه سوم و چهارم توسعه لحاظ شده بود لذا بايد اين گونه سئوال كرد كه چرا اين طرح در گذشته انجام نشده است؟

رئيس جمهور تاكيد كرد: بخاطر پيچيدگي و بزرگي اين كار خيلي‌ها ترجيح دادند كه نزديك آن نشوند اما ما تصميم گرفتيم كه آنرا اجرا كنيم اما براي اجراي خوب قانون، حتما بايد برنامه‌ريزي انجام شده و آمادگي در بين مردم ايجاد شود.

احمدي‌نژاد با اشاره به تلاش و فعاليت دو سال و نيم دولت بر روي اين طرح گفت: الان اسناد پشتيبان بسيار قوي، مستند و مستدل در اين خصوص وجود دارد و تقريبا هيچ كارشناس و صاحبنظري را سراغ نداريم كه وقتي اين طرح را با وي مطرح مي‌كنيم آنرا نپذيرد.

رئيس جمهور در ادامه سخنان خود با تاكيد بر اينكه بهترين بستر براي اجرايي شدن طرح تحول اقتصادي، امروز است، افزود: براي اجرايي شدن اين طرح دو بستر اقتصادي و اجرايي لازم است كه بستر اجرايي آن در طول اين مدت آماده شده است.

احمدي‌نژاد در خصوص بستر اجتماعي، اين طرح نيز گفت: در بستر اجتماعي بالاترين استقبال از يك طرح اقتصادي اتفاق افتاده است چرا كه 65 ميليون نفر براي اين طرح اسم نوشته و به فراخوان دولت لبيك گفتند. آيا استقبال از اين بالاتر مي‌توانيد پيدا كنيد؟

وي در خصوص بستر اقتصادي گفت: يكي از عناصر بستر اقتصادي قيمت‌ها هستند كه الان در شيب نزولي قيمت‌ها هم در داخل و هم در خارج كشور قرار داريم و اين بهترين فرصت است.
رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه در طول اين 30 يا 40 سال يادمان نمي‌آيد كه قيمت‌ها شيب نزولي داشته باشد بلكه همواره اين شيب صعودي بوده است، در پاسخ به اين سئوال كه اما در گذشته يك جهش بسيار بزرگ، بخصوص در بخش مسكن صورت گرفته و فقط اين قيمت‌هاي‌ افزايش يافته مقداري پائين آمده است گفت: البته جهش اين بار از جهش‌هاي پيشين بالاتر نبوده است اما در گذشته بعد از جهش، فقط شيب افزايشي قيمت‌ها كم مي‌شده ولي افزايش قيمت همچنان وجود داشته است درحالي كه اين بار با كاهش قيمت‌ها مواجه هستيم.
وي افزود: در خصوص همين قيمت مسكن در 50 سال اخير غير از مقطع انقلاب هيچگاه كاهش قيمت مسكن نداشته‌ايم.
رئيس جمهور در خصوص قيمت نفت نيز گفت: يكي از معضلات و ريشه‌هاي مشكلات اقتصادي ما سهم بالاي مصرف نفت در بودجه دولت است، گرچه از وقتي كه دولت را تحويل گرفته‌ايم در اين 3 سال ده درصد از اين سهم كم كرده‌ايم يعني سهم مصرف نفت در بودجه دولت از 62 و 7 دهم درصد به 52 درصد رسيده است، البته عدد مطلق بالا رفته چرا كه حجم كل بودجه افزايش يافته است.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه ما بخشي از هزينه‌هاي جاري و بخشي از هزينه‌هاي عمراني را از فروش نفت تامين مي‌كنيم خاطرنشان كرد: هميشه اين آرزو بوده است كه ارز حاصل از فروش نفت در ساختن زيربناها و زيرساخت‌ها هزينه شود. البته من فكر مي‌كنم ما در بخش عمراني نيز نبايد از نفت استفاده كنيم.

وي با تاكيد بر اينكه يكي از محورهاي اصلي و اهداف طرح تحول اقتصادي كاهش مصرف ارز نفتي در بودجه است خاطرنشان كرد: در حال حاضر كه قيمت نفت رو به پائين است مي‌خواهند از اين طريق به ما فشار بياورند اما ما با اجراي اين طرح اين فشار را كم مي‌كنيم يعني همين كاهش قيمت نفت براي ما تبديل به فرصت شده است.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه مجبوريم بودجه سال آينده را با ارز 30 يا 35 دلاري ببنديم خاطرنشان كرد: بهترين حالت اين است كه ميزان مصرف ارز نفت در بودجه را به صفر برسانيم اما حد وسط اين است كه نفت را فقط در كارهاي عمراني سرمايه‌گذاري كنيم و در حال حاضر نيز تلاش دولت اين است كه خود را به اين مرحله برساند و از ارز نفتي براي كارهاي اجرايي استفاده نكند كه تا حدودي نيز در اين خصوص موفق بوده است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به درآمد دولت از ماليات و با بيان اينكه بيش از 80 درصد ماليات را در حال حاضر 70 درصد مردمي پرداخت مي‌كنند كه از 30 درصد امكانات استفاده مي‌كنند خاطرنشان كرد: بهترين كساني كه مي‌توانيم از آنها ماليات بگيريم قشر بالاي جامعه است.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه بهترين جايي كه مي‌توانيم ماليات بگيريم انرژي هست گفت: علت اين است كه مصرف انرژي در كشور ما بسيار بالاست، ضمن اينكه يارانه سنگيني كه در حوزه انرژي پرداخت مي‌كنيم، عادلانه توزيع نمي‌شود.

* بازتوزيع يارانه‌ها در 2 مرحله و به همه دهك‌ها پرداخت مي‌شود

احمدي‌نژاد در ادامه اظهار داشت: به دنبال اين هستيم كه با اجراي طرح تحول اقتصادي شكاف طبقاتي را با طرح كم و پايه‌هاي اقتصاد كشور را اصلاح كنيم.
وي در پاسخ به اين سئوال كه آيا بين مبلغ پرداختي در هدفمند كردن يارانه‌ها و افزايش قيمت ناشي از حذف يارانه‌ها تناسبي وجود دارد، اظهار داشت: بحث در لايحه طرح تحول اقتصادي آن است كه اين مالياتي را كه بنحوهاي مختلف گرفته مي‌شود را بازتوزيع ‌كنيم كه در سه بخش صورت خواهد گرفت. يك بخش آن براي رسيدگي به مردم هزينه مي‌شود، چون ممكن است آسيب ببينند كه در گام اول براي 7 دهك پيش‌بيني شده و در گام دوم براي همه پرداخت مي‌شود البته نه بصورت يكسان.

رئيس جمهور اضافه كرد: بخش دوم را گذاشتيم براي حمايت از توليد و صادرات، توليد و صادرات در كشور ما يك وابستگي ديرينه دارد به انرژي با قيمت تقريباً صفر؛ بعضي‌ها براي قطع آن يارانه انرژي زمان لازم دارند كه بايد در اين مدت از آن‌ها حمايت كنيم. بخش سوم هم هست كه در اختيار دولت قرار مي‌گيرد كه خودش دو بخش مجزا دارد، يك بخش جبران افزايش هزينه‌هاي دولت است، يك بخش هم براي كاهش مصرف ارز نفتي در بودجه و افزايش فعاليت‌هاي عمراني.

احمدي‌نژاد افزود: در اين رابطه هم نظام تأمين اجتماعي و هم پرداخت نقدي ديده شده، ميزان پرداختي‌ها هم متناسب با دريافتي‌ها است.

وي در پاسخ به اين سئوال كه آيا اجراي طرح قبل از عيد امسال انجام خواهد شد، عنوان كرد: ما الآن آماده هستيم و اميدواريم مجلس محترم به سرعت كارها را انجام دهد، خوشبختانه نمايندگان محترم با طرح آشنا هستند و در شرايطي كه قيمت‌هاي جهاني نزولي است و دولت هم مصمم است كه كار را انجام دهد، نبايد فرصت را از دست داد.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه جزو كساني هستم كه سطح تماسم با مردم بسيار بسيار بالاست، افزود: مردم استقبال كردند از اين طرح و آن را مفيد مي‌دانند همانگونه كه از سهميه‌بندي بنزين استقبال كردند با وجود اينكه به آن‌ها فشار وارد شد چون آن را مفيد براي كشور مي‌دانستند و اگر سهميه‌بندي انجام نمي‌شد امسال تا 12 ميليارد دلار بايد بنزين وارد مي‌‌كرديم در صورتي كه4/2 ميليارد دلار در 7 ماهه اول امسال وارد كرديم.

وي در اين رابطه با اشاره به سخنان برخي‌ها كه دولت را فاقد تئوري اقتصادي مي‌دانستند، تصريح كرد: مي‌ديديد بعضي‌ها در اين دو سه سال مي‌گفتند دولت تئوري و طرح اقتصادي ندارد و مي‌گفتند كه آنچه ما مي‌گوييم بايد اجرا كنيد، حالا كه مي‌خواهيم اجرا كنيم، مي‌گويند چرا حالا، خوب طبق روال انتخاباتي كشور دولت فقط 5/2 و 3 سال فرصت دارد، هر ثانيه اين چند سال براي ما مهم است، سالانه ده‌ها هزار ميليارد تومان فرصت‌هاي كشور دارد از دست مي‌رود بعد بگوييم بگذاريد يك يا دو سال ديگر طرح را اجرايي كنيد.
رئيس‌جمهور اضافه كرد: وقتي بحث در دولت آغاز شد، ابتدا در همكارهاي خودمان هم برخي‌ها به شدت مخالف بودند اما كار كارشناسي و بحث زياد شد، تا اجماع ايجاد شد.

* دولت با عينيت تصميم مي‌گيرد

احمدي‌نژاد با اشاره به بحث‌ها و جلسات كارشناسي صورت گرفته، اظهار داشت: طرح به اين بزرگي اقلاً سه سال عقبه كارشناسي مي‌خواهد، بيش از 23 هزار نفرروز فقط در يك بخش آن كار شده و بيش از 40 هزار نفرروز در كل آن كار شده و يك كار بي‌سابقه اقتصادي است.

وي با بيان اينكه دولت لازم ديده اين كار بايد و لازم است انجام شود و نتيجه انتخابات برايم مهم نيست، تصريح كرد: روش اين دولت روش كار تبليغي نيست بلكه انجام كار بصورت واقعي است، شما ببينيد 48 سفر استاني كه آخرين آن فردا شروع مي‌شود كجا سابقه دارد.

احمدي‌نژاد با تاكيد بر اينكه دولت امروز مسائل كشور را در دست دارد، حضور عيني دارد و با عينيت تصميم مي‌گيرد، اضافه كرد: شايد به اين دليل است كه دولت قادر به انجام اين تصميمات بزرگ است.
رئيس‌جمهور به برخي از نظرات مخالف در بحث طرح تحول اقتصادي اشاره و عنوان كرد: برخي‌ها در اين زمينه نظر سياسي مي‌دهند كه مثلاً به دليل در پيش بودن انتخابات زمان خوبي براي اين كار نيست، اينها نظرشان كارشناسي نيست، وقتي فضاي كشور هر سال يك انتخابات دارد نمي‌شود كارها را به دليل انتخابات به تعويق انداخت.

مجري برنامه با بيان اينكه برخي از افراد نگران جهش قيمت‌ها هستند و معتقدند بايد كار با تدبير انجام شود، نظر احمدي‌نژاد را پرسيد كه وي در پاسخ گفت: در هر شرايطي هدفمند كردن يارانه‌ها و رفتن به سمت عدالت، يك جهش در قيمت‌ها دارد كه دو عامل باعث كاهش اين جهش و مستهلك شدن سريعتر آن مي‌شود. اين دو عامل برمي‌گردد به شرايط اقتصادي كه به نظر ما بهترين شرايط است چون قيمت‌ها نزولي است و دوم آمادگي و اشراف مديريت پروژه است، چون بالاترين سطح اشرافيت در دولت وجود دارد و اين دو عامل باعث به حداقل رسيدن تبعات خواهد شد.

وي با بيان اينكه حرف ما اين نيست كه ديدگاه‌هاي ما صددرصد است، افزود: ولي هركس سؤالي كرده و پاسخ داده‌ايم، قانع شده است حتي در دولت فراتر و وراي اين طرح آمادگي به لحاظ نظري و عملي ايجاد شده، دولت پاي كار است فداكاري كند تا اقتصاد اصلاح شود.

رئيس‌جمهور در پاسخ به اين سئوال كه ميزان مشاركت ساير دستگاه‌ها از جمله مجلس در اجراي طرح چگونه است، گفت: خوشبختانه در مجلس همكاري خوبي صورت گرفته است، البته برخي‌ها مثلاً مي‌گويند رفراندم شود، ما مي‌گوييم اين كار انجام شده است، ضمن اينكه نيازي به آن نمي‌بينيم، مجلس محترم مي‌تواند تصميم بگيرد و به دولت كمك كند چرا كه اين طرح هر روز كه عقب بيفتد ضرر فراوان به كشور مي‌خورد.

احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سئوال كه آيا هدفمند كردن يارانه‌ها به معناي حذف آنهاست، اظهار داشت:يارانه، ماليات، مجوز‌ها و... ابزار كار مديريت اقتصاد در دست دولت است، هيچ اقتصادي بدون يارانه نيست، ماليات و يارانه دو روي يك سكه‌اند، ميزان يارانه ممكن است كم و زياد شود، موضع توزيع آن ممكن است جابجا شود اما اقتصاد بدون ماليات و يارانه ممكن نيست.

وي در پاسخ به اين سئوال كه ميزان انطباق طرح تحول اقتصادي با سند چشم‌‌انداز چقدر است، عنوان كرد: طرح تحول اقتصادي دقيقاً در همان راستاي برنامه پنجم است. بودجه نيز بر اساس آن بسته شده‌است و با سياست‌هاي اصل 44 نيز دقيقاً در يك جهت است، هدف نهايي هم چشم‌انداز است، يعني هم برنامه پنجم، هم طرح تحول و هم اصل 44 در يك جاده به سمت سند چشم‌انداز حركت مي‌كنند

* طراحان سناريوي بمبئي بعد از هند سراغ چين خواهند رفت

احمدي‌نژاد در ادامه سخنانش در پاسخ به سوالي درخصوص حوادث اخير در شهر بمبئي هند و تأثيرات آن بر مناسبات جهاني، ضمن تروريستي خواندن حوادث اخير در هند، گفت: امروز شاهد وقوع دو اتفاق در سطح دنيا هستيم كه يكي از آنها ادامه همان جريانات پس از يازده سپتامبر است كه به منظور گسترش ناتو در منطقه صورت مي‌گيرد و من در سازمان ملل نيز گفتم كه هدف از فشار بر افغانستان، هند و چين است چرا كه حضور آنها در افغانستان نه تنها هيچ فايده‌اي برايشان ندارد بلكه با اين كار تنها هزينه‌هاي خود را بالا مي‌برند.
رئيس جمهور، افغانستان را پايگاهي براي اشغالگران دانست كه فلش آن به سمت هند و چين است و تأكيد كرد: طراحان اين سناريو بعد از قضيه هند به سراغ چين نيز خواهند رفت.
وي با بيان اينكه‌ حوادث اخير هند را دستاويزي براي ايجاد تنش ميان اين كشور با پاكستان قرار دادند، افزود:‌ قطعاً اين حوادث توسط كساني در خارج از منطقه طراحي مي‌شود والا افرادي كه در اين منطقه حضور دارند، هيچگاه دست به چنين كاري نخواهند زد و اين همان ادامه خط يازده سپتامبر است.
رئيس جمهور اظهار داشت: اتفاق جديد ديگري كه شاهد آن هستيم بحران اقتصادي در آمريكا است كه به زودي به بحران اجتماعي تبديل خواهد شد.
احمدي‌نژاد با اشاره به اينكه موضوع بيكاري در ايران با كشوري مانند آمريكا تفاوت فاحشي دارد، گفت:‌ اين بحران اجتماعي نيز به زودي به بحران سياسي در آمريكا تبديل خواهد شد و اين همان مسئله‌اي است كه امروز شاهد آن هستيم.
وي بحران‌هاي آمريكا بر ايران را بي‌تأثير دانست و گفت: ايران يك جزيره باثبات در دنياست، اما اين موضوع قطعاً مسئوليت‌هاي ما را سنگين‌تر خواهد كرد و امروز شاهديم كه نظام سياسي، اقتصادي و فرهنگي غرب به بن‌بست رسيده است.
رئيس جمهور تأكيد كرد: امروز وقت آن است كه ملت ايران در صحنه حضور يابد و نظام فكري، اقتصادي، سياسي و فرهنگي خود را به منظور دستيابي به صلح جهاني و ريشه‌كن كردن مشكلات، به دنيا عرضه كند.
احمدي‌نژاد در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر گزارش بانك مركزي در خصوص ميزان ذخيره ارزي كشور، با بيان اينكه حساب ذخيره با ذخاير ارزي متفاوت است، گفت: امروز حساب ذخيره ارز?

استفاده از اين خبر فقط با ذكر نام شمال نيوز مجاز مي باشد .
ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.031 seconds.