.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

مرگ ۸ دختر و پسر در پارتی‌های شبانه! + توصیه ها
رئیس گروه مطالعات اعتیاد و سوءمصرف مواد و الکل سازمان پزشکی قانونی گفت: در دو هفته گذشته شاهد توزیع مشروبات الکلی مسموم در شمال غرب کشور بودیم که منجر به مرگ ۸ نفرشد.   محمدرضا قدیرزاده روز چهارشنبه افزود: در دو هفته گذشته شاهد مسمومیت تعدادی از افراد به دلیل مصرف مشروبات الکلی در شمال غرب کشور بودیم و به دنبال این مسمومیت ۲ نفر در اهر، ۳ نفر در مشکین شهر و ۳ نفر هم در شهرستان بوکان فوت کردند.

وی خاطرنشان کرد: این نوع همه گیری در یک منطقه جغرافیایی نشان می‌دهد که یک محموله از مشروبات الکلی حاوی متانول در آنجا توزیع شده است.

وی افزود: شهریور و مهر امسال نیز شاهد فوت نزدیک به ۱۰۰ نفر از مصرف کنندگان مشروبات الکلی تقلبی در کشور بودیم که عامل فوت اغلب آن‌ها مسمومیت با متانول بود.

وی با اشاره به اینکه مصرف نصف لیوان الکل متانول ۲۰ درصد کشنده است، گفت: افرادی که در میهمانی ها، پارتی‌ها و عروسی‌ها مشروبات الکلی مصرف می‌کنند، بدانند که مشروبات حاوی متانول اگر موجب مرگ آن‌ها نشود ممکن است تا آخر عمر آن‌ها را نابینا یا دیالیزی کند.

هیچگونه مشروب الکلی استانداردی در کشور نداریم

قدیرزاده افزود: جدای از بحث حرمت شرعی و قانونی، از همه افراد به ویژه جوانان می‌خواهیم برای حفظ سلامتشان هم شده به سمت مصرف مشروبات الکلی نروند، زیرا هیچگونه مشروب الکلی استانداردی در کشور نداریم و بسیاری از مشروبات الکلی پلمب شده هم در کارگاه‌های زیرزمینی داخل کشور یا کشور‌های همسایه پر و پلمپ می‌شود.

این کارشناس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: بعد از مصرف مشروبات الکلی حاوی متانول، علائم مسمومیت که بیشتر همراه با علائم گوارشی است آغاز می‌شود که اگر فرد به مراکز درمانی مراجعه نکند یک یا دو روز بعد منجر به کوری و یا مرگ او می‌شود.

مصرف کننده مشروبات الکلی حتما به مراکز درمانی مراجعه کند

قدیرزاده افزود: در مسمومیت‌های قبلی افرادی که بلافاصله بعد از بروز علایم مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کرده اند، از کوری و مرگ آن‌ها پیشگیری شده است و در صورتی که فرد مصرف کننده به موقع مراجعه نکند، دچار عوارض ماندگار مانند عوارض کلیوی که منجر به دیالیز و کوری و در نهایت مرگ خواهد شد.

شاید محموله مشروبات الکلی مسموم در دیگر نقاط کشور هم توزیع شود

قدیرزاده اعلام کرد: وقتی که در یک منطقه کشور شاهد توزیع وسیع مشروبات الکلی تقلبی هستیم، لازم است علاوه بر اطلاع رسانی گسترده، سیستم انتظامی و قضایی عوامل توزیع را شناسایی و با آن‌ها برخورد کند و جلوی فعالیت آن‌ها گرفته شود تا شاهد افزایش مسمومیت و متعاقب آن مصرف مشروبات نباشیم.

وی در مورد برخی عوارض مصرف این نوشیدنی‌های دست ساز گفت: این عوارض عبارتند از: تهوع و استفراغ، درد‌های شکمی، اختلالات کبدی و کلیوی، کوری، اختلال هوشیاری و حتی کما و مرگ.

مسمومیت با متانول از اتانول قابل تشخیص نیست

وی گفت: متاسفانه در اغلب اوقات مسمومیت با متانول از مسمومیت با اتانول حتی در اورژانس‌ها و مراکز درمانی قابل افتراق نیست و متاسفانه برخی عوارض ناگوار مصرف الکل‌های دست ساز غیر قابل درمان است.

قدیرزاده تاکید کرد: برای جلوگیری از همه گیری‌های مسمومیت ناشی از الکل ناخالص، بهترین راه مبارزه با تولید و توزیع و همچنین اطلاع رسانی گسترده در جامعه است.

وی تاکید کرد: موضوع مصرف الکل در جامعه و کنترل آن نیاز به مداخلات فرهنگی و سیاستگذاری در سطح کلان دارد و باید در این زمینه براساس شواهد و نتایج حاصل از سیاست‌های قبلی اتخاذ شده در ایران و سایر کشور‌ها تصمیم گیری کرد.

هشدار پزشکی قانونی به خانواده‌ها

قدیرزاده با اشاره به اینکه ممکن است در آینده هم شاهد چنین اتفاقاتی در کشور باشیم، خاطرنشان کرد: به خانواده‌ها هشدار می‌دهیم تا مراقب فرزندان، نوجوانان و جوانان خود باشند و توصیه‌ها و هشدار‌های لازم را در خصوص مصرف مشروبات الکلی به آن‌ها متذکر شوند
ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی