.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
ساده مثل روح الله...
ساده زیستی اش بی پیرایه بود و همان ساده زیستی عزتمند و راستین مورد نظر اسلام.

ساده مثل روح الله...


۱_ ۷ساله بودم (۱۴خرداد ۱۳۶۸) که قیامت را دیدم. آن روزها در ایران قیامتی برپا شده بود. میلیون ها نفر (زن و مرد) از سراسر ایران راهی شده بودند تازمین های بایر غرب بهشت زهرا در تهران را با اشک خود آبیاری کنند و پیکر یکی از محبوب ترین رهبران تاریخ را به خاک بسپارند. آن روزها همه گریه می کردند در داخل و خارج. حتی می شد صدای گریه فرشته ها را از آسمان شنید.

واقعاً که بود این مرد؟ چه کرده بود این مرد؟ عاشق چه چیز او بودند این مردم که آن روز جهان در برابر عظمتش ایستاد و سر تعظیم در برابرش فرود آورد.

۲_ سبک زندگی بزرگان و رهبران سیاسی جهان و مصلحان تاریخی همیشه برایم خواندنی و شیرین است. اما در بین همه آنها،زندگی امام خمینی برایم متمایز و خیلی متفاوت است. او را رهبری فرازمانی و فرازمینی یافتم و مطمئنم محبوب تر از همه آنهاست.

برای من رمز محبوبیت امام روح الله، ساده زیستی اش بود. سادگی در کلام، سادگی در پوشش و لباس، سادگی در رفتار. و سادگی در سبک زندگی اش. این که تشریفات گریز بود و اهل ادا و اطوارهای نمایشی سیاسی نبود.
از اول تا آخر عمرش هم تغییری نکرد و همانی که بود تا آخر ماند.

به نظرم این ساده زیستی و تشریفات گریزی او، هم رمز محبوبیتش بود و هم منشاء اقتدارش، چرا که از ساده ترین ساختمان حکومتی جهان یعنی «حسینیه جماران» بر قلب میلیون ها انسان آزاده دنیا حکومت کرد و با همراهی مردم کشورش توانست انقلابی به وسعت تاریخ رقم بزند و در مقابل همه ابرقدرتهای جهان بایستد و مدافع مظلومان و محرومان جهان بشود.

جالب این که ساده زیستی اش نه مزّورانه بود که بوی نیرنگ و فریب بدهد و نه زاهد نمایانه که بوی زهد فروشی بدهد.

ساده زیستی اش بی پیرایه بود و همان ساده زیستی عزتمند و راستین مورد نظر اسلام.

از دوران طلبگی و قبل رهبری تا لحظه پایانی عمر با برکتش، سبک زندگی اش ساده زیستی و تشریفات گریزی و قناعت و پرهیز از مصرف گرایی بود و همین مدل زندگی او را روز به روز محبوب تر می کند. مخصوصاً این روزها که جهان قرن حاضر تشنه حرف ها و رفتارهای ساده و زلال و خودمانی است.

باورم این است که خوشبختی در ساده زیستی و سادگی است و از این رو امام روح الله از خوشبخت ترین آدم های دنیاست. این ساده زیستی از نقاط برجسته سبک زندگی و مکتب روح الله است.

جامعه امروز ما به شدت نیازمند بازخوانی و ترویج سیره عملی امام خمینی در تمامی زمینه 

اعتقاد قلبی دارم زندگی امام روح الله قابل بازسازی است وامروز می شود از مدل زندگی او برای ساخت یک زندگی مؤمنانه به خوبی استفاده کرد.

 علی اکبر سبزیان /  مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی

 

 

 


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
برچسب ها : علی اکبر سبزیان

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 4.382 seconds.