.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
با ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور باید فاتحه استخدام دولتی را خواند!؟
رئیس جمهور در سفر استانی اخیر خود به اراک مهمترین مشکل کشور در حال حاضر و آینده را بیکاری نامید. اگرچه فردای این سخنرانی مدعی شد که دولت در هر سال بیش از 700 هزار شغل خالص ایجاد کرده است. بنابراین یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که دولت باید تاکنون 3 میلیون شغل ایجاد کرده باشد.

رئیس جمهور در سفر استانی اخیر خود به اراک مهمترین مشکل کشور در حال حاضر و آینده را بیکاری نامید. اگرچه فردای این سخنرانی مدعی شد که دولت در هر سال بیش از 700 هزار شغل خالص ایجاد کرده است. بنابراین یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که دولت باید تاکنون 3 میلیون شغل ایجاد کرده باشد. این در حالی است که آمارهای بیکاری در کشور این موضوعات را تایید نمی نماید. به عنوان مثال مرکز آمار رسما اعلام کرد نرخ بیکاری در بهار ۹۵ برای اولین بار از ۱۲ درصد گذشت.

به گزارش«تابناک»، موضوع بیکاری جوانان به خصوص قشر تحصیلکرده این روزها دغدغه اصلی خانواده های ایرانی است، به نحوی که شاید کمتر خانواده ای با این معضل روبرو نباشد. رکود در واحدهای تولیدی، خیل عظیم جوانان آماده به کار، مشکلات ساختاری اقتصاد و ... از موارد تشدید این معضل است که متاسفانه کسی هم فکر جدی برای حل آنها نمی کند.

با این حال در مدت اخیر اعلام شد که برخی سازمان ها و وزارت خانه ها با برگزاری آزمون استخدامی قصد استخدام دارند. به عنوان مثال وزارت آموزش و پرورش قرار است ده هزار نفر نفر را استخدام نماید. این موضوعات در حالی است که دیروز معاون اول رئیس جمهور با ابلاغ مصوبه هیات وزیران، انجام استخدام‌های جدید و هرگونه افزایش در نظام پرداخت حقوق و دستمزد توسط دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد.بر اساس این بخشنامه معاون اول رییس جمهور که به سازمانهای برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور ابلاغ شده، تاکید شده است به منظور رعایت تعادل در منابع و مصادف بودجه عمومی کشور، تمامی دستگاههای اجرایی ملی و استانی و شرکت های دولتی باید ضمن رعایت موارد زیر و با اتخاذ راهکارهای لازم برای صرفه جویی در سایر هزینه های جاری و متفرقه، از هرگونه تعهد مازاد بر تخصیص های ابلاغی جدا اجتناب کنند.

در رابطه با این ابلاغیه دولت چند سئوال مهم وجود دارد. اولاً اینکه مگر تاکنون سازمان ها و ادارات دولتی مجوزی برای استخدام خارج از مجوز سازمان و برنامه و بودجه داشته اند که الان ممنوع شده است؟ از سوی دیگر اگر هرگونه استخدام ممنوع شده است پس چگونه دولت در حال برگزاری آزمون استخدامی است؟

به عبارت دیگر اگر این ابلاغیه برای جلوگیری از استخدام ها از طریق رابطه است، اما آیا هزاران بار از این ابلاغیه ها صادر نشده است و اثری نداشته است.! مضافاً اینکه دولت باید شفاف سازی کند که این مصوبه هیات دولت آیا استخدامی های جدید و یا در حال انجام را شامل می شود یا خیر؟

از سوی دیگر در همان زمانی که این ابلاغیه صادر می شود؛ چرا وزير بهداشت در سفرهيات دولت به استان مركزی از افزايش نيروي انساني در حوزه سلامت خبر می دهد و می گوید در سال‌جاري در راستاي تأمين نيروي انساني ظرفيت جذب را تا ۳۰ درصد افزايش داده‌ايم، گرچه هنوز كافي نيست! آیا این 30 درصد افزایش با مصوبه آقای جهانگیری در تناقض است یا خیر؟

به هرحال در اینکه به قول رئیس جمهور بیکاری مهمترین چالش ایران امروز است، شکی وجود ندارد. اما اینکه مردم هر روز از مسئولان دولتی یک موضع گیری متناقض در این باره بشنوند، قطعا کمکی به حل این معضل نمی کند.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.038 seconds.