.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 
آخرین عناوین
ضد و نقیض های حذف یارانه ثرتمندان
یوسفیان ملا: دولت می ترسد با حذف یارانه نقدی رای از دست بدهد!
شمال نیوز : بیش از 17 ماه از عمر دولت يازدهم می گذرد اما هنوز دولت یازدهم نخواسته اند يا به قول خودشان نتوانسته اند ليست ثروتمندان را براي حذف يارانه نقدي آنان آماده كند.لیستی که از زمان محمود احمدی نژاد و از همان روزهایی که مرحله اول هدفمندی یارانه ها آغاز شد و یارانه بگیری رواج پیدا کرد....
 یوسفیان ملا: دولت می ترسد با حذف یارانه نقدی رای از دست بدهد!

شمال نیوز : بیش از 17 ماه از عمر دولت يازدهم می گذرد اما هنوز دولت یازدهم نخواسته اند يا به قول خودشان  نتوانسته اند ليست ثروتمندان را براي حذف يارانه نقدي آنان آماده كند.لیستی که از زمان محمود احمدی نژاد و از همان روزهایی که مرحله اول هدفمندی یارانه ها آغاز شد و یارانه بگیری رواج پیدا کرد، نه با خوشه بندی دولت دهمی ها به سرانجام رسید، نه با پیامک های حذف یارانه نقدی و نه با فرم خود اظهاری دولت یازدهم و تشویق مردم ثروتمند به عدم دریافت یارانه نقدی.

 اين  در حالی است كه از همان زمان روی کار آمدن دولت یازدهم و جاگیر شدنش در پاستور،  مجلس از دولت خواسته وضعيت یارانه ثروتمندان را روشن كند.

در این میان اما برخي ادعاي دولت در نبود ليست جامع اطلاعاتي براي تشخيص فقير از غني را بهانه مي‌دانند و برخي ديگر نيز اين موضوع را به جلب رضايت همه اقشار از سوی دولت برای بهره‌مندی در برخي مواقع ضرور چون انتخابات می‌دانند. حال در تازه‌ترين اتفاق یارانه ای، وزیر کار و وزیر اقتصاد در حالي با معماي حذف پولدارهاي يارانه‌بگير درگيرند كه به گفته دولتمردان، رئيس‌جمهور با سرك كشيدن به حساب‌هاي مردم مخالف است.

حذف یارانه نقدی و دولت یازدهم

هر چند برخی در سال گذشته  از حدف شدن یارانه نقدی در پی دادن این سبد کالا ها سخن می گفتند اما دولتی ها تاکید کردند این سبد کالا فقط برای کمک به مردم است و کارکنان دولت، مستمری بگیران دولت و تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، جامعه کارگری، جامعه تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، خبرنگاران و دانشجویان متاهل جامعه هدف اهدای سبد کالا هستند و اعلام کردند دادن سبد کالا در سال 93 هم ادامه می یابد.

بعد از دادن سبد کالا بود که گرانی حامل های انرژی رقم خورد و به غیر از بنزین ، گرانی 24 و 20 درصدی برق و آب رقم خورد و  گفته شد  گاز هم در آستانه گران شدن قرار دارد تا به این ترتیب اجرایی شدن فاز دوم هدفندی یارانه ها در اواخرسال 92 رسما کلید بخورد.

بعد از آن هم زمزمه های حذف یارانه نقدی با فرم های خود احضاری جدی تر شد و ین فرم‌ها از بیستم فروردین و بعد از تعطیلات نوروزی روی سایت معروف رفاهی رفت و کمپین های مختلفی چون کمپین "نه به یارانه نقدی" نیز از سوی دولتی ها طراحی شد تا مردم به حذف دلبخواه یارانه نقدی تشویق شوند اما عملا این طرح دولتی ها بهع شکست مواجه شد چرا که بیش از  92درصد مردم در فروردین‌ماه‌ به دعوت دولت برای انصراف ازیارانه نقدی پاسخ منفی دادند و تنها 7 درصد از یارانه بگیرها به خواسته خود از دریافت یارانه نقدی انصراف دادند.این در حالی است که طبق برآوردهای دولت حداقل 10 میلیون نفر یارانه بگیر ثروتمند وجود دارد که هنوز یارانه نقدی می گیرند.

ضد و نقیض های حذف یارانه ثرتمندان

در هر حال هر چند که  زمزمه های حذف یارانه بگیرها از ابتدای روی کار امدن دولت روحانی آغاز شده بود و همه متفق القول می گفتند شناسایی ثروتمندان آسان است اما حالا به گفته حسن روحانی، شناسایی یارانه بگیر های پر در آمد با نزدیک شدن انتخابات مجلس، سخت شده است!

به تازگی، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری بر عدم پرداخت یارانه نقدی به اقشار ثروتمند تاکید کرده و گفته است: اخیرا راجع به یارانه‌بگیرها بحث می‌شود و حرف در این‌باره زیاد است، راجع به یارانه عده‌ای که نیاز ندارند نباید بگیرند و این موردنظر همه است اما چگونه این مساله را کشف کنیم که چه کسانی نیازمند هستند و چه کسانی نیازمند نیستند؟

وی اضافه کرده است: شناسایی افرادی که نیازمند نیستند کار سختی است. البته ۵۰ در صد این افراد راحت شناسایی می‌شوند اما در شناسایی ۵۰ درصد دیگر مشکلات فراوانی وجود دارد و باعث قضاوت در جامعه می‌شود.

روحانی با بیان اینکه عده‌ای برای دریافت یارانه شناسایی شده‌اند و حتی به آنها یارانه کالایی می‌دهیم و عده‌ای نیز شناسایی نشده‌اند، خاطرنشان کرده است:‌ ما یک سیستم اطلاعاتی جامع برای ۸۰ میلیون جمعیت ایرانی نداریم، ‌ می‌گویند به ایرانیان خارج از کشور یارانه ندهید اما عده‌ای از این خارجی‌ها مریض هستند و برای درمان از کشور خارج شده‌اند یا عده‌ای دیگر کارگر یا دانشجو بوده‌اند که خارج رفته‌اند پس راحت نیست.

این در حالی است که اوایل فروردین ماه امسال، وزير اقتصاد روحاني يعني علي طيب نيا، در جواب سوالي در مورد حذف دهک‌هاي بالا از دريافت يارانه اعلام کرده بود: براساس قانون بودجه سال 93 دولت مکلف شده است از افراد متقاضي نيازمند براي دريافت نقدي ثبت‌نام کند و ثبت‌نام از اواسط فروردين شروع مي‌شود .در شرايطي هستيم که اطلاعات نسبتا قابل توجهي در خصوص دهک‌هاي درآمدي بالاي جمعيتي داريم و اگر کساني که واقعا نيازمند دريافت يارانه نباشند و ثبت‌نام کنند براي دولت اين امکان وجود دارد که در مرحله بعد آن‌ها را شناسايي و حذف کند ولي خواست دولت اين است که اين کار به صورت داوطلبانه از سوي مردم انجام شود و مطمئنيم که اين اتفاق خواهد افتاد چون مردم خوب ايران تا به حال کمال همکاري را با دولت داشته‌اند و اگر توفيقي براي دولت به دست آمده است در پرتو رابطه خوب و اعتمادي است که بين مردم و دولت برقرار است. تا به اين ترتيب حذف يارانه بگيرهاي پردرآمد جدي تر شود و بر اساس گفته هاي وزير اقتصاد ، دولت پردرآمدها را شناسايي کرده است.

بعد از آن هم زمزمه هاي حذف يارانه نقدي با فرم هاي خوداظهاري جدي تر شد و علي طيب نيا، وزير اقتصاد 21 فروردين ماه و در روزهاي آغاز ثبت نام براي يارانه نقدي، قاطعانه در صحن علني مجلس از شناسايي 10‌ميليون‌نفر از افراد پردرآمد خبر داد که در صورت ثبت‌نام براي دريافت يارانه، توسط دولت حذف خواهند شد .

آذر ماه نیز، محمدباقر نوبخت اعلام کرد: افراد پردرآمد در حال شناسايي هستند و در حال حاضر آمار بخش‌هايي را داريم و آمار بخش‌هايي را هم نداريم و اگر اين آمار کامل نشود و اقدام کنيم آثار اجتماعي سوئي دارد. با حذف يارانه افرادي که پردرآمد شناسايي شده‌اند و قطع‌نکردن يارانه شخص ديگري با درآمد بيشتر، نارضايتي و تشويش ايجاد مي‌شود.

حالا اما دولتی ها چرخش 180 درجه ای نسبت به یارانه نقدی و حذف آن داشته اند چرا که طیب نیایی که از شناسایی 10 میلیون پر درآمد در مجلس سخن می گفت حالا می گوید: حذف یارانه اغنیا به وزیر کار مربوط است.

وزیر کاری که چند وقت پیش از شناسايي دهک‌هاي پايين درآمدي و نه دهک های پر درآمد خبر داده بود و گفته بود: از اين پس حمايت‌هاي دولت در قالب هدفمندي يارانه‌ها از محل شناسايي دهک‌هاي پايين صورت خواهد گرفت. تا این طور تعبیر شود که شناسایی پر درآمدها به عهده وزیر اقتصاد است و شناسایی کم در آمدها به عهده وزیر کار!

 یوسفیان ملا: دولت می ترسد با حذف یارانه نقدی رای از دست بدهد

در این میان، عزت الله یوسفیان ملا، نماینده مردم آمل در مجلس و عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی معتقد است، هدئفمندی یارانه ها سیاسی شده و این سیاسی شدن باعث می شود کارکردهای مهم و اقتصادی این طرح تحت الشعاع قرار گیرد.

این نماینده مجلس درباره دلایل دولت برای عدم حذف  یارانه نقدی  بی نیاز ها و عدم شناسایی پر درآمدها  به خبرنگار فردا می گوید: فکر نمی کنم شناسایی افرادی که اعضای هیات مدیره کارخانه ها، سهام داران، مدیران ارشد و افرادی با درآمد بالا که حکم کارگزینی دارند، کار سختی برای دولتی ها باشد و در واقع یک استعلام از دستگاه های دولتی از یک صبح تا بعد از ظهر همه این افراد را مشخص می کند. از سوی دیگر شناسایی وارد کنندگان ، پزشکان متخصص پر درآمد، طلا فروشان، نمایندگان مجلس و وزاریی که یارانه می گیرند هم کار سختی برای دولت نیست اما این کار انجام نمی شود.

یوسفیان ملا تاکید می کند: بنابراین  می شود نتیجه گرفت شناسایی این قشر از افراد جامعه که تعدادشان هم کم نیست و به مرز بیش از 10 میلیون نفر هم می رسند بسیار برای دولت ساده است اما دولت به دلیل ترس از کم شدن محبوبت و رای آوری خود و  نزدیکانش در انتخابات های آینده، این شناسایی و حذف را انجام نمی دهد.

او تصریح کرد: این در حالی است که اگر 45 هزار تومان را در 10 میلیون ضرب کنید متوجه رقم میلیاردی خواهید شد که از حذف این پردر آمدها هر ماه نصیب کشور می شود .رقمی که می تواند چرخ های تولید را بچرخاند و بسیاری از جوانان را سر کار بفرسد تا بیکاری کم شود.

نماینده آمل در مجلس با انتقاد از سیاسی شدن هدفمندی یارانه ها ادامه می دهد: در واقع هدفمندی یارانه ها از روز اول به ابزاری برای تبلیغ و جمع کردن رای  عده ای از سیاسیون تبدیل شد و هنوز هم به عنوان این ابزار برای دولت و مجلس کاربرد دارد و نمی توان منکر این قضیه شد و حالا هم با نزدیک شدن انتخابات مجلس دولتی ها نمی خواهند شانس پیروزی در انتخابات را با  حذف یارانه نقدی مردم کم رنگ کنند و برای همین است که آقای روحانی می گوید شناسایی پر درآمدها راحت نیست.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که چرا مجلس مصرانه پیگیر ماجرای حذف یارانه نقدی ثروتمندان از دولت نیست نیز می گوید: به همان دلیل که دولت نمی خواهد یارانه نقدی را حذف کند، نمایندگان مجلس هم در آستانه انتخابات نمی خواهند با پیگیری حذف یارانه نقدی، رای خود در انتخابات دهم مجلس را کم کنند مثلا اگر من به عنوان نماینده آمل این مساله را پیگیری کنم مسلما یارانه بگیرهای بی نیاز شهر من که در حال حاضر یارانه می گیرند، به من رای نخواهند داد و این واقعیتی است که نمی توان آن را کتمان کرد.

او در پایان تاکید می کند: بی تردید افرادی که در آمدهای میلیاردی هم دارند حاضر نیستند از 45 هزار تومان یارانه خود بگذرند چرا که در هر هر حال همه پول را دوست دارند چه 45 هزار تومان باشد و چه 4 هزار تومان  وقتی مجانی به حساب همه واریز می شود کسی نمی خواهد آن را از دست بدهد. نکته اما اینجاست که اینجا مقصر مردم نیستند بلکه مقصر سیاسی کردن ماجرای هدفمندی است چرا که به اصطلاح هر چیزی که سیاسی بشود نجس می شود  و این نجس شدن دامن اقتصاد کشور را می گیرد.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

همشهري 28 دي 1393
جناب يوسفيان خدارو شكر چندوقتيه زبونتون باز شد مدام تو اينترنت خبراتون پخش ميشه . حداقل اينجوري ما آمليها متوجه ميشيم شما در سلامت كامل جسمي در قيد حيات بسر مي بريد. شمال نيوز جان عزيزات نظر رو بذار .
ناشناس ساروی 28 دي 1393
با اینکه یک ساروی هستم، مواضع ایشان را همیشه تحسین می کنم.. تکلیفش با خودش مشخصه.. نه مثل نمایندگان شهر یتیم ما ساری
محمود 28 دي 1393
یوسفیان ملا: دولت می ترسد با حذف یارانه نقدی رای از دست بدهد! این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که چرا مجلس مصرانه پیگیر ماجرای حذف یارانه نقدی ثروتمندان از دولت نیست نیز می گوید: به همان دلیل که دولت نمی خواهد یارانه نقدی را حذف کند، ظاهرا شما بیشتر می ترسید . شمایی که هشت سال در دولت احمدی نژاد با درآمد نفت 140 دلاری و اختلاس های آنچنانی سکوت کردهاید .دیگر مردم حرف و عمل شما را قبول ندارند . از این پس چه بکوید و چه نگوید . شما رای خود را از دست دادهاید . به امید خدا مردم اسفند 94 پاسخ شما را محکم و... خواهند داد.
عزت 28 دي 1393
(( سیاست ما عین دیانت ماست )) (عزت الله یوسفیان ملا، نماینده مردم آمل . هر چیزی که سیاسی بشود...........................دامن اقتصاد کشور را می گیرد. ) فقط سیاسیون .................... اینگونه فکر می کنند. و فقط در هشت سال اخیر با حمایت و سکوت بعضی ها کشور به این سمت رفت . به امید اصلاح این تفکر با تدبیر مردم در اسفند 94
محمد 28 دي 1393
آقای یوسفیان این حرفو را نزن ثروتمندان آمل در دوره به جنابعالی رای نمی دهند.همه می دانند رای تو در جیب سرمایه داران آمل است
مهدی 29 دي 1393
این اقا ،یوسفیان چرا دردولت قبل نگفتن که دولت برای رای گرفتن یارانه و سهام عدالت داد؟
ب 29 دي 1393
ملا عمو خیالتون جمع جمع.این دولت دیگه رای نداره.......حاج محمود 96 رونمایی میشود.یا علی مدد
رضا 29 دي 1393
د رود بر دکتر یو سفیان ملا تنها نماینده مشکل گشای استان
علی از آمل 30 دي 1393
آقفای یوسفیان بفکر رای خودتان هستید سرمایه داران آمل شما را رها نمی کنند

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
حاصل عبارت روبرو را وارد نمایید :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی
Page created in 0.063 seconds.