.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما تا انتخابات
 

آخرین عناوین
حقوق کارمندان و معلمان چه قدر اضافه می شود؟

یک نماینده مجلس از آماده شدن دو فوریت طرح افزایش ضریب حقوق کارمندان و کارکنان دولت متناسب با افزایش نرخ تورم در سال جاری خبر داد. این طرح با امضای 8 نماینده به مجلس تقدیم می شود.

گفته می شود قرار است دولت بین 30 تا 70 هزار تومان به حقوق کارمندان اضافه کند. چنین افزایش ناچیری در شرایطی که افزایش قیمت ها از ماه های اول سال آغاز شده است، سفره کارمندان را بی رونق تر و تهی تر خواهد کرد.

با گذشت دو ماه از سال 89 کارمندان دولت همچنان چشم انتظار احکام حقوقی جدید خود هستند. قرار بود شورای حقوق و دستمزد تا پایان فروردین ماه میزان افزایش حقوق کارمندان را تعیین کند.

طبق ماده 125 قانون خدمات کشوری و ماده 150 برنامه چهارم توسعه دولت موظف است، ضریب حقوق کارکنان خود را متناسب با افزایش تورم افزایش بدهد.

درک متعارف از این مواد قانونی این است که اگر میانگین تورم سالانه مثلا 20 درصد اعلام شود حقوق کارکنان نیز 20 درصد افزایش یابد. در این صورت چیزی به حقوق کارمند اضافه نشده بلکه قدرت خرید او ثابت نگه داشته می شود.

دولت اما تفسیر متفاوتی از این مواد دارد و معتقد است که متناسب با افزایش تورم به معنای برابر با نرخ تورم نیست. به زعم دولت اگر میانگین تورم 20 درصد باشد و دولت 5 درصد به حقوق کارکنان اضافه کند تناسب رعایت شده است.

در صورتی که درصد افزایش حقوق از نرخ تورم کمتر باشد با وجود افزایش ظاهری حقوق، قدرت خرید کارمند کاهش یافته و نسبت به سال قبل فقیرتر می شود.

بیشترین فشار تورم بر روی اقشار کم درآمد و حقوق بگیر است. در حالی که تورم ثروت طبقات مرفه ودارندگان سرمایه ثابت را افزایش می دهد.

بر اساس برخی برآوردهای کارشناسی، قدرت خرید بخش های غیر برخوردار کارمندان مانند معلمان و پرستاران نسبت به سالهای اول انقلاب به یک سوم رسیده است. این در حالی است که حجم پول دریافتی آنها 70 تا 100 برابر افزایش یافته است.

از زمان روی کار آمدن دولت نهم رابطه بین نرخ تورم و افزایش حقوق کارمندان قطع شده است. افزایش پلکانی معکوس که از ابداعات این دولت بود، اختلاف حقوق کارمندان را به حداقل رساند و تاثیر امتیازاتی مانند مدرک تحصیلی و سابقه خدمت در افزایش حقوق را بی اثرکرد.

دولت با حذف ارزش مدرک تحصیلی و سوابق تجربی، انگیزه تلاش برای رشد در کارکنان را تضعیف کرد. به عنوان مثال در آموزش و پرورش تفاوت چندانی بین حقوق یک دبیر فوق لیسانس و یک سرایدار با مدرک ابتدایی وجود ندارد.

هر چند علت تاخیر در تعیین میزان افزایش حقوق اعلام نشده است، اما ظاهرا اختلاف بر سر ضریب افزایش حقوق مانع به نتیجه رسیدن شورا ی تعیین حقوق کارمندان شده است.

طبق تبصره ذیل ماده 67 قانون مدیریت خدمات کشوری، ضریب ریالی حقوق کارکنان، باتوجه به شاخص هزینه زندگی در لایحه بودجه سالانه باید پیش بینی شود و به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

در جریان تصویب بودجه 89، مجلس ضریب ریالی را تعیین نکرد و به جای آن به دولت اختیار داد که ضرایب ریالی تعیین حقوق و مزایای کارمندان، بازنشستگان، موظفین و مستمری بگیران را تا سقف اعتبار مصوب تعیین و اجرا کند.

مواد و تبصره های مختلفی در قانون مدیریت خدمات کشوری در خصوص تعیین حقوق کارکنان وجود دارد که بعضا با همدیگر متناقض اند، نمایندگان باید با یک کاسه کردن این مواد، طرح روشن و تفسیر ناپذیری برای افزایش حقوق کارمندان تصویب کنند.


استفاده از اين خبر فقط با ذكر نام شمال نيوز مجاز مي باشد .
ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

نا شناس 22 ارديبهشت 1389
1
1
پاسخ
دست آقاي احمدي نژاد دردنكند.
saye 23 ارديبهشت 1389
0
0
پاسخ
سلام . این تحلیل های آبکی چیه؟تازگیها تو سایت شما تحلیل موضوعات غیر کار شناسی است و بدون اطلاعات مطلب مینویسید. حداقل اطلاعاتتان را راچع به یک موضوع کمی تکمیل کنید.
نا شناس 4 خرداد 1389
0
0
پاسخ
از دولت خدمتگزار ممنون و از زحماتشان تشکر می کنیم هر جه زود تر تکلیف احکام را مشخص کنند با تشکر
نا شناس 11 خرداد 1389
1
0
پاسخ
با افزایش حقوقی که برای کارمندان دولت و فرهنگیان درنظر گرفته اید . کجای این افزایش حقوق با تورم مطابقت دارد و چشمگیر است ، آخه 6 درصد افزایش حقوق کجای مشکلات زندگی و بچه ها را در خانواده تأمین می کند شما 20000 تومان اضافه می کنید ولی درعوض 10 برابر قیمت اجناس بالا می رود .
نا شناس 12 خرداد 1389
1
0
پاسخ
چرا کل نظرات مرا در قسمت نظرات خوانندگان نگذاشته اید و از آن سانسور می کنید بگذارید همه ی ملت بدانند هر چند که نیازی نیست ولی کو گوش شنوا . اگر همین حالا از همین مردم زجرکشیده و ستمدیده و بدبخت بخواهند در مورد این نظام رأی گیری کنند همگی آراء شان در مورد این حکومت منفی می باشد .
عرشیا 7 فروردين 1390
1
0
پاسخ
سلام حقوق از انگیزه های نگهدارنده کارکنان اداری و اموزشی است و باید بمیزان افزایش تورم افزایش پیدا کند طوریکه نیاز تامین مالی رفع و با وجدان کاری بالا و پشتکار بیشتر کار صورت گیرد
نا شناس 27 فروردين 1390
0
0
پاسخ
دستشان درد نکند ما جبهه رفتیم این همه بدبختی داریم پول آب و برق و کاز وتلفن را بدهیم پول دانشگاه بچه ها را بدهیم خورد و خوراک را چکار کنیم با این همه گرفتاری چکار کنیم دنبال این هستیم که جیب یک نفر را بزنیم ما دیگر بدبخت شدیم بیچاره شدیم و...... ماندیم چکار کنیم که اااااااااااااااهنوز حقوق ما معلوم نیست
عباس 29 فروردين 1390
1
0
پاسخ
کارمندان ومعلمان قشری زحمتکش وکم درآمدهستند که در اکثر صحنه هاومواقع ضروری حاضرند وبار انقلاب ونظام را بدوش میکشند .اگر دولت متناسب با تورم واقعی حقوشان را افزایش ندهد دچار مشکل خواهند شد انشاء اله مقام معظم رهبری به دولت دستور لازم صادر بفرمایند
نا شناس 14 ارديبهشت 1390
1
0
پاسخ
اي بابا اينقدر از اين حرفهاي دهان پركن شنيده ايم كه ديگه جايي براي گلايه نمونده ،هرچه دلتان مي خواهد برسر كارمند بياريد چون ديواري از او كوتاهتر نيست ؟
77 6 تير 1390
1
0
پاسخ
کجایی برادر در خوشه بندی اقشار تمام کارمندان و باز نشستگان خوشه سومی بودند به گفته وزیر اقتصاد نتایج خوبی از طرح خوشه بندی به دست آمده بگذار خوشه بندی اجرایی بشود آن وقت بگو حقوقم کم است .
حسین 14 تير 1390
0
0
پاسخ
با سلام چرا باید حقوق ثابت برخی کارمندان دولت ...نظیر ..... به اعتراف خوداش 12 میلیون تومان باشد و کارمندان دیگر نظیر بنده با مدرک لیسانس 530 هزار تومان باشد با وجود اینکه سالهاست از نظام هماهنگ پرداخت صحبت می شود و همچنین و نیز با توجه به اسلامی بودن حکومت باید عدالت برقرار باشد چرا دیوان عدالت در برابر غارت بیت المال توسط افرادی نظیر شخص مذکور سکوت کرده و به این مسائل رسدگی نمی کند چرا چرا؟
نا شناس 15 تير 1390
1
0
پاسخ
برماست که بر ماست
مریم 29 مرداد 1390
0
0
پاسخ
تکلیف مابتفاوت 8سال حقوق حق التدریس هاک تازه استخدام شده چی میشه
امان 17 شهريور 1390
0
0
پاسخ
تكليف مابه تفاوت حقوق8سال حق التدريسي بودن چي ميشه .وتكليف حق بيمه 8سال چي
محمد 25 دي 1390
0
0
پاسخ
همترازی معلمان با اعضای هیئت علمی چه شد چرا دولت آنرا اجرا نمی کند؟؟؟؟
یک کارمند 22 فروردين 1391
0
0
پاسخ
سلام
با توجه به اینکه در کشور های پیشرفته نظیر آلمان رییس جمهور به خاطر اخذ یک وام کم بهره ازل می شود ولی متاسفانه در ایران عکس این مطلب درجریان است. رییس مجلس در یک اقدام به هر نمایند ه وام صد میلیونی اعطاء می فرمایند حالا بماند که بی بهره بوده یا بلاعوض و حتی از رسانه ای شدن آن نیز نارحت می شوند.آیا فقط نمایندگان مجلس خانه نیاز دارند و مابقی کارمندان خانه نیاز ندارد که حتی یک ریال وام مسکن نمی گیرند. پس اینقدر خود را طرفدار مردم نشان ندهد و به بهانه نرخ تورم بالا جلو فاز دوم هدفمندی یارانه را نگیرد . و بگذار د منابع کشور عادلانه توزیع شود
نا شناس 30 فروردين 1391
0
0
پاسخ
چرا دولت نمی تونه بین کارمندان ارگانهای مختلف براساس سابقه ومدرک تحصیلی حقوق ومزایای یکسان پرداخت کنه؟یعنی خیلی سخته ؟؟؟؟؟
پس بیایید اسلام وعدالت وخیلی ازمقدسات روبرا ی توجیهات دوزاریه من غازتون لکه دارنکنید
يك كارمند 21 ارديبهشت 1391
0
0
پاسخ
چرا 20% درصد بهره مندي نقاط كمترتوسعه يافته (بدي آب هوا) كه 25/10/90 تصويب شد و احكام صادره فقط تا پايان فروردين ماه 91 دوام آوردند؟؟؟و از ارديهشت ماه 20% به 8% تقليل يافته !!!با وجود اينكه بهترين و درست ترين مصوبه دولت كه كمي باعث التيام آلام كارمندان مناطق كمترتوسعه يافته بود چرا اينقدر دير اين 20% تصويب شد و چقدر زود كنسل شد اين همه عدم ثبات بي تعادلي فكري مسولين از كجا نشئت مي گيرد !!!؟؟؟؟؟چراكسي جواب گو نيست؟
علي 10 خرداد 1391
0
0
پاسخ
چرا نظام هماهنگ پرداخت تصويب كردند ولي اجرا نمي كنند ؟؟حكم من با مدرك ليسانس و 12 سال سابق 600هزار تومان اين درصورتي كه برخي ادارت نظير بانكها و مخابرات و .......حتي فرهنگيان با سابقه و مدرك تحصليل من حداقل 850هزا تومان اين چه نوع هماهنگي هست كه ما متوجه آن نيستيم چرا اين همه تبعيض بي عدالت وجود دارد مسئولين امر چه مجلس و چه دولت از به كار بردن لفظ نظام هماهنگ پرداخت خجالت بكشند . ايراد ندارد در ملكت ما افرادي كه از بيت المال زبان بسته 100ميليون فقط پادش 3 ماهه مي گرند زياد هست نمايندگان مجلس اگر باور ندارد دريافتي خود و رييس سازمان تامين اجتماعي سابق دكتر حافظي و آقاي جهرمي رييس سابق بانك صادرات را مشاهده نمايند
محمد 28 تير 1391
0
0
پاسخ
راستش با اين وعد هاي كذب و ريا كاري ما به هيج جا نمي رسيم . فهميديم بايد مثل خودشان باشيم .فريبكار و نيرنگ باز
نا شناس 2 مرداد 1391
0
0
پاسخ
من نمیدونم چرا شما کارمندهای دانشگاه خدتونو با اعضای هیات علمی که این همه سال درس خوندن و دکتری گرفتند بعدش با گذر ار صد فیلتر تو دانشگاه به عنوان استادیار پذیرفته شدند مقایسه میکنید؟؟!!
مطمئن باشید کسی که عضو عیات علمی دانشگاه سراسری میشه حتما رزومه hعلی داره و تازه حقوق استادیار تازه استخدام شده حدود 1.5 تا 1.8 که در مقایسه با مشاغل آزاد هیچی نیست. بی خود اینقدر از این قشر که استاد هستند بد نگید هر کس جایگاهی داره
جواد 21 مرداد 1391
0
0
پاسخ
با سلام
افزایش حقوق فرهنگیان سال 91 چه شد. با این تورم قادر به زندگی نیستیم بیش از این معلم را شرمنده خانواده اش نکنید. آقای وزیر وقتی آمدید گفتید کاری می کنید که همه به معلمی افتخار کنند چه شد؟ شش ماه از سال گذشته خبری از افزایش حقوقف نیست.
فرهنکیان اصفهان 26 مرداد 1391
0
0
پاسخ
باسلام
از آقای حاجی بابایی سوال کنید چرا 35 درصد فوق العاده جذب شامل فرهنگیان نمی شود در حالی که بهداشت ودرمان احکام را از اسفند سال قبل براشون زدن مگه طبق نظام هماهنگ پرداخت احکام صادر نمیشود ؟؟
معلم 5 شهريور 1391
0
0
پاسخ
مردودی دیگه معنی نداره داخل کلاس کا ر بکنی یا نکنی همه را قبول کن دیگه همه چی درسته
شهر وروستا نداره ..........شاه و گدا نداره ...............این رسم روزگاره
حیف که اوایل خدمتم زیاد برای درس خوندن بچه ها حرص خوردم
موهام سفید شد حالا فهمیدم با این حقوق و این توجه مسئولین به آموزش وپرورش چکار کنم نبود سه سال دیگه
مدرکم لیسانس ریاضی -متاهل دارای دو فرزند -محل خدمت روستا -حکم 9462135ریال دریافتی حدود 600000 تومان موندم جلو خونواده چه کنم به جوونها توصیه می کنم هر جا دستون را بند کنید بهتر از آموزش وپرورشه هر وزیری هم بیاد بدتر میشه
نا شناس 6 شهريور 1391
0
0
پاسخ
من بعنوان یک معلم 26 ساله توصیه می کنم که معلمای جوان خودشونو سر کلاس نکشن فایده نداره به فکر شغل دوم باشین
هنرستان سیاوش ناصری گنبد 28 مهر 1391
0
0
پاسخ
چرا سرمرست ها رو حذف شد کار هایمان همینطور لنگه لنگه پیش میرفت حالا کاملا چولاق کردید


رسول قربانی 6 دي 1391
0
0
پاسخ
همه قانونگذاران معلم را مصرف کننده میدانند بهتر به تولید آینده سازی انها در قانون عنایت کنند .به خاطر پول انگیزه را از معلم نگیرید
رسول قربانی 6 دي 1391
0
0
پاسخ
بهتر است عزت معلم را با بی پولی خوار نکنیم ای قانون گذاران شما ها روزی شاگردی معلمی بودید که امروز نمی تواند با سر بلندی زندگی کند
مجید 15 دي 1391
0
0
پاسخ
ای فرهنگیان عزیز ودلسوز برای کی هاو چی این همه فداکارانه زحمت می کشید همین دانش اموزان امروز قانون گذاران مثل این ها خواهند بود .پس چرا باید جوش بزنیم برای چی بسوزیم وبسازیم.این ها که جایگاه تعلیم و تربیت را ...(خجالت بکشید معلمان الگو دانش اموزان و...اگر معلم درجامعه باخواری زندگی کند وای بحال ان جامعه)
علی 25 دي 1391
0
0
پاسخ
دولت می خواهد نقدینگی رو در جامعه کم کنه ولی اگه قدرت خرید مردم کم بشه تقاضا کم می شه و در نتیجه تولید کم میشه و کارخانجات با ضرر مواجه و اموناهم محبورند کارگراشونو کم کنن و بیکارا سر گردون سراغ کار خلاف میرن و خلاصه آخرش رو خودتون بخونید ....
نا شناس 17 بهمن 1391
0
0
پاسخ
همه حرفها پش
مجتبی ایمانی فر 19 دي 1392
0
0
پاسخ
با سلام
می خواستم بدونم این حقوق هایی که به دیون می خوره ,دیگه واریز نمیشه؟
از 6 سال پیش تا الان نزدیک دو میلیون تومان از حقوقم به دیون خورده(توی این اوضاع بد اقتصای )
اگه آموزش و پرورش نمی خواد واریز کنه حد اقل اعلام کنید که مادیگه چشم انتطار نباشیم.تو این اوضاع بد اقتصادی

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد


سامانه آموزش آنلاین ویندی