.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما تا انتخابات
 

آخرین عناوین
رشت، همچنان بدون شهردار!
بابك محب پور
رشت، همچنان بدون شهردار!

حدود 3 ماه پيش بود كه در يك اقدام ناگهاني و پس از كش و قوس هاي فراوان، شهردار وقت رشت سرانجام تسليم شوراي شهر شد و تن به استعفاء داد و عطاي شهرداري را به لقائش بخشيد.

شوراي شهر رشت نيز كه منتظر وقت مناسب بود، در يك اقدام ضربتي و با اكثريت آراء، «مجتبي خدمت بين دانا» را به عنوان سرپرست شهرداري رشت منصوب كرد و در كنار آن، «دكتر ثابت قدم» را نيز به عنوان شهردار كلانشهر رشت جهت طي مراحل قانوني به وزارت كشور معرفي نمود.

اما امروز در حالي وارد ماه خرداد شده ايم كه از آن ماجرا  حدود 3 ماه مي گذرد و "خدمت بين دانا" همچنان سكان دار شهر رشت است . ايشان  كه يكي از نیروهاي توانمند در مجموعه شهرداری رشت است، سابقه حضور در اکثر پست های شهرداری را دارد و سعي كرده با تلاش بیشتر و برنامه‌ریزی و اعمال مدیریت، روند توسعه شهر را ادامه دهد كه البته بايد گفت خوشبختانه طي اين مدت كوتاه، به موفقيتهاي خوبي هم دست يافته كه ماحصل همكاري و همدلي بين مجموعه شهرداري  و شخص ايشان است.

اگر قبول داشته باشيم كه شهرداری محلی برای خدمت به شهروندان است و در درون اين نهاد مردمي، فقط بايد خدمت به مردم در دستور كار قرار گيرد و هرگونه ديدگاه سياسي  بايد در بيرون از اين مجموعه قرار داشته باشد، بايد اعتراف كرد كه "خدمت بين دانا" طي اين مدت كوتاه توانسته به خوبي از عهده اين مهم بر آيد و به طور نسبي نيز رضايت مندي كسب كند كه بايد به ايشان تبريك گفت.

انتخاب "ثابت قدم" به  عنوان  شهردار پيشنهادي اعضاي محترم شوراي شهر رشت كه به جز مدیر کلي اسبق مهندسی بنیاد مسکن کشور، سابقه اجرایی مشخص ديگري در پرونده ندارد و فعالیتهایش بیشتر جنبه مشاوره ای داشته تا مدیریت اجرایی و میدانی، ماحصل جلسات متعدد اعضاي شوراي شهر كلانشهر رشت است كه البته بايد گفت نظير چنين انتخابي يكبار ديگر و در زمان دکتر شکرگزار نيز تكرار شده بود كه لطمات زیادی را به شهر و شهرداريوارد نمود (برف سال 83) ، اما اينكه شوراي شهر رشت چرا دوباره چنين انتخابي را تكرار كرده و با گذشت 3 ماه هنوز منتظر تاييد ايشان از سوي وزارت كشور است، قطعا دلايل محكمي دارد كه ما از آن بي خبريم.

آنچه مسلم است، شوراي شهر رشت نمي خواهد در تقابل با مديريت ارشد استاني و وزارت کشور قرار بگيرد و شايد به دنبال آن است تا برنامه هاي خود را هماهنگ با آنها پيش ببرد، انتظاري كه گويا فعلا از سوي آقايان عملي نخواهد شد، درست مثل چند سال پيش كه شخص ديگري  قرار بود با فشارهاي وارده  شهردار رشت شود اما با همين مقاومتها از سوي وزارت كشور مواجه شد و نتيجه آن چيزي جزء ضرر براي شهر رشت نبود و اين بار نيز گويا حکم شهردار رشت، دستخوش دخالتهای سیاسی شده و معلوم نيست چرا وزارت کشور به طور قطعي و رسمي در رابطه با تاييد يا عدم تاييد صلاحيت "ثابت قدم" چيزي اعلام نمي كند تا كلانشهر رشت از بلاتكليفي چند ماهه در آيد.

شواهد حاكي از وجود مشكلاتی در مجموعه شهري  است كه از سال‌های گذشته تاكنون وجود داشته و دارد و به همين دليل همچنان در حال در جا زدن در امور شهری و عمرانی  و برنامه‌های توسعه‌ای شهرمان هستیم،پروسه طولاني تاييد شهردار انتخابي شورا از سوي وزارت کشور نيز صبرها را لبريز كرده و نياز است شوراي شهر رشت حركتي جدي انجام دهد و در اين ميان، كنارگذاشتن مسائل فرعی از اصلی، از اهميت بسيار بالائي برخوردار است چرا كه با وجود این نوع دیدگاه، هيچ باري به سرانجام مقصود نخواهد رسيد.

در شرایط کنونی شهر رشت بيشتر از هر چيز به یک شهردار اجرایی قدر و با تجربه و آشنا به امور شهري نياز دارد و اين محقق نخواهد شد، مگر با همدلي و هماهنگي بين اعضاء شوراي شهر و اين كه يك بار ديگر راه رفته گذشتگان را نروند، چرا كه از قديم گفته اند: آزموده را آزمودن خطاست .

 ***

طبق قانون، وزير كشور و استانداران موظفند حكم شهردار معرفي شده را ظرف مدت ده روز صادر نمايند، و درصورتي كه وزير كشور يا استاندار‌، شهردار معرفي شده را واجد شرايط تعيين شده نداند، مراتب را با ذكر دليل و مستندات به شوراي شهر منعكس مي نمايد و در صورت اصرار شوراي شهر بر نظر قبلي خود و عدم صدور حكم شهردار، موضوع توسط شوراي شهر به هيأت حل اختلاف ذيربط ارجاع خواهد شد. هيأت مذكور ظرف پانزده روز مكلف به تصميم گيري بوده و تصميم آن هيأت براي طرفين (وزارت كشور و شوراي اسلامي شهر) لازم الاجراء مي باشد.

چنانچه در مدت مقرر، هيأت حل اختلاف نظر خود را اعلام ننمايد، نظر شوراي شهر متبع خواهد بود و شهردار مي تواند اختيارات قانوني خود را اعمال و اجراء نمايد."


استفاده از اين خبر فقط با ذكر نام شمال نيوز مجاز مي باشد .
ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

حسن 11 خرداد 1391
0
0
پاسخ
سوابق کاری و تحصیلی ایشون نسبت به شهرداران ادوار رشت برتری محسوسی داره انشاا.. سریع تر حکم صادر میشه تا شهرداری از بلاتکلیفی خارج شود
نا شناس 12 خرداد 1391
0
0
پاسخ
ايشان چه معامله پولي با اعضا شورا كرده كه هر 9 راي را از آن خودش كرده احسنت به اين ميگن عرضه نيومده اهل معامله است
نا شناس 12 خرداد 1391
0
0
پاسخ
مگه تحصيلات توانمندي مياره شهر رشت درب وداغون يه فرد بي تجربه ميخواد چيكار

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد


سامانه آموزش آنلاین ویندی