.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

صفی آباد بهشهر دست یافتنی می شود اما …
ماهیت صفی‌آباد بهشهر امنیتی ست و این حقیقتی است که نمی‌توان آن را کتمان کرد و دلیلی است که پروسه بازگشایی جهت بازدید عموم به‌طول انجامید

صفی آباد بهشهر دست یافتنی می شود اما …

شمال نیوز: آزاده بابانژاد/  مثل یک تابلوی نقش‌برجسته، بر دیوار شهر نشسته است، رهگذران ناشناس را در اندیشه فرو می‌برد. از باد و بارانش گزندی نیست و همچنان ایستاده و باشکوه است. بر گوشه‌ای دنج از بام شهر، در سکوتِ شلوغیِ کاج‌ها! امنیتی آرام را فریاد می‌زند برای مردمانی که با فرهنگ و اصالت‌اند.

در میان آثار برجای مانده از دوران طلایی فرهنگ و هنر، و شعر و شعور و معرفت، صفویه، سال ۱۰۱۰ هجری قمری در دیاری به نام اشرف‌البلاد که بهشهر می‌خوانیمش، منطقه‌ای در میان انبوهی از درختان سر به فلک کشیده در ضلع جنوبی این شهرستان بیش از همه خودنمایی می‌کند.

رفتن به این نقطه که روزگاری محل گذار شاه عباس صفوی و شاهزادگان و درباریانش و از روزگاری تاکنون در لابلای فرهنگ و تاریخ و طبیعت، یک پایگاه دیده‌بانی و … بوده، آرزوی دیرینه مردمان شهر اشرف است. ” کاخ صفی‌آباد” همچون قلعه‌ای اسرارآمیز همواره محل سوال و سوژه‌ای برای مسافران و گردشگران بوده است؛ آنجا کجاست؟ چطور می‌شود به آن رسید؟ …. و می‌رسیدند به تابلوی ورود ممنوع!

حالا قرار است اتفاقات خوبی بیفتد، قرار است راه دسترسی جدیدی به صفی‌آباد ایجاد شود و مردمان اشرف‌البلاد به آرزوی دیرینه خود برسند و گردشگران از دیدنی‌های این منطقه زیبا و تاریخی بهره‌مند شوند.

همه‌ی این‌ها به شرط‌ها و شروط‌هاست؛ یعنی آزادی مشروط، مثلاً در حد فاصل جاده دسترسی نباید هیچ خودرویی تردد کند و هیچ پارکینگی استقرار داشته باشد. لذا بر مسئولان بهشهر فرض است که بستر را برابر آنچه که قوانین حفاظتی و امنیتی اجازه داده است، فراهم کنند و مردم نیز نسبت به موضوع برخوردی آگاهانه و مسئولانه داشته باشند.

قرار است فردا بار دیگر مذاکراتی انجام شود. و بازدیدی و تحقیقی و جمع‌بندی نهایی برای یک تصمیم بزرگ ملی، و نه منطقه‌ای، گرفته شود.

بازگشایی صفی‌آباد یک تحقق واقعی از یک مطالبه مردمی است و صفی‌آباد می‌رود تا تماشایی‌ترین رویای به حقیقت پیوسته در شرق دیار تاریخ و فرهنگ و هنر باشد.

بازگشایی صفی‌آباد و دست‌یافتنی‌شدن آن نه وابسته به فرد یا جناح خاصی است و نه یک جریان است، صفی‌آباد به مثابه دیده‌بان شهرستان بهشهر بوده و خواهد بود و یک منطقه‌ی کاملاً حفاظت‌شده و استراتژیک برای امروز و فردا و فرداهاست.

ماهیت صفی‌آباد و نه بناهای آن امنیتی ست و این، حقیقتی است که نمی‌توان آن را کتمان کرد بنابراین اگر پروسه بازگشایی جهت بازدید عموم به‌طول انجامیده و شاید باز هم به درازا بکشد، برای آن است که تصمیم امروز، در آینده مورد مؤاخذه قرار نگیرد.

راز موافقت با بازگشایی آن را باید در درخواستهای پی در پی مردمانش دانست و لطفی که نظام برای این مردم فرهیخته، متدین و بامعرفت، با عبور مطمئن از گذرگاه امنیت داشته است.

صفی‌آباد اما منتظر آزادی عمل است! تا امروز همه‌چیز روی کاغذ بوده است، مسئولان می‌گویند تا بازگشایی عملی راهی نمانده…

باشد که صفی‌آباد برای همیشه چون نگینی چشم‌نواز و دلربا در ضلع جنوبی اشرف‌البلاد بدرخشد و تاریخ، هنر و اصالت و ماهیت آن، برای امروز و آیندگان به‌مانند ترانه‌ای مادرانه هیچگاه از ذهن و زبان نرود.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نظرات خوانندگان :

اناراشرف 15 مرداد 1398
من بهشهری هستم ،نمی دانم چراحس خوبی ندارم ،چون فکرمیکنم اگربازگشایی شودهزارتا.......میکندعباس ابادبهشهرثبت جهانی شده است هنوزیک طرح جامع نداردهمه چیزروی هواست وهیچ سرمایه گذارداخلی وخارجی نمی ایدبرای سرمایه گذاری چون هیچ برنامه ای ندارندو...........


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی