.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
رییس‌جمهور در تودیع و معارفه وزرای کشور:
حسن روحانی معجزه قرن نیست و اتصال ویژه‌ای به آسمان و پشت‌پرده هم ندارد
شمال نیوز: رئیس جمهور در مراسم تودیع و معارفه وزرای کشور با بیان اینکه، منبع جوشان امید، تدبیر و اعتدال، حسن روحانی نیست افزود: حسن روحانی مثل همه آدم‌هاست و فرقی با دیگران ندارد.
حسن روحانی معجزه قرن نیست و اتصال ویژه‌ای به آسمان و پشت‌پرده هم ندارد

به گزارش شمال نیوز، رئیس جمهور در مراسم تودیع و معارفه وزرای کشور با بیان اینکه، منبع جوشان امید، تدبیر و اعتدال، حسن روحانی نیست افزود: حسن روحانی مثل همه آدم‌هاست و فرقی با دیگران ندارد، معجزه‌گر یا معجزه قرن و دهه نیست و معجزه‌ای ندارد و اتصال ویژه‌ای به آسمان و پشت پرده هم ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در مراسم تودیع و معارفه وزرای کشور دولت دهم و دولت یازدهم، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مراسم و دیدار با مدیران، مسئولان و پرسنل وزارت کشور گفت: وزارت کشور یک وزارتخانه فرابخشی است و استانداران به عنوان یک مدیر معمولی در یک استان نیستند، بلکه استانداران نمایندگان عالی سیاسی نظام جمهوری اسلامی در استان هستند. استانداران به عنوان نمایندگانی هستند که مسئولیت امنیتی، اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و اداری در سطح استان را بر عهده دارند. در ادامه گزیده اظهارات رئیس جمهور را به نقل از ایسنا می‌خوانیم:

وزیر کشور یک‌تنه بار بسیار سنگینی را در کشور بر دوش دارد و اگر بخواهیم از زحمات وزیر کشور قبلی قدردانی کنیم، کار آسانی نیست چراکه برای من ملموس است که وزیر کشور تا چه حد در کشور بار سنگینی را بر دوش دارد.

اگر تعبیر کنیم که مشروعیت سیاسی نظام از طریق تلاش و برنامه‌ریزی و به یک بیان به دست مدیران همین وزارتخانه محقق می‌شود، سخنی به گزاف نگفته‌ایم. در کشور ما مشروعیت سیاسی همه از طریق آراء مردم است، چراکه مردم مالک و صاحب کشور هستند و بقیه خادمان ملتند.

این مشروعیت سیاسی بوسیله آراء مستقیم و غیرمستقیم مردم بدست می‌آید و این مسئولیت سنگین بر دوش این وزارتخانه است که بتواند اعتماد مردم را جلب کند تا پای صندوق‌های رای بیایند و اعتماد کنند که این وزارتخانه امانتدار واقعی است و به قانون و مقررات به دقت عمل کرده است؛ البته هر چقدر شفافیت بیشتر باشد، این اعتماد نیز بیشتر خواهد بود.

اعتماد جزو امرهای نسبی است و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید من اعتماد صددرصد ایجاد کرده‌ام و افزایش اعتماد عمومی به معنای افزایش سرمایه اجتماعی یک وظیفه همگانی برای همه ماست بویژه برای وزارت کشور.

چهره، بیان، سخن، رفتار، منش و برخورد استانداران باید به نحوی باشد که برای مردم آرامش‌بخش و اعتمادآفرین باشد. ممکن است یک استاندار تعلق جناحی داشته باشد ولی دولت تدبیر و امید دولت فراجناحی است.

خیلی‌ها بعد از انتخابات با من صحبت کردند و گفتند کابینه فراجناحی درست نکن، چراکه نمی‌توانی هماهنگی بین آنها ایجاد کنی و مشکل ایجاد می‌شود، پس یک جناح را انتخاب و از بین آنها اعضای کابینه‌ات را مشخص کن ولی من معتقد به این موضوع نیستم. حزب و جناحی در کشور ما وجود ندارد، بلکه همه اینها الفاظ هستند. من از اول نهضت اسلامی یعنی از مهر 1341 از زمانی که 13، 14 سال داشتم در سیاست حضور داشتم و در این عرصه فعال بودم و تمام جریانات کشور را خوب می‌شناسم.

متاسفانه ما در کشور حزب نداریم، جناح به معنی واقعی کلمه متاسفانه نداریم و بحث‌هایی که مطرح است بحث‌های قبیله‌ای است. ممکن است دسته دسته گروه‌هایی جایی جمع شده باشند ولی کرکره پایین است و موقع انتخابات این کرکره‌ها بالا می‌رود، چراغ روشن می‌شود، فعالیت‌هایی انجام می‌شود و بعد از انتخابات دوباره این کرکره‌ها پایین می‌آید. ما تحزب به معنای واقعی در کشور نداریم؛ البته در ابتدای انقلاب، حزب جمهوری اسلامی حرکتی را آغاز کرد ولی به دلایلی پایدار نماند.

من مانعی نمی‌بینم که وزیری در کنار من بگوید من اصولگرا یا اصلاح‌طلب هستم، چراکه بیشتر این مسائل را الفاظ می‌دانم. در این راستا، اصولگرایی خیلی مهم نیست، بلکه وصول‌گرایی مهم است. ما همه آرمان‌هایی داریم و دستیابی به این اصول و آرمان مهم است. همه ما اصول مربوط به انقلاب و نظام را قبول داریم و به نظر من آنچه که در این زمینه مطرح می‌شود الفاظ است و برای من مهم نیست که همکاران من، سوابق آنها از لحاظ تشکیلاتی و وابستگی جناحی چگونه باشد، آنچه که مهم است تعهد به نظام، مردم، تخصص، دست‌پاکی، فداکاری، ایثارگری و داشتن برنامه است. مهم نیست که سوابق گذشته آن فرد چه می‌گوید. به نظر این دولت مهم معتدل بودن و میانه‌رو بودن است. من افراط و افراط‌گرایی را از آغاز فعالیت‌های سیاسی‌ام نمی‌پسندیم و مخالف آن بودم، افراط‌گرایی برای کشور، منافع ملی و برای امت اسلامی و امنیت جهانی مضر می‌دانم.

شرط من معتدل بودن است. عده‌ای که خیلی بلند داد می‌زنند، مشکلی دارند. وقتی سوابق و زندگی آنها را بررسی کنید این دادها و سروصداها از جایی سرچشمه می‌گیرد. این دادها و تند بودن‌ها یک پوشش است برای مخفی کردن برخی چیزها.

این شعارها عمومی هستند. ما به دنبال اعتدال سیاسی، تدبیر اقتصادی و امید اجتماعی هستیم. البته همان‌طور که گفتم این اعتدال، تدبیر و امید عام هستند ولی اگر بخواهیم تقسیم‌بندی کنیم، بر موضوع اعتدال سیاسی، تدبیر اقتصادی و امید اجتماعی تاکید وجود دارد.

منبع جوشان امید، تدبیر و اعتدال، حسن روحانی نیست، بلکه منبع جوشان آن، ملت است. حسن روحانی مثل همه آدم‌هاست و فرقی با دیگران ندارد، معجزه‌گر یا معجزه قرن و دهه نیست و معجزه‌ای ندارد و اتصال ویژه‌ای به آسمان و پشت پرده هم ندارد. معجزه را حُسن تدبیر، وحدت ملی، ایثار کارکنان نظام، هماهنگی و انسجام و وحدت ایجاد می‌کند.

در انتخابات 24 خرداد مردم اعلام کردند که ما چه می‌خواهیم. مردم در روستاهای دور افتاده با مردم مرکز تهران همه با یک زبان حرف زدند و این معجزه ملت است، این‌که در قلب تهران مردم در پای صندوق‌های رای‌گیری با مردم در روستاهای مختلف همه یک‌جور حرف زدند و این ناشی از هوشمندی و محاسبه‌گری ملت است؛ چرا که این ملت، ملت بیدار و زنده است.

روستای دور افتاده ما ممکن است که از برخی نعمت‌های مادی کمتر بهره بگیرد، اما فکر، اندیشه‌اش و آینده‌نگری‌اش از شهری کمتر نیست و اینها همه مسئولیت ما را سخت‌تر و سنگین‌تر می‌کند. استانداران، فرمانداران، بخشداران و همه کسانی که مسئولیت دارند باید احساس کنند و باور داشته باشند که با مردمی بزرگ، فکور و هوشمند روبرو هستند که همه دارای حقوق شهروندی برابر هستند.

همه در حقوق شهروندی برابر هستند. در دولت تدبیر و امید هیچ مقامی به ویژه مسئولان وزارت کشور نباید بین اقوام و مذاهب مختلف، ادیان رسمی در دادن حقوق شهروندی تفاوتی قائل شود؛ چرا که همه در این حقوق برابر هستند و هیچ فرق بین یک ترک، لر، بلوچ و عرب وجود ندارد. ما در ایران دولت فارس یا دولت ترک و عرب نداریم، ما دولت ایران داریم، ایران یک چتر واحد است که همه زیر آن چتر واحد هستیم، یک نظام واحد داریم که همه زیر چتر آن هستیم، یک دولت داریم که همه زیر این چتر هستند، یک ولی‌امر و ولی فقیه داریم که همه زیر چتر آن هستند، یک قانون اساسی داریم که همه زیر چتر آن هستند.

آنچه که برای ما مهم است که یک ایرانی زیر چتر پرافتخار ایرانیت و جمهوری اسلامی افتخار کند. ما افتخار می‌کنیم که ایرانی هستیم و زیر چتر جمهوری اسلامی هستیم و ستون خیمه‌ی این نظام و انقلاب، ولایت فقیه است.

وزارت کشور همان وزارتخانه‌ای است که مسئولیت دارد حقوق شهروندی را در سراسر کشور به صورت یکسان و برای همه ایرانیان به اجرا در بیاورد و باید این احساس در بین مردم وجود داشته باشد. احساس تساوی، عدالت و فرصت برابر باید برای همه مردم به وجود آید.

چرا از اقلیت‌های مذهبی و دینی استفاده نکنیم؟ باید از این نیروها نیز استفاده کنیم و باید دانست که وحدت و انسجام با شعار ایجاد نمی‌شود، بلکه با عمل ایجاد می‌شود. رییس‌جمهور با بیان این‌که لر، ترک و عرب و فارس همه گل هستند فقط رنگ‌هایشان با یکدیگر فرق می‌کند. در واقع این اقوام گل‌های متنوع گلستان ایران هستند.

ما به خرده فرهنگ‌ها زیر چتر فرهنگ ایرانی و اسلامی احترام می‌گذاریم. ما اگر امنیت می‌خواهیم باید فرصت برابر به همه بدهیم. ما باید به زنان فرصت برابر بدهیم، از توانمندی و پتانسیل آنها استفاده کنیم. باید قدم به قدم فرصت‌های اجتماعی را برای زنان تحصیلکرده و تجربه دیده‌مان بالا ببریم و افزایش دهیم؛ چراکه این حق آنهاست.

در بسیاری از امور زنان ما تحصیلکرده هستند و برای پذیرش مسئولیت آمادگی دارند. من در جلسه هیات دولت به وزرا تاکید کردم که تلاش کنید از بانوان و جوانان استفاده کنید. در سطح وزرا به خاطر شرایط ویژه کشور این امر محقق نشد، البته همان‌طور که قبلا گفتم به تدریج یک گزارش واقعی از کشور ارائه خواهیم داد؛ چرا که این گزارش واقعی با آنچه که این سال‌ها گوش ما به آن عادت داشته فاصله دارد البته من نمی‌خواهم قضاوت کنم، این مردم هستند که خود قضاوت می‌کنند.

من به وزرا توصیه کردم که از جوانان، نخبگان و بانوان استفاده کنند و بنده نیز خود تلاش خواهم کرد که در دولت از بانوان استفاده کنیم. ما منتی بر سر خانم‌ها نمی‌گذاریم، این حق قانونی و طبیعی آنهاست. بین زن و مرد در خلقت، هنر، درک، فهم، در نزدیکی به خدا و خدمت به مردم فرقی وجود ندارد.

وزارت کشور پیشانی بروز و ظهور نظام در سراسر کشور و در استان‌های مختلف است. می‌خواهیم با ایثار و فداکاری شما عزیزان در سراسر کشور در کنار امنیت، وحدت و انسجام که به نظر من با اجرای حقوق شهروندی بیشتر امکان‌پذیر است رشد و توسعه کشور را نیز داشته باشیم و این موضوع را دنبال کنیم.

معمولا در کارگروه‌هایی که برای تعیین وزرا ایجاد شده بود، برای وزارت کشور کسانی را پیشنهاد می‌دادند که بیشتر سوابق نظامی و امنیتی داشتند، شاید حق داشتند؛ چرا که یکی از وظایف مهم وزارت کشور، ایجاد امنیت داخلی است. گرچه ایران سرزمین ثبات است، اما در عین حال توطئه‌ها از سوی دشمنان نیز زیاد است. من حرف‌های این عزیزان را در کارگروه‌ها گوش دادم، با آنها بحث کردم و به این نتیجه نرسیدم که یک نفر با سوابق امنیت غلیظ این مسئولیت را بپذیرد، بلکه باید فردی با سوابق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این مسئولیت را بپذیرد تا پیامی برای کشور باشد. ما دنبال استاندارهایی هستیم که در پی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستند، چرا که این توسعه می‌تواند آفریننده توسعه سیاسی و امنیتی کشور باشد. شرایط کشور امروز ما نیازمند به توسعه جامع و همه‌جانبه دارد.

یکی از تصمیمات در اولین جلسه هیات دولت یک تصمیم زیست محیطی بود، در واقع دولت برای پیگیری دریاچه ارومیه یک کارگروهی را ایجاد کرد. من به حق نگران دریاچه ارومیه هستم؛ چرا که اگر روند فعلی در مورد این دریاچه ادامه پیدا کند و ما نتوانیم جلوی آن را بگیریم، آینده این دریاچه و خشک شدن آن فاجعه برای کشور است و حداقل 14 میلیون نفر متاثر از این فاجعه ملی خواهند بود.

دولت تدبیر و امید معتقد است که همه کارها باید به دست مردم و با اراده مردم انجام شود و دولت باید تسهیل‌کننده و پشتیبان باشد، جز در موارد استثنایی و حاکمیتی که خود دولت باید آستین بالا بزند.


رییس‌جمهور بعد از سخنان خود حکم وزارت رحمانی فضلی را به وی اعطا کرد و با اهدای لوحی از خدمات محمدمصطفی نجار وزیر کشور دولت دهم نیز تشکر و قدردانی کرد.

۱۳۹۲/۵/۲۸ - ۱۳:۱۹

ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

علی ایمانی 28 مرداد 1392
می توان گفت که بعد از مدّتها یک رِئیس جمهور نرمال ( منطقی ، معقول و معتدل ) نصیب ما ایرانی ها شده است .
علی ایمانی
نا شناس 29 مرداد 1392
امیدوارم بتونید به حرفهایی که زدید عمل کنید....شما در برابر مردم و خدا مسئولید بترسید از روزی که در پیشگاهش خجل شوید ..ومن الله توفیق
مسیب 30 مرداد 1392
به نظر بنده گفتن این حرف که روحانی معجزه قرن نیست اصلاًدرست نبود زیرا با شعار امید مطابقت ندارد
حسن 30 مرداد 1392
خداروشکر
خداروشکر
خدایا خواب نباشه

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.033 seconds.