.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

چگونه مهارت های انشانویسی کودکان را تقویت کنیم
یک مدرس ادبیات فارسی و پژوهشگر گفت: دانش‌آموزان می توانند از 9 سالگی با مهارت های نوشتن آشنا شوند.

به گزارش شمال نیوز:بهاره فضلی درزی درباره چگونگی هدایت دانش‌آموزان برای انشا نویسی گفت: نویسندگی تنها قدرت چیدن درست لغات و کلمات در یک جمله و یا پاراگراف نیست که به گونه ای شاعرانه جلوه کند. نویسندگی از تفکر ناشی می شود.هدف آموزش و پرورش باید آموختن نحوه درست اندیشیدن به دانش آموزان در هر سنی باشد.
فضلی با بیان این که موضوعات انشاء در برخی موارد با سن و نحوه تفکر دانش آموز هم خوانی ندارد، تصریح کرد: مهارت انشانویسی در دوره دبستان را شاید بتوان به دو بخش، سال سوم و چهارم و سال پنجم و ششم تفکیک کرد و در هر یک نگاه معلم به توان و استعداد دانش آموز باید متفاوت باشد.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه در سال سوم و چهارم، توجه خانواده ها و معلمان به آگاهانیدن کودک از موضوع انشا یعنی موضوعاتی که کودک دیده، شنیده و لمس کرده باید معطوف باشد؛ به بحث می‌پردازد و در سال سوم و چهارم ابتدایی تمرکز معلمان بر موضوعات ملموس و عینی باید باشد و در سال پنجم و ششم قدرت تخیل دانش آموز را هم باید لحاظ کرد و اجازه پرواز به آنها داد و در این مرحله توجه به موضوعات انتزاعی و تخیلی سهم عمده ای می‌تواند در نویسندگی کودک ایفا کند.
وی با بیان اینکه کودکان از 9 سالگی به راحتی می توانند بنویسند البته اگر با مفهوم کتاب و کتاب خوانی، داستان، قصه، شعر آشنا باشند، یادآور شد: خانواده ها باید مراحل تفکر کودک خود را بشناسند و بر آن اساس آموزش دهند.
فضلی درباره بهترین شیوه آموزشِ در سال سوم و چهارم، به معلمان و والدین، توصیه کرد: معلم یا والدین باید فضا را به بحث و گفت وگو هدایت کنند چرا که شیوه‌های بحث به کودک اجازه می‌دهد اظهار نظر کند و یا از نظرات دوستان خود بهره گیرد و به شباهت‌ها و تفاوت دیدگاه ها توجه کند و نظر خود را با یک دسته هم سو ببیند و از طریق نظرات بقیه، عقاید خود را کشف و بهبود ببخشد. استفاده از روش های کارامد دیگر نظیر اسلاید و نمایش فیلم های مرتبط و نیز بیان خاطراتی که به نحوی به طور غیر مستقیم کودک را با فضای انشا آماده کند از مهم ترین دغدغه های معلم باشد.
این دکترای ادبیات افزود: کودک به طور ناخودآگاه از طریق این آموزش ها به ویژه روش بحث و گفت وگو متوجه می‌شود نویسندگی کار پیچیده‌ای نیست و اگر همین گفت وگوها را با نثری روشن و روان بنویسد خود تبدیل به انشا خواهد شد.
فضلی گفت: کودک 9 ساله اگر حتی درک درستی از پدیده های ملموس داشته باشد، قدرت ارائه منطقی آن را نخواهد داشت که یکی از مهم ترین وظایف معلمان تمرین مراحل بیان مطالب بر روی کاغذ است که در حقیقت به نوعی آموزش تفکر منطقی است.
وی بیان کرد: باید طوری نویسندگی را به کودک آموزش داد که کودک آن چه را به ذهنش خطور کرده به یک‌باره روی کاغذ نیاورد بلکه در چینش دوباره و چند باره آن تلاش کند تا بتواند منظور خود را روشن تر و شفاف تر برای دانش آموزانِ دیگر بیان کند و باعث سردرگمیِ خواننده و خستگی او نشود و مرتب از این شاخه به آن شاخه نپرد.
این پژوهشگر ادبیات درباره روش‌های دیگر انشانویسی، تصریح کرد: روش داستان گویی یا خاطره گویی نیز روش دیگری در انشانویسی است که بهتر است در سال های پنجم به بعد وارد برنامه معلمان شود. یعنی کودک کم کم از انشاء توصیف محور به انشاء روایت محور و سپس انشاء احساس محور برسد. مثلا بجای توصیف عینی و ملموس فصل زمستان بتواند خاطره سفر زمستانی‌اش را بنویسد و یا درباره آخرین شال گردنی که مادربزرگش برایش بافت و در همان سال درگذشت را بیان کند.
وی گفت: باید به کودکانمان اجازه دهیم تا از کلیشه‌های ذهنی اطرافیان خود رها شوند و هر طور که راحتند انشاء بنویسند./ایسنا


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.04 seconds.