.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
درد دل هاي مرد بزرگ وزنه برداري ايران و مازندران

وزنه برداري نياز به يك تشكيلت منظم و منسجم با حضور افراد كار بلد دارد و من از رياست سازمان تربيت بدني مي خواهم به حرف دل استخوان خرد كرده ها و پيشكسوتان و نام آوران اين رشته ورزشي گوش بدهند چرا كه با اتفاقاتي كه طي اين ماه ها براي وزنه برداري افتاده است آينده خوبي براي فدراسيون وزنه برداري پيش بيني نمي كنم.

قاسم غزاليان مرد بزرگ وزنه برداري ايران كه بيش از نيم قرن است در مازندران به كشف و پرورش استعدادهاي بزرگي مشغول است با اشاره به مطلب فوق در يك گفت و گوي مفصل با ایلنا گفت: من وزنه برداري را در سال 1338 در باشگاه شهنا(نساجي ) در شاهي شروع كردم در آن زمان هيچگونه امكانات و هيچ مشوقي وجود نداشت نه مربي بود ونه وسيله اي براي تمرين .

با اين وجود وقتي به چهره اش نگاه مي كني غمي محسوس در چهره مهربانش مي بيني ، او از نا ملايمت ها و نامهرباني مي گويد : با شروع سال تحصيلي طي اين دوران و سالها با سركشي به مدارس و با استعداد يابي نوجوانان و دعوت آنان به تمرين وزنه برداري و پرورش آنان اوج لذت را از زندگي خود مي برم و هر سال با معرفي اين عزيزان كه از فرزندانم بهتر به آنها توجه مي كنم به مسابقات استاني ، كشوري ، آسيايي و جهاني به عبادت خود كه همان آدم سازي است ادامه مي دهم.

اين مرد خستگي ناپذير وزنه برداري ايران مي گويد: طي اين پنجاه سالي كه به وزنه برداري ايران خدمت كرده ام چندين و چند رئيس فدراسيون ، رئيس هئيت استان و مسئول عوض شدند و اين من بودم كه طي اين سالها در اين باشگاه حقيرانه ماندم و وزنه بردار ساختم و طي اين مدت از اولين ساعات ‌روز تا پاسي از شب با حضور در باشگاه خود ، در 4 رده سني نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان دانسته هاي خودم را به علاقمندان وزنه برداري انتقال داده ام .

اين مرد بزرگ وزنه برداري مي گويد: وزنه برداري بعنوان ورزشي كه با جسم سرد و خشن روبروست عليرغم تنومندي ورزشكارانش ، اكثر اين ورزشكاران با روحي لطيف با آهن سرد دست و پنجه نرم مي كنند .

اين مرد بزرگ ديار مازندران مي گويد :اكثر شاگردانم از خانواده هاي كم بضاعت و فرزندان كارگران هستند كه با مشكلات مي توانند حتي براي خود كفش وزنه برداري تهيه كنند و طي اين مدت عليرغم بي توجهي مسئولان با تامين حداقل ها ، چراغ اين باشگاه را روشن نگه داشته ام .

غزاليان ادامه داد: طي دوران مربيگري خود به خاطر عشقي كه به وزنه برداري داشته ام هنوز هم در خانه اي مستاجري زندگي مي كنم و با تقديم وزنه برداران بزرگي مانند فريدون قهرمان آسيا ، فرهاد سوم ايران ، فرشاد دكتراي ورزش ، فرشيد قهرمان آسيا و نوه خويش محسن قهرمان نوجوانان ايران ، خانواده خود را خانواده وزنه برداري تبديل كرده ام و معتقدم كه طي اين سالها همسرم با صبوري تنها كسي بود كه مشوق من بود و هر بار كه مسابقه اي برگزار مي شود بر سر سجاده نماز براي ورزشكارانم دعا مي كند و اوست كه همواره در اين سختيها وناملايمت ها موجب دلگرمي ام شده است كه جا دارد در هيمن جا از وي حلاليت بطلبم كه عمرخود را مثل من صرف وزنه برداي كرد و حتي نتوانسته ام او را به يك مسافرت زيارتي ببرم .

اين مرد كوچولوي كهنه كار وزنه برداري مي گويد : طي 50 سالي كه بعنوان وزنه بردار و مربي در شهرستان قائمشهر مشغول بوده ام همواره راه و روش پهلواني را به شاگران خود آموخته ام و هر وقت هر بزرگتر و پيشكسوتي وارد سالن وزنه برداري ما مي شود با صلوات به استقبال او مي رويم و اين آموزه اي است كه سالها از پيشينيان به ما به رسم امانت داده شد و ما نيز اين امانت را به نسل جوان انتقال داده ايم.

قاسم غزاليان مي گويد: كه طي دوران مربيگري در سالهاي نه چندان دور براي گذراندن كلاس مربيگري به كشورهاي يوگسلاوي و آلمان شرقي سفر كردم و زيرنظر بزرگترين مدرسين وزنه برداري دنيا با علم وزنه برداري آشنا شدم و اين آموزه ها در كنار تجارب عملي خودم را به شاگردانم درس دادم و اين آموخته ها منجر به آن شد كه وزنه برداراني در حد جهاني از شهرستان قائمشهر تقديم وزنه برداري ايران نمايم .

پهلوان قاسم غزاليان ادامه داد: در اين سرزمين شايد به تعداد انگشت هاي يك دست كسي نيست كه اين همه مشقات و سختي ها را بخاطر وزنه برداري متحمل شد باشد كه يكي از آنها مرحوم رياحي بود كه به رحمت خدا رفت وديگري حيدر علي برخواه است كه امروز متاسفانه او نيز در بستر بيماري مي باشد و اين حقيرهم كه حال و روز خوشي ندارم و عشق به اين جوانان و اين ورزش است كه به من نيروي حركت داده است .

اين مرد اسطوره اي وزنه برداري ايران با قدر شناسي از افشارزاده ، رئيس پيشين فدارسيون وزنه برداري ايران مي گويد : هر وقت به محل كار ايشان مراجعه مي كردم با توجه به شناختي كه از اهداف اينجانب داشت همواره با آغوشي باز پذيراي اين حقير بود و الحق كه حرمت پيشكسوت و دلسوزان را ميدانست و در كمال خضوع و پهلواني موجب دلگرمي اينجانب طي سالهاي اخير شد .

اين پيشكسوت و مربي توانمند وزنه برداري ايران با نگاهي به افق آينده وزنه برداري ايران معتقداست كه امروز حاصل دسترنج مربيان گمنامي همچون من باعث افتخار كساني گرديده كه شايستگي اين افتخار را ندارند و آينده اي خوب براي وزنه برداري ايران پيش بيني نمي كنم.

وي مي گويد: ورزش وزنه برداري ورزش پهلواني است و كساني بايد بر كرسي هاي آن تكيه كنند كه منش پهلواني را به خوبي فرا گرفته باشند نه اينكه حتي راه و رسم آنرا را نيز يكبار مرور نكرده باشند .

او ادامه مي هد: دوران قهرماني زود گذر است و كم نبودند ورزشكاراني كه شهرت آنان به يك دهه نيز نكشيد ولي شادروان تختي به تاسي از منش پوريايي ولي سالهاست كه نامش جاودانه مانده است و در اين جاودانگي الگوي رفتاري بسياري از جوانان گرديده است .

به راستي باتوجه به ناهنجاريهاي اجتماعي كه معضل بزرگي براي نسل جوان ماست منهاي پرورش قهرماني چه كسي مي تواند بدون كمترين امكانات هرساله بيش از صد جوان را در باشگاهي كه هيچ گونه امكاناتي ندارد به دور خود جمع كند و اين جوانان را به سوي درست زندگي كردن و پهلوان بودن هدايت كند .

غزاليان كه از اين گفت و گوي خود مي خواهد به يك نتيجه ديگري برسد و پيش از آن كه تعريف كند از آن اتفاق ابراز تاسف مي كند ادامه مي دهد: افرادي مثل من نه دنبال پست و مقام هستيم و نه مال و منال و نه در قبال كاري كه كرده ايم توقع داريم كه به ما سكه هاي رنگارنگ و ماشين هاي متفاوت و زمين هاي هكتاري بدهند بلكه عشق اول و آخر ما وزنه برداري است و وقتي مي بينيم كه شاگرد ما رده هاي قهرماني را يكي پس از ديگري مي پيمايد ارضا مي شويم و تنها توقع ما اين است كه حرمت و جايگاه ما را نگه دارند. متاسفانه چندي پيش كه براي انجام كاري به فدراسيون وزنه برداري رفته بودم چنان برخورد بدي از سوي حسين رضا زاده سرپرست فعلي فدراسيون و قهرمان بزرگ وزنه برداري با من شد كه تمام خستگي اين چند ساله به تن من ماند و بغضي در گلويم از اين حركت شكل گرفته كه به اين زودي از بين نخواهد رفت.

غزاليان گفت: تا قبل از اين اگر در گوشه و كنار حرفي در باره رضازاده زده مي شد به شدت واكنش نشان مي دادم چرا كه معتقد بودم كه رضا زاده يك قهرمان بزرگ براي ايران زمين است كه جايگاه او بايد در ايران و جهان حفظ شود اما وقتي خود وي قدر جايگاه و منزلتش را نمي داند و گويا مال و منال و ثروت باعث شده تا او از خود بي خود شود و حرمت بزرگتر هاي اين رشته را نگه ندارد چگونه مي توان از او يك اسطوره ساخت؟! با اين وجود من نگران اين رشته ورزشي هستم و با شايعاتي كه پيرامون دوپينگ در اطراف وزنه برداري شنيده مي شود و همچنين حرفهايي كه سعيد علي حسيني پيرامون رضا زاده زده است نبايد اميد چنداني به آينده وزنه برداري داشت و از رياست سازمان تربيت بدني مي خواهم كاري نكنند كه بعد ها پشيماني ببار آورد، پس بياببد عنان فدراسيون وزنه برداري را به آدمهايي بسپاريد كه كار بلد و دلسوز و مدير و مدبر باشند چرا كه اداره يك فدراسيون مانند دوران قهرماني نيست و هر قهرماني نمي تواند رييس خوبي براي يك فدراسيون باشد. آن هم فدراسيون وزنه برداري كه از اصل و اساس نياز به يك خانه تكاني دارد.


استفاده از اين خبر فقط با ذكر نام شمال نيوز مجاز مي باشد .
ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.056 seconds.