.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
تودیع و معارفه ملک زاده و نجفی برگزار شد

محمدعلی نجفی پس از برگزاری مراسمی نیمه‌خصوصی با حضور برخی خبرنگاران، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را از محمدشریف ملک‌زاده تحویل گرفت.

به گزارش شمال نیوز به نقل از ایسنا، محمدعلی نجفی که حکم ریاستش در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را در آغاز این هفته گرفت، صبح امروز (سه‌شنبه، 29 مردادماه) با در این سازمان، پس از نشستی که با ملک‌زاده - رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - و معاونانش داشت، کارش را به‌طور رسمی آغاز کرد.

در این مراسم که به گفته‌ی روابط عمومی سازمان، عنوان تودیع و معارفه نداشت، بلکه موضوعش آغاز به کار رسمی رییس جدید سازمان است، محمدشریف ملک‌زاده در سخنانی، این روز را برای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مهم دانست و گفت:‌ با حضور آقای نجفی، این سازمان برکت‌های بسیاری خواهد داشت، بخصوص در بودجه و برنامه‌ریزی و با توجه به تخصص ایشان در حوزه‌های مختلف، شاهد شکوفایی خواهیم بود.

او ادامه داد: ما مشکلات مختلفی در بودجه داشتیم که با توجه به تخصص و درایت ایشان و همچنین تعامل خوب او با وزرا و رییس‌جمهور، این مشکلات برطرف می‌شود.

وی یادآوری کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جایی بسیار مهم و تخصصی است و در عرصه‌ی بین‌المللی، در حد وزارت خارجه می‌تواند رخ‌نمایی کند. این سازمان تنها جایی است که می‌تواند فرهنگ اصیل ایرانیان را معرفی کند. کارشناسان متعهدی دارد که سال‌ها تلاش کرده‌اند. نگاه ویژه به این کارشناسان می‌تواند سازمان را در عرصه‌ی بین‌المللی معرفی کند.

وی ادامه داد:‌ هشت‌سال پیش که معاون گردشگری بودم، گفتم پاسداشت گذشتگان کاری است که باید انجام شود. در گذشته، آقای مرعشی و علی هاشمی زحمات زیادی کشیدند. از تلاش آن‌ها و دیگران در هشت سال گذشته تشکر می‌کنم. همچنین از آقای حجت،‌ بهشتی و مرحوم کازرونی و بویژه کارشناسانی که باعث عزت و بزرگی تاریخ و میراث فرهنگی کشور شدند،‌ سپاسگزارم.

او ادامه داد: در مدت هشت‌ماه مسوولیتم در این سازمان (به‌عنوان رییس) اتفاقات خوبی افتاد که گزارش رسمی آن را می‌دهم. خوشبختانه دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی نیز در پیامی رسمی، عملکرد این سازمان را موفق اعلام کرد.

او گفت:‌ مدیران لایق و شایسته‌ای در این سازمان بودند که بعضی‌ها رفتند، اما باز هم برگشتند. من تا توانستم از نیروهای خود سازمان که تخصص و تجربه‌ی لازم را داشتند، استفاده کردم.

ملک‌زاده در ادامه‌ی سخنانش به 54 همایشی که در طول مدت حضورش در این سازمان برگزار کرده است نیز اشاره کرد.

او سپس گفت: از حضور آقای نجفی در این سازمان بسیار بسیار خوشحالم و از جان و دل در خدمت ایشان هستم، چراکه اعتقاد دارم این سازمان تخصصی و حرفه‌یی است و به‌عنوان کارشناس در هر عرصه‌ای به این برادر عزیز کمک می‌کنم.

ملک‌زاده همچنین اظهار کرد: کاری ندارم اگر کسی می‌خواهد انتقاد کند، پاسخم به آن‌ها حمایت از آقای نجفی است.

او در پایان سخنانش افزود: برای آقای نجفی دعا می‌کنم در طول چهار سال، سکان‌دار این سازمان باشد. شب گذشته هم برای ایشان دعا کردم.

محمدعلی نجفی نیز در این مراسم، پس از قدردانی از فعالیت‌های ملک‌زاده، گفت: امیدوارم در هر سنگری که او خدمات خود را ادامه می‌دهد، توفیقات حق شامل حالش باشد.

او گفت:‌ حرف‌های زیادی دارم و چهار سال وقت دارم، فعلا قصدم شنیدن از مدیران سازمان، پیشکسوتان، کارشناسان و صاحب‌نظران است. از شنبه‌ی این هفته، مطالعات جدی‌ام را درباره‌ی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و مدیریت‌ آن آغاز کرده‌ام. البته از گذشته، از دور یا با فاصله در جریان فعالیت‌های این سازمان بوده‌ام.

معاون رییس‌جمهور در ادامه‌ی سخنانش، به پیشینه‌ای که در مواجهه با میراث فرهنگی و گردشگری داشته است، اشاره و اظهار کرد: وقتی اساسنامه‌ی سازمان میراث فرهنگی در مجلس تصویب شد، در وزارت آموزش و پرورش بودم و با آقای حجت این اساسنامه را تنظیم و به مجلس ارائه کردیم. در سال 1383 هم که از ادغام گردشگری و میراث فرهنگی صحبت شد، به‌عنوان مشاور آقای خاتمی - رییس‌جمهور وقت - در جریان مسائل مربوط به ادغام بودم، بویژه این‌که دو رییس وقت، آقایان بهشتی و معزالدین، نظرات متفاوتی نسبت به هم داشتند و من مسوول بودم بخشی از مسائل بین آن‌ها را حل کنم و دو طرف را به توافق برسانم.

وی ادامه داد: در سال 1383 که سازمان جدید تشکیل شد، قرار بود من مسوولیت این سازمان را بپذیرم، ولی به نظرمان آمد که مرعشی صلاحیت و آمادگی بیشتری دارد.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت:‌ در جریان فلسفه‌ی ادغام در سال 1385 (پیوستن صنایع دستی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری) نبودم، ولی دورادور موضوع را دنبال می‌کردم.

او در ادامه اظهار کرد: در کارگروهی که آقای روحانی تشکیل داد، یکی دو بار حضور داشتم و با دوستان حاضر، صحبت‌هایی کردم؛ ولی فکر نمی‌کردم بحث‌ها و مسائل در آنجا به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که مسوولیت این سازمان را برعهده‌ام می‌گذارد.

وی سپس به این ضرب‌المثل اشاره کرد که «تو نیکی می‌کن و در دجله انداز که ایزد در بیابات دهد باز» و ادامه داد: ‌البته اینجا بیابان نیست، سازمان آبادی است، ماهیت و جوهره‌ی فعالیت‌های آن هم فرهنگی است، برای همین مأموریت این سه بخش قابل دفاع است، هرچند دور از هم باشند.

وی افزود: ما در این سه بخش، می‌خواهیم حاصل تمدن چند هزار ساله‌ی مردم این سرزمین را حفظ و معرفی کنیم و در جریان آن، تحقیق و پژوهش انجام دهیم تا نتیجه‌ی تلاش‌های هزاران ساله را به‌نحوه بهتر، بشناسیم و بشناسانیم.

نجفی با اشاره به این‌که هنوز فرهنگ سازمانی حاکم نشده و تعریف واحدی که همه‌ی اجزا را دربر گیرد وجود ندارد، افزود: کار مهم ما این است که ارتباط،‌ تعامل و تداخل مثبت میان این سه حوزه را بشناسیم و بشناسانیم.

وی به پشتوانه‌ی عمیق ایران با وجود داشتن جاذبه‌های گردشگری،‌ آثار تاریخی و هنرهای صنایع دستی، اشاره کرد: صنایع دستی در وهله‌ی نخست، یک فعالیت فرهنگی تلقی می‌شود تا صنعتی،‌ گردشگری نیز به همین ترتیب؛ در فرصت‌های بیشتر درباره‌ی آن‌ها نظر می‌دهم، اما از نظر من، گردشگری کار تفریحی و خدماتی نیست، کار فرهنگی است. نگاه قرآن به گردشگری هم این است. میراث فرهنگی هم نیازی به گفتن ندارد.

او تأکید کرد: ما باید عقبه‌ی اجتماعی برای دفاع از فعالیت‌ها و برنامه‌های این سازمان ایجاد کنیم. البته در سه حوزه، تشکل‌ها و گروه‌های مردمی مختلفی فعال‌اند؛ ولی آنچه برای ایجاد این عقبه مورد نظر است، فراتر از این گروه‌ها است. مردم ما فرهنگی هستند و اگر برنامه را خوب توضیح دهیم، می‌توانیم پشتوانه‌ی قوی مردمی برای برنامه‌ها داشته باشیم.

معاون رییس‌جمهور ادامه داد: در برنامه‌های محتوایی نیز معتقدم هر برنامه‌ای که می‌خواهیم اجرا کنیم، باید به قضاوت عمومی بگذاریم. به هیچ‌وجه اهل شتاب‌زدگی نیستم، بخصوص در این بخش که عمیق است و آثار خود را باقی می‌گذارد، ممکن است این آثار دیر دیده شوند، برای همین، عده‌ای که سطحی‌تر نگاه می‌کنند، دیرتر متوجه این آثار می‌شوند.

وی در ادامه‌ی سخنانش گفت: با مدیران فعلی از نظر شخصی ارتباط نداشتم، ولی تقریبا از همه‌ی مدیران گزارش‌های چند صفحه‌یی داشته و عملکردشان را بررسی کرده‌ام.

نجفی سپس به پایان این جلسه که بیشتر برای تحویل گرفتن سازمان از رییس پیشین برگزار شده بود، اشاره و بیان کرد: حتما آقای ملک‌زاده جای دیگری قرار دارند و ما هم مثل روز اول مدرسه باید به برنامه‌های‌مان بپردازیم.

او خطاب به مدیران و معاونان حاضر در این مراسم، گفت: تا آخر وقت فردا، گزارش‌های چهار پنج صفحه‌یی درباره‌ی فعالیت‌هایی که انجام شده است در کارهای ضربتی همراه با معرفی خودتان ارائه دهید.

نجفی سپس قرآنی را که به گفته‌ی خودش، در نخستین جلسه‌ی هیأت دولت هدیه گرفته بود، به ملک‌زاده داد.

در ادامه، جلسه‌ای بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و در آن، هریک از معاونان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رییس پژوهشگاه سازمان، گزارش‌هایی را ارائه کردند.

این مراسم در سالن جلسات رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد که به‌دلیل محدودیت فضا و تعدد فیلم‌برداران و عکاسان مدام در میان برنامه اختلال ایجاد می‌شد و فیلمبردارها مدام به حضور عکاس‌ها اعتراض می‌کردند.

روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز اعلام کرد، مراسم تودیع و معارفه‌ی روسای این سازمان 30 شهریورماه برگزار می‌شود. /ف


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.036 seconds.