.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
یک مازندرانی + یک نماینده مجلس و ....
۵ گزینه جدید حقوقدان شورای نگهبان را بهتر بشناسیم
شمال نیوز : اسامی پنج کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان مشخص شد؛ مروری بر سوابق و فعالیت‌هایی این حقوقدانان خواهیم داشت.

به گزارش شمال نیوز، محمد دهقان، علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمدحسن صادقی مقدم و عبدالحمید مرتضوی از قضات کشور به عنوان گزینه‌های پیشنهادی برای عضویت در شورای نگهبان قرار است به مجلس معرفی شوند.

به محض رسیدن نامه با توجه به نزدیکی پایان مهلت، انتخاب حقوقدان‌های جدید شورای نگهبان در دستورکار خانه ملت قرار می‌گیرد.

در ادامه سوابق برخی نامزدهای حقوقدان برای عضویت در شورای نگهبان آمده است:

 

*هادی طحان نظیف

هادی طحان نظیف متولد 1361 در دزفول، شهر موشک ها است. او مدرک دکترای حقوق عمومی خود را از دانشگاه تهران گرفته و هم اکنون نیز عضو هیئت علمی دانشگاه است.

جوان ترین حقوقدان معرفی شده برای عضویت شورای نگهبان، پیش از این مسئولیت هایی همچون  دبیر کمیته فرهنگی- اجتماعی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، عضو مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان، کارشناس و مشاور حقوقی «هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین» در مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد. او نزدیک به 10 سال دبیر جلسات شورای نگهبان بوده است و تسلط کافی به قانون اساسی، نظرات تفسیری و رویه های شورای نگهبان دارد.

 

طحان نظیف همچنین 18 عنوان کتاب و بیش از 30 عنوان مقاله علمی در موضوعات حقوقی دارد. تدریس در موضوعات «حقوق اساسی»، «حقوق اداری»، «حقوق برنامه و بودجه» و «بررسی و تحلیل مکاتب فلسفی و کلامی حقوق عمومی»  و سخنرانی در نشست های علمی و حقوقی از دیگر سوابق علمی اوست.

 

*محمد دهقان 

 

 

محمد دهقان، متولد دی ماه سال ۱۳۴۱ در شاندیز مشهد است. او سابقه  ۲۲ ماه حضور در جنگ تحمیلی را دارد و در حالی‌که فرمانده گردان مهندسی رزمی سپاه مریوان را در سن ۲۲ سالگی بر عهده داشت به اسارت مزدوران رژیم بعثی درآمد و 64 ماه در اسارت بود. او فارغ‌التحصیل رشته حقوق در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دکترای تخصصی حقوق خصوصی از دانشگاه تهران است.  

عضویت 12 ساله در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی و هیأت رئیسه مجلس، مسئولیت‌های مختلف در بسیج دانشگاه تهران و ریاست سازمان بسیج دانشجویی استان تهران و معاونت سیاسی سازمان بسیج دانشجویی کشور در سوابق فعالیت‌ها و کارنامه‌ها اقداماتش در دوران دانشجویی و پس از آن وجود دارد. ضمن اینکه تأسیس خبرگزاری دانشجو (SNN) یکی دیگر از فعالیت‌های وی در عرصه فکری و سیاسی بود.

در سال ۱۳۸۲ دهقان با رأی مردم به عنوان نماینده شهرستان‌های چناران و طرقبه‌شاندیز وارد مجلس شد. او نماینده دوره‌های هفتم و هشتم و نهم و دهم مجلس شورای اسلامی است. 

 

*محمد حسن صادقی مقدم

محمدحسن صادقی مقدم دارای مدرک دکتری حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس در سال 1373، کارشناسی ارشد حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس در سال 1367 و مدرک کارشناسی حقوق قضایی از دانشگاه تهران در سال  1364 است. او اکنون عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

وی دارای تالیفاتی در حوزه کتاب با عناوین « فرآیند رسیدگی به تخلفات اداری و نقش حراست ها در آن»، « آیین رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت»، « حقوق بیمه (کلیات عقد بیمه)»، «مجموعه قوانین ومقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آیین رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیات علمی.» و «آیین رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیات علمی با تجدید نظر واضافات.» است. 

 

چاپ چندین مقاله علمی - پژوهشی در نشریات بین المللی و همچنین نشریات داخلی از دیگر سوابق این نامزد عضویت در شورای نگهبان است.

 

*علی غلامی

علی غلامی رئیس دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق(ع) از گزینه‌هایی است که از سوی رئیس قوه قضاییه برای عضویت در شورای نگهبان به مجلس پیشنهاد شده است که در همین راستا برخی از سوابق علمی، پژوهشی و اجرایی غلامی در ادامه آمده است.

وی دانش‌آموخته‌ دوره کارشناسی ارشد پیوسته‌ و  دانش‌آموخته‌ دوره دکتری دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) است. کسب مقاله‌ برتر دوره‌‌ دکتری رشته‌‌ی حقوق جزا و جرم‌شناسی در سال 1386 و همچنین کسب عنوان استاد پژوهشگر برتر دانشکده‌ی معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در سال 1392 از دیگر سوابق این کاندیدا است. تحصیلات حوزوی در حد سطح در فقه و اصول از دیگر سوابق تحصیلی او است. 

عضویت در هیات علمی از سال 1381 و انتقال به هیات علمی دانشکده‌ معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق علیه السلام از سال 1385، استادیاری حقوق جزا و جرمشناسی پایه‌ی 6 نیز در سوابق آموزشی غلامی دیده می‌شود. 

از سوابق اجرایی وی می‌توان به رئیس اداره‌ خدمات آموزشی دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام)، از 1382 تا 1384، معاون آموزشی دانشکده‌ی معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام)، 1384 تا 1392 ، عضویت در کمیته‌ علوم انسانی بنیاد ملی نخبگان از سال 1391 تاکنون و  ریاست دانشکده‌ معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام)، از 1392 تاکنون اشاره کرد. 

وی عضویت در هیات علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام، تدریس دروس حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی، سمینار، قواعد فقه، سیاست جنایی، اندیشه‌ی اسلامی و تدبر و تفسیر قرآن کریم در دانشگاههای امام صادق (علیه‌السلام)، تهران، شهید بهشتی (ره)، الزهرا، علوم و تحقیقات و مدرسه عالی شهید مطهری، تدریس مباحث حقوق و جنبش زنان در اسلام و غرب، سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری (ره) و مباحث حکومت اسلامی و ولایت فقیه در دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و دوره‌های مختلف علمی و آموزشی،دانشیار رشته­ی حقوق جزا و جرمشناسی پایه‌ی 14 و همچنین  تدریس در مقطع دکتری را نیز در کارنامه خود دارد. 

 

نگارش کتاب‌هایی با عنوان «از اخلاق حسنه تا امنیت اخلاقی»، « مساله‌ حجاب در غرب»،« مساله‌ حجاب در جمهوری اسلامی ایران»،«عوامل مانع مسئولیت کیفری»، «حقوق جوانان در جمهوری اسلامی ایران» و ترجمه کتاب "Law and Society" و چندین مقاله علمی- پژوهشی در حوزه حقوق در سوابق و فعالیت‌های قابل توجه است.

 

*عبدالحمید مرتضوی بریجانی

عبدالحمید مرتضوی بریجانی، دیگر حقوقدان نامزد عضویت در شورای نگهبان، دارای دکتری حقوق از واحد علوم و تحقیات دانشگاه آزاد اسلامی است و استادیار دانشگاه است.

 

 

وی در گذشته همچنین مسئولیت معاونت قضایی دادگستری استان مازندران را عهده‌دار بوده است. 

 نگارش کتاب‌هایی در حوزه حقوق با عنوان «آیین رسیدگی داوری تجاری بین‌المللی ایران»، «قواعد عمومی اسناد تجاری با نگاه به لایحه قانون تجارت سال ‎۱۳۹۱»، «آیین دادرسی مدنی عمومی:مقدمات دادرسی،دادرسی،اعتراض به دادرسی»، «آئین دادرسی مدنی عمومی:مقدمات دادرسی، دادرسی ،اعتراض به دادرسی»، « حقوق تعهدات: تعهد به وسیله و به نتیجه» در سوابق و فعالیت‌های مرتضوی دیده می‌شود./ فارس


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی