.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
عراق هم واردات خودروی ایرانی را ممنوع می‌کند!


به گزارش شمال نیوز به نقل از تابناک، شرکت دولتی واردات خودروی عراق اعلام کرده است: از این پس، واردات خودروهای ایرانی ممنوع خواهد بود و به جای آن قرار است این کشور به واردات خودروهای کره‌ای و ژاپنی همچون هیوندای و تویوتا روی بیاورد. دلیل این امر از سوی این شرکت تصادفات وحشتناک و عدم تطابق سوختی خودروهای ایرانی با نیاز عراق عنوان شده است.

المانیتور در مطلبی با اشاره به این موضوع نوشته است: این کار عراق برای ممنوعیت واردات خودرو از ایران، به پیچیدگی و سردرگمی در بازار خودروی عراق منجر شده است.

در این باره، شرکت دولتی واردات خودروی عراق اعلام کرده که می‌خواهد از آغاز سال، واردات خودروهای سایپا و سمند را از ایران ممنوع کند. این شرکت همچنین اعلام نموده که در آینده واردات از سوی شرکت‌های ژاپنی هیوندا و تویوتا انجام خواهد گرفت که با استانداردهای جاده‌ای تطابق کامل دارند.

بنا بر این گزارش، عدنان الشریفی، رئیس کل این شرکت اعلام کرده است که عراق می‌خواهد برنامه‌ای را اجرا کند که بر پایه آن، واردات خودرو بر پایه نیازهای سوختی عراق باشد. سوخت عراق به خوبی پالایش شده و این موضوعی است که شرکت‌های ایرانی به آن توجهی ندارند.

از سویی، نور سالم از اعضای کمیته اقتصاد و سرمایه گذاری مجلس عراق اعلام کرده است که این کمیته پیشنهاد ممنوعیت واردات خودروهای ایرانی را به دلیل تصادفات سهمگین ناشی از نقایص صنعتی و ساختی این خودرو‌ها داده است. وی البته به پیامدهای افزایش بهای خودرو در عراق با این تصمیم نیز اشاره کرده است.

این درحالی است که پیش از این گویا وزارت بازرگانی عراق توقف واردات خودروهای ایرانی را تکذیب کرده بود. در بیانیه این وزارت خانه آمده بود که تبعات منفی علیه خودروهای ایرانی جنبه سیاسی دارد و خودروهای ایرانی بهتر از خودروهای چینی است.
اما المانیتور در گزارش خود به نکته جالب توجهی اشاره کرده و آن این که به رغم آن که شکایات فراوانی از کیفیت ساخت خودروهای ایرانی وجود دارد، به دلیل «بهای پایین آن‌ها» از عمومیت بالایی در عراق برخوردار هستند.

بنا بر این گزارش، بهای سایپا در این کشور، برابر با ۷۵۰۰ دلار تا ۸۰۰۰ هزار دلار است.

بنابراین، از آنجا که هر دینار، تقریباً برابر با ۱۱۶۰ دلار است، بهای این خودرو در عراق، نزدیک ۹ و نیم میلیون دینار خواهد بود! هر دینار عراق اکنون در بازار معاملات فارکس حدوداً برابر با ده ریال یا یک تومان است. در نتیجه، بهای این خودرو به پول ایران برابر با نزدیک ده میلیون تومان خواهد بود؛ در تهران، بهای رسمی این خودرو، نزدیک سیزده میلیون تومان است.

المانیتور همچنین اشاره کرده است که اکنون بهای یک هیوندای مدل ۲۰۱۲ در عراق، نزدیک دوازده هزار دلار است و هر دو خودرو، جزو کلاس سدان طبقه بندی می‌شوند.

فعالان بازار خودرو در عراق گفته‌اند که در سه ماهه آینده به دلیل ممنوعیت واردات خودروی ایرانی به این کشور، بهای خودرو تا ۵ درصد افزایش خواهد یافت. شرکت دولتی واردات خودرو اعلام نموده که مشخصات خودروهای مورد نیاز را به شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای اعلام کرده است.

همچنین اداره ترافیک عراق، این کار و تصمیم را راهی برای کنترل سیل واردات خودرو به این کشور اعلام کرده است.

المانیتور اشاره کرده است که این تصمیم از سوی شهروندان عراقی با گرمی استقبال شده، زیرا خودروهای ایرانی منجر به بروز تصادفات سهمگین در این کشور شده است.
/ف250


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی