.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
استمداد رئیس شورای شهرستان رشت از بزرگان گیلان
استمداد رئیس شورای شهرستان رشت از بزرگان گیلان

رئیس شورای اسلامی شهرستان رشت گفت: از بزرگان استان گیلان می‌خواهیم اظهارات تمام اعضای شورای اسلامی شهر رشت را بشنوند.


به گزارش شمال نیوز ،حجت‌الاسلام محمد حسن‌خواه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به دلایل مخالفت اکثریت اعضای شورای این شهر با شهردار فریدونی اظهار داشت: با توجه به اینکه شورا در انتخاب شهردار اول، خوب عمل نکرده بود و شخصی را انتخاب کرده بودند که نتوانست تاییدیه و... خود را از وزارت کشور بگیرد پس از چالش‌های زیاد شهردار منتخب مجبور به استعفا شد.
وی ادامه داد: اعضای شورا ناگزیر از بین کاندیداهای مطرح در آن زمان فریدونی را به عنوان فردی که بازنشسته بود به عنوان شهردار انتخاب کردند.
حسن‌خواه با بیان اینکه در همان ابتدا ما دغدغه خود را به شهردار رساندیم، افزود: پس از گذشت چند ماه اکثریت اعضای شورا نسبت به عملکرد شهردار انتقاد و پیشنهاداتی داشتند که وی با توجه به این همه تذکرات در بسیاری از جاها در اجرا و عمل موفق نبود تا اینکه تصمیم به استیضاح او گرفته شد و برخی از اعضای شورا که امروز جزو موافقان هستند دو گام از مخالفان کنونی جلوتر بودند و در استیضاح مواردی را مطرح می‌کردند و می‌گفتند ما قسم خورده‌ایم و نمی‌توانیم در زمینه سوءمدیریت فریدونی سکوت کنیم، ولی هنگام تصمیم‌گیری نهایی عقب نشینی کردند که جای بحث دارد.
وی با اشاره به اینکه اعضای شورا نسبت به سوءمدیریت شهردار اتفاق نظر دارند، تصریح کرد: نحوه پرداختن غرامت و نابسامانی عجیب و غریب در این زمینه از جمله سوءمدیریت شهردار بوده است.
عضو شورای اسلامی شهر رشت، بلوکه شدن 500 میلیون تومان حساب شهرداری توسط یک طلبکار شهرداری رشت بابت غرامت و با فاصله دو ماهه، پرداخت 3 میلیارد تومان به عنوان غرامت به یک طلبکار دیگر را در هر دو صورت نشانه بحران مدیریت مالی و نابسامانی مالی فریدونی ذکر کرد.
وی با بیان اینکه در زمینه خرید و فروش املاک در شهرداری تفاوت فاحش قیمتی بین کارشناسان شهرداری و کارشناسان رسمی دادگستری وجود دارد، افزود: تا کنون شهردار یک جلسه کارشناسی نداشته است و برای برطرف کردن این معضل اقدامی را انجام نداد.
حسن‌خواه ضعف در اداره‌های نظارتی شهرداری از جمله حراست و بازرسی را دلیل سوء‌مدیریت فریدونی دانست و یادآور شد: اگر این دو اداره قوی باشند بسیاری از فسادهای مالی و اداری در شهرداری ایجاد نمی‌‌شود.
وی ادامه داد: عملکرد ضعیف دایره حقوقی شهرداری که موافقان و مخالفان فریدونی بارها آن را اعلام کرده بودند، برای ترمیم آن هم کاری صورت نگرفت و فریدونی در دستورات و تصمیم‌گیری‌ها به‌ویژه در عزل و نصب‌ها تصمیم‌گیرنده نبود.
این عضو شورای شهر رشت اضافه کرد: شهردار با کدام مجوز شورای شهر ملکی را در بلوار نماز رشت به ارزش 500 میلیون تومان غرامت می‌دهد، آیا حکم دادگاه وجود دارد، آیا شهرداری محکوم شده بود البته اعضای شورا در هیئت رئیسه از او سئوال کردند ولی اطلاعی نداشت و این کار توسط معاون اداری مالی شهرداری صورت گرفته در حالی که او اختیار قانونی این کار را ندارد.
رئیس شورای اسلامی شهرستان رشت افزود: معامله خریداری ساختمان 24 واحدی در گلسار متعلق به شرکت عمران و مسکن‌سازان توسط شهرداری رشت با بیش از یک‌میلیارد تومان، غیر از رفیق بازی چیز دیگری نیست البته فروشندگان مبلغ مذکور را دریافت کرده‌اند ولی هنوز سندی به نام شهرداری صادر نشده ضمن اینکه پرداخت مبلغی بیش از مزایده جای بررسی دارد.
وی اظهار داشت: گرفتن دو واحد منزل مسکونی بابت غرامت و بدهکاری شخصی در ابتدای خیابان لاهیجان رشت به منظور تعریض، با کدام مصوبه شورا بوده است.
حسن‌خواه با بیان اینکه با اصل 44 قانون اساسی مخالف نیستیم، ابراز داشت: مخالف سوءنیت برخی از افرادی هستیم که به دنبال واگذاری کارهای نیروهای شرکتی به بخش خصوصی هستند.
وی فامیل بازی و رفیق‌بازی در امر واگذاری‌ها را از جمله موارد سوءنیت دانست و اذعان داشت: قبح مسئله این جاست که چه کسی باید این نظارت را انجام دهد.
رئیس شورای شهرستان رشت اضافه کرد: به دلیل عدم نظارت شهردار فریدونی اجحاف و ناعدالتی نسبت به نیروهای شرکتی و کیفیت کار صورت گرفته است.
وی مهم‌ترین مسئله در زمان شهردار فریدونی را ساخت و سازهای بی‌رویه و غیراصولی در سطح شهر دانست و خاطرنشان کرد: وقتی مالک ساختمانی با پروانه سه واحده عملیات ساخت را آغاز می‌کند و با 13 واحد در کمیسیون ماده 100 پرونده‌اش مطرح می‌شود عمق فاجعه در امر ساخت و ساز را می‌رساند.
حسن‌خواه افزود: وقتی بنایی با یک‌هزار متر اضافه بر خلاف مفاد پروانه در حال احداث است چنین ساخت و سازهایی نابسامانی در کمیسیون ماده 100 را بیشتر مشخص می‌کند و همچنین ساخت‌وسازهای بدون پروانه به صورت انبوه‌سازی در آمده است که از نظر کارشناسان معماری و شهرسازی در آینده نه چندان دور شهر رشت را با معضل بزرگی مواجه می‌کند.
عضو شورای اسلامی شهر رشت ادامه داد: یکی از راه‌های برون‌رفت در این زمینه صدور پروانه برای زمین‌های نسقی بوده است و همچنین افزایش تراکم از 60 درصد به بالاست که باز هم می‌بینیم در این زمینه گام‌های مناسبی برداشته نشده است.
وی اذعان داشت: در مدت فعالیت دو دوره از شورا به عنوان نماینده مردم شریف و متعهد رشت در هیچ زمانی در برخورد با ساخت و ساز بی‌رویه و غیر قانونی، شهروندان تا این اندازه به درجه یک و درجه 2 تقسیم نشدند و با رفیق‌بازی کار شهرداری در امر ساخت‌وساز و پارتی‌بازی به پیش می‌رود.
حسن‌خواه تصریح کرد: شهرداری میلیاردها تومان در زمینه ساخت‌وسازهای غیرقانونی و جرایم کمیسیون ماده 100 شهرداری از سازندگان حرفه‌ای و سودجو طلبکار است اما چه کسی عزم جمعی را فراهم می‌کند تا این طلب‌ها وصول شود و چرا پرونده ساختمان‌های خلاف‌ساز گزینشی در کمیسیون مطرح می‌شود.
وی با طرح پرسش از فریدونی اظهار داشت: با کدام مجوز 200 متر از پیاده روی ابتدای گلسار را به سازنده ساختمانی عظیم واگذار شده که برخی کارشناسان مبلغ ریالی آن را 4 میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.
عضو شورای شهر رشت خاطرنشان کرد: در ملاقاتی که هیئت رئیسه شورای رشت با معاون وزیر کشور داشتند، آنها نگرانی خود را نسبت به ساخت‌وسازهای بی‌رویه و غیرقانونی در این شهر ابراز داشتند و اعلام کردند به زودی هیئتی برای بررسی وضعیت ساخت و سازهای بی‌رویه رشت در این شهر حضور می‌یابند.
وی با بیان اینکه در زمان تصدی فریدونی هیچ اقدام موثری برای نجات رودخانه‌های گوهر رود و زرجوب رشت نشده است، افزود: بحث لایروبی این رودخانه‌ها قبل از فریدونی هم وجود داشت و همچنان ادامه دارد.
حسن‌خواه بلاتکلیفی هزاران ملک در حریم رودخانه را نشانه سوءمدیریت شهردار دانست و اظهار داشت: درباره مقدار حریم‌ دو رودخانه زرجوب و گوهررود که 30 کیلومتر از داخل شهر رشت می‌گذرد یک برخورد عادلانه و تصمیم مساوی صورت نمی‌گیرد و فریدونی در زمان مدیریت طولانی خود نتوانست به عنوان شهردار یک جلسه کارشناسانه با حضور متخصصان و اداره‌هایی که خودشان را متولی این دورودخانه می‌دانند برگزار کند و نظر واحدی را ارائه دهند.
وی گفت: چگونه می‌شود که در یک شهر برای شهروندی در حریم 45 متری رودخانه که یک اتاق ساخته است رای به تخریب صادر می‌شود ولی برای دیگران پروانه صادر می‌شود.
حسن‌خواه با بیان اینکه حکم فعالیت فریدونی از طرف هیئت وزیران یک سال بود، افزود: به دلیل عملکرد ضعیف و دور از انتظار، اکثریت شورا «هیئت رئیسه» با تمدید حکم وی مخالفت کردند و تمام دوستان و دلسوزان نظرشان این بود که فریدونی باید استعفا دهد ولی وی همچنان پافشاری می‌کرد که ضرر این امر متوجه شهروندان شده بود.
وی درباره نقش فرماندار رشت در این زمینه ابراز داشت: برخی از اعضای شورای شهر رشت در اظهارات خود فرماندار را مقصر می‌دانند در حالی که سید ولی عظمتی یکی از مدیران توانمند و ارزشی شهر ماست و طبق قانون نفر نخست ارتباط کاری یک شورای شهر با فرماندار است و فرماندار باید تمام مصوبات و تصمیم‌گیری‌های شورای شهر را پاسخگو باشد و اگر فرماندار در زمینه شهردار دخالت کرده طبق درخواست اعضای شورا بوده و اگر دخالت نمی‌کرد کوتاهی نسبت به مسئولیت خود بود.
عضو شورای شهر رشت یادآور شد: برخی از اعضای شورا بهتر است به جای فرافکنی کارهای خود را قانونی پیگیری کنند و تاکنون به خاطر عملکرد شورای شهر و شهردار کلانشهر رشت، نتوانستیم با قیاس به شهرهای دیگر عملکرد قابل توجه و قبولی در بسیاری از بخش‌ها داشته باشیم که باید از مردم ولایتمدار و شریف رشت عذرخواهی کنیم.
وی موضوع آبگرفتگی و مهار آب‌های سطحی را از دیگر موارد سوءمدیریت شهردار دانست و اظهار داشت: با بررسی مصوبات شورای شهر متوجه می‌شویم که شهرداری خوب کار نکرده است.
حسن‌خواه افزود: در بسیاری از جاها که مشکل آبگرفتگی وجود دارد شهرداری با مصوبه شورا و انتخاب پیمانکار و هزینه‌های میلیاردی برای برطرف کردن آبگرفتگی تلاش کرده اما به دلیل اینکه اصولی و کارشناسی نبوده است، آبگرفتگی همچنان وجود دارد از جمله چهار راه میکائیل، احمدیان، گلسار، علی‌آباد و ...
وی درباره انتخاب شهردار جدید رشت گفت: به زودی در جلسات آینده شورای اسلامی شهر رشت، شهردار جدید انتخاب می‌شود و در حال حاضر شهرداری رشت با سرپرستی «سید مجتبی خدمت‌بین دانا» اداره می‌شود و ایشان از معاونان شهردار رشت بوده و از کارکنان با سابقه و با تجربه است که پست خطیر معاونت خدمات شهری را در زمان فریدونی به عهده داشت.
رئیس شورای شهرستان رشت ادامه داد: برای انتخاب شهردار رشت به دور از سیاسی‌کاری فردی متخصص و متعهد با وجدان کاری، نیرومند و جوان و خلاق را انتخاب می‌کنیم.
وی متذکر شد: از بزرگان استان گیلان انتظار داریم پس از استماع اظهارات تمام اعضای شورای شهر رشت انتقادها و پیشنهادهای خود را اعلام کنند.
حسن‌خواه همچنین از تلاش‌های مثبت شهردار فریدونی به ویژه علی خاوری معاون عمرانی و شهرسازی و همکارانش قدردانی کرد.


استفاده از اين خبر فقط با ذكر نام شمال نيوز مجاز مي باشد .
ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نظرات خوانندگان :

نا شناس 30 مهر 1390
اقای حسن خواه ما هیچوقت از عملکرد آقای فریدونی دفاع نمیکنیم چون اصلا این کاره نبود از شما متعجبیم به چند دلیل :
1- این چند سال شماچکار میکردید که این همه نابسامانی بوجود آمد با عرض پوزش شما تا بحال چه کاره بودید ؟
2- لطفا جنابعالی یک گزارش عملکرد از خودتان بدهید که بشدت مردم منتظر گزارش شما هستند !
3- اجازه بفرمائید یک بازرسی اموال از زندگی شما بشود و تفاوت ثروت قبل و بعد از تصدی شما شفاف اعلام شود ! اجازه می فرمائید ؟
نا شناس 30 مهر 1390
ایول چه بجاپ بجاپیه در شهرداری ! این شرکت عمران و مسکن که گفت مدیر عاملش کاوه پسر اقای فریدونی شهردار محترم عزل شده رشت بوده
عبداللهی 1 آبان 1390
اینجانب یکی از ارادتمندان جناب اقای حسنخواه بوده واز نزدیک از وضعیت زندگی ایشان با خبرم.اگر میخواهید ازوضعیت مالی ایشان بدانید به محله علی اباد رشت مراجعه کنید که دریک خانه موقوفی بسر میبرند.وسیله نقلیه ایشان نیز یک دستگاه خودرو مربوط به شهرداری است.ایجادابهام دراذهان موجب بی اعتمادی مردم خصوصا به روحانیت میباشد.اگرنویسنده گرامی نیز ازوضعیت 10سال قبل خود می نوشت طبعا یک تغییر قابل قبولی مشهوداست.ایشان سالمترین عضو شورای رشت بوده وبه جهت اینگونه سلامت درموضعگیریهای خود هزینه زیادی برداخت نمودند.بهتراست برای رسیدن به حقایق باخودایشان به شماره تماس09113311861ارتباط برقرار نمایید.
سامان 3 آبان 1390
در جواب اين دوستمون بايد بگم بين اعضاي شورا ساده زيست تر ،ولايتمدارتر و مردمي تر از آقاي حسن خواه نييييييييييييييييييييست و من مطمئن هستم كه اصلا تحقيق نكرديد، لطفا آگاهانه و با بصيرت صحبت كنيد چون كه مسئوليد مسئول....
نا شناس 7 آبان 1390
همه مردم رشت به وجود چنین روحانی که قاری و عامل به قران است حمایت وافتخار می کنند . فردی که خودش را برای مردم رشت و اجرای مقررات بارها به دردسر انداخته و برای رفع تبعیض با چاپلوسان و رانت خواری درگیر شده وهمیشه دست اقشار کم درامد را در شهرداری رشت گرفته و بدون چشم داشتی به انان خدمت رسانی کرده است ولی متاسفانه همیشه مورد بی مهری برخی از مسئولین قرارگرفته است . ایاشما روحانی مردمی مثل حسن خواه می شناسید که همه وقت خود را در اختیار مردم مظلوم رشت بگذارد . او هنوز در یک منزل استیجاری اوقافی زندگی می کند .
نا شناس 7 دي 1390
قای حسن خواه ولایتمدار واقعیست
مظلوم 14 دي 1390
من در یک حق کشی به آقای حسن خواه مراجعه کردم و ایشان جانانه از من در مقابل چندین مدیر کل دفاع کرده و حقم را احقاق نمودند و هیچگونه چشم داشتی هم از بنده نداشته و حتی موقعیت خود را به خطر انداختند
جانم فدای رهبر 14 دي 1390
از خداوند متعال سلامتی روحانی ارجمند و دلسو خته انقلاب آقای حسن خواه و خانواده عزیزشان را از خداوند خواستارم خداوند مهربان به ایشان طول عمر همراه با عزت و سربلندی دهند

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی