.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
میرکاظمی از وزارت نفت می‌رود

میرکاظمی به احتمال زیاد از وزارت نفت کنار گذاشته خواهد شد.


به گزارش «فردا» به نقل از منابع مطلع گفته می شود به دنبال ارائه گزارشی از سوی وزیر نفت به احمدی‌نژاد، در خصوص اینکه در دولت نهم ایران با کاهش تولید روبرو بوده، رئیس جمهور از این گزارش ابراز نارضایتی کرده و به همین خاطر به دنبال جایگزین برای وزارت نفت می گردد.

بنابراین گزارش، منابع خبری از جشن ساز مدیرعامل فعلی شرکت ملی نفت، به عنوان گزینه جانشینی میرکاظمی خبر می دهند. همچنین گفته می شود وی اکنون در حال آماده کردن خود برای وزارت نفت است.

گزارش میرکاظمی البته با واقعیت های تولید نفت انطباق دارد چرا که طی دولت نهم هم به لحاظ سرمایه گذاری و هم تقویت چاهای نفت موجود با افت مواجه بود.

قطع نظر از این گزارش میرکاظمی، عامل دیگری که نارضایتی بیشتر احمدی‌نژاد دامن زده و احتمال برکناری وی را بالا می برد اعتراف وی به عدم تحقق سرمایه گذاری های مطابق با هدف گذاری‌هاست.

وزیر فعلی نفت در روزهای پایانی دی ماه سال جاری، در حاشيه چهارمين همايش بين المللي نفت و گاز موسسه مطالعات بين المللي انرژي گفته بود:ما امسال نتوانسته‌ايم 20 ميليارد دلار تفاهم نامه امضا کنیم چه رسد به اینکه قرار داد ببندیم.اما اگر با شرکت هاي متقاضي سرمايه گذاري به توافق برسيم ممکن است ميزان سرمايه گذاري از اين رقم هم فراتر رود.
این درحالی بود که خود وی اعلام کرده بود برای تحقق اهداف باید حداقل باید سالانه 52 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کنیم.

این گفته میرکاظمی که شدیدا مورد انتقاد رسانه ها قرار گرفت عملا عملکرد دولت نهم را زیر سوال میبرد و متناقض با گزارش های قبلی وزارت نفت بود.

جشن ساز در گفتگوی ویژه خبری از شبکه 2 اعلام کرده بود دولت نهم بیش از اهداف پیش بینی شده در برنامه چهارم سرمایه خارجی جذب کرده است.

اختلافات اماری میرکاظمی و جشن‌ساز

در همین حال میرکاظمی و جشن ساز در خصوص برخی آمارهای مربوط به جذب سرمایه گذاری اختلاف نظر دارند.

مسعود میرکاظمی وزیر نفت پیشتر از ضرورت جذب حدود 140 میلیارد دلار سرمایه ( 87.3 میلیارد برای توسعه میادین گازی - 52.7 میلیارد دلار توسعه میادین نفتی) برای توسعه میادین، نگهداشت توان تولید نفت و گاز در برنامه پنجم خبر داده بود اما شرکت ملی نفت در گزارش اخیر خود با اشاره به ضرورت جبران افت سالانه 7 درصدی تولید نفت، اعلام کرده است: برای تحقق برنامه های بخش بالادست نفت و گاز در مجموع به 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

در همین حال، سیف الله جشن ساز مدیرعامل شرکت ملی نفت در این باره از نیاز به 155 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری به تنهایی بخش بالادستی صنعت نفت در برنامه پنج ساله پنجم خبر داده است.

گامهایی برای استیضاح

در همین حال نمایندگان مجلس نیز در اندیشه استیضاح میرکاظمی به سرمی‌برند. اوایل هفته جاری، غلامعلی میگلی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به احراز تخلفات بنزینی وزارت نفت، گفت: مبادله نفت خام با فرآورده‌های نفتی خلاف قانون است و درآمدهای حاصل از فروش نفت باید به صورت مستقیم به خزانه واریز شود

وی در گفتگو با مهر با اشاره به بند 61 قانون بودجه سالجاری مصوب مجلس شورای اسلامی، گفت: بر این اساس، وزارت نفت مکلف شده بود که بنزین تولید شده در پالایشگاههای داخلی را با نرخ یارانه ای و بنزین وارداتی را با نرخ تمام شده عرضه کند.

میگلی نژاد با اشاره به اینکه تاکنون چندین بار از سوی اعضای کمیسیون انرژی مجلس اجرای دقیق قانون بودجه در مورد عرضه بنزین به مسئولان وزارت نفت و ستاد مدریت حمل و نقل و سوخت تذکر داده شده است، بیان کرد: در این باره چندین نوبت به مسئولان وزارت نفت اعلام شده است که در صورت تخلف در عرضه بنزین و مواجهه با کسری بودجه انتظار دفاع از کمیسیون انرژی مجلس را نداشته باشید.

نماینده مردم بوشهر، گناوه، دیلم و خارک در خانه ملت با تاکید بر اینکه هم اکنون سئوالات زیادی از وزیر نفت در کمیسیون انرژی مجلس در دستور کار قرار دارد، گفت: در صورتی که وزیر نفت در مورد سئوالات مطروحه نتواند دفاع منطقی و قوی داشته باشد مجددا با کارت زرد مجلس مواجه می شود.

اینکه آیا شمارش معکوس برای اینکه میرکاظمی کارت قرمز دریافت کند آغاز شده یا نه باید منتظر تحولات سال جاری باشیم.

چنانچه میرکاظمی از وزارت نفت برکنار شود طی چهار و نیم سال اخیر این وزارت خانه 4 وزیر را به خود دیده است.


استفاده از اين خبر فقط با ذكر نام شمال نيوز مجاز مي باشد .
ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.077 seconds.