.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

بیانیه جدید خاتمی

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدخاتمی پس از حوادث روز 30 خرداد با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از امنیتی و نظامی شدن فضای کشور تأکید کرد: بر این باورم که هنوز راه رهایی از این وضعیت آشفته بسته نیست.

به گزارش روابط عمومی دفتر سید محمد خاتمی متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضور مردم در صحنه از دست آوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است که باید آن را پاس داشت و راههای آن را گشاده تر کرد. این حضور شکوهمند از همه بخش ها و گروههای سنی و صنفی در ایران یک پیام روشن دارد که مردم صاحب کشور و انقلاب اند. این پیام را امروز نیز باید دریافت؛ سکوت اعتراضی و رفتار مدنی مردم در راهپیماییها هم نشانه رشد و بیداری و مسؤولیت پذیری مردم است و هم حکایتگر این واقعیت انکار ناپذیر است که مردم دارای حقوق اساسی و مشخص هستند که هر نظامی موظف به رعایت آنهاست. تبلیغات تحریک کننده و اهانت آمیز نسبت به مردم که همواره مستقل عمل کرده اند و انتساب حرکت سالم آنان به بیگانگان خود جلوه ای از اعمال سیاست های نادرست است که سبب دورتر شدن مردم از حکومت می شود.

در ایران انتخاباتی برگزار شده است و انبوهی از مردمان بزرگوار که آن حماسه حضور را آفریدند نتیجه اعلام شده را باور ندارند و به آن معترض اند. اعتماد عمومی در این زمینه لطمه دیده است و بستن راه اعتراض مدنی به روی مردم به معنی گشودن راههای خطرناکی است که خدا می داند به کدام سرانجام برسد.

باید حق مردم را پاس داشت و در عین تدبیر در برابر هرگونه تشنج و تشنج آفرینی و ناامنی (که از ساحت مردم به دور است) باید از شیوه های پرهزینه و زیانبار برای نظام و مردم از جمله مقابله نظامی و خشونت فاصله گرفت و همگان در جهت ترمیم اعتماد عمومی که پشتوانه اصلی نظام و کشور است برآییم و حرکت کنیم.

ضرب و جرح و ارعاب که نمونه تأسف آور آن را در روز شنبه شاهد بودیم و موجی از دستگیری از زنان و مردان و نخبگان سیاسی و فرهنگی کشور از اولین ساعات اعلام نتایج تاکنون و ممانعت از اجتماعات آرام و باوقار مردم که از نشانه های فرهنگ بالای هموطنان است، مشکلات را افزون می کند.

فرصت ها به سرعت می گذرد و به تهدید تبدیل می شود، در حالی که بر این باورم که هنوز راه رهایی از این وضعیت آشفته بسته نیست و نیازی به امنیتی کردن و نظامی کردن فضا ندارد.

ارجاع امر به مرجع یا مراجعی که باید حافظ حقوق مردم و مجری انتخابات سالم و آزاد و ناظر بر آن باشند، ولی خود مورد انتقاد و شکایت اند راه حل مسأله نیست.

در بازگشایی این گره چرا نگاهی به روش و سیرت حضرت امام (ره) نداریم که در موارد مشابه بوده است و می تواند و باید مورد تأسی و اهتمام قرار گیرد.

تعیین هیأتی عادل، کاردان، بیطرف و شجاع که به ویژه مورد اعتماد معترضان هم باشد و پذیرش داوری منصفانه آن هیأت راهی برای عبور از این مرحله و گامی مثبت در جهت تقویت نظام و بازسازی اعتماد عمومی و نیز نشانه تصمیم گیری خطیر و گره گشا در هنگامه های حساس به نفع مردم و در جهت آرمانهای انقلاب است.

آزادی سریع دستگیر شدگان و زندانیهایی که موجب نگرانی عمیق خانواده های آنان و بسیاری از مردم شده است و نیز بازکردن راههای ارتباطی و اطلاع رسانی که متأسفانه همه را بسته اند می تواند فضای جامعه را تلطیف کند.

از سوی دیگر اعتراض و انتقاد به شیوه مدنی و به دور از هرگونه ناآرامی را که حق مسلم مردم است باید همگان پاس داریم.

نفی خشونت و تغییر فضاسازی کین توزانه و دشمن آفرین و مبتنی بر تهمت و افترا به فضای جدید مبتنی بر حقیقت، به محبت و دوستی و تعامل با یکدیگر نیز باید سرلوحه عمل قرار گیرد.

در این صورت است که هر هزینه ای که پرداخت شود نظام با همه ارزشهایش مصون و محفوظ خواهد ماند.

مردم حضور دارند و همچنان در انتظارند، این حضور را باید محترم شمرد.

ان ارید الا الاصلاح ما استطعت و ما توفیقی الا بالله * علیه توکلت و الیه انیب

سید محمد خاتمی

31 خرداد 1388


استفاده از اين خبر فقط با ذكر نام شمال نيوز مجاز مي باشد .
ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

نا شناس 31 خرداد 1388
شما چي از جون نظام مي خوايد؟؟
آقاي خاتمي شما 20 ميليون راي اوردي كسي چيزي گفت؟؟در حالي كه رفيق شفيق الان شما رئئس جمهور بود و هر كاري مي تونستيد كنيد.چرا واقعيت رو نميبينيد؟ مردم شما و نمي خوان.مردم منافق نمي خوان.مردم وطن فروش و خائن نميخوان.
منتظر 2 تير 1388
آقاي خاتمي ، به عنوان روحاني ولي در باطن آمريكايي صفت بزرگترين خيانت ها رو به اين مردم و رهبري كرديد . هنوز توطئه بي عرضگي شما و اعمال مغرضانه تان در غائله 18 تير ماندگار است . امثال سعيد عسگر ها منتظر ادامه اين خيره سري شما هستند . شما با همان دخترها و زنان وول بخوريد و دست در دست بلكه خودموني تر از اون رو انجام بديد چي كار به اين كارها داريد . يا اگر حوصلتون سر رفت بدين كانوا براتون بخرن بشينيد لباس زمستوني بدوزين تا شايد روسياهي زمستون دوره 8 سالتون رو با اين لباس بپوشونيد آخه ميدونيد ننگ با رنگ هم عوض نمي شه.
هومن 12 تير 1388
اول از همه ميخام يه چيز به اين دوستمون بگم كه بايد ادب را رعايت كرد. عزيز من مردم بيدار هستند . دوم اين كه امريكايي صفت كسايي هستند كه مردم رو ميزنند و اون ها رو اغتشاش گر مينامند (چشم ها را بايد شست جور ديگر بايد ديد)
روژان 28 تير 1388
منم از اقای خاتمی تشکر میکنم که همیشه به عنوان یه روحانی روشن فکر کنار مردم بودند و بر عکس احمدی نژاد و گروههای متحجر و طالبانی طرفدارش مایه ی امیدواری ما هستند
رامین 28 آذر 1388
سلام.جناب اقای خاتمی ممنون که حرف دل مارو می زنید.
"نصرو من الله وفتح والقریب"مرگ بر این دولت مردم فریب

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.017 seconds.