.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
کاهش خطر تصلب شریان با مصرف دوز بالای ویتامین D
به گفته محققان، مصرف دوز بالا ویتامین D. احتمالا ریسک سفتی عروق و تصلب شریان را که فاکتور پرخطر اصلی بیماری‌های قلبی-عروقی و مرگ است را در افراد چاق مواجه با کمبود این ویتامین کاهش می‌دهد.

به گزارش شمال نیوز،بیماری‌های قلبی علت اصلی مرگ در جهان هستند و حدود ۱۷.۷ میلیون مرگ در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاده که ۳۱ درصد تمام مرگ‌های جهان را شامل می‌شود.

«یانبین دانگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آگوستا آمریکا، در این باره می‌گوید: «دیواره‌های سخت عروق و کمبود ویتامین D. ممکن است از عوامل احتمالی در تصلب شریان باشند.»

یافته‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر میزان مصرف ۴۰۰۰ IUs بالاترین میان دوز مصرف تلقی می‌شود که سختی عروق خونی را با سرعت بالا و حدود ۱۰.۴ درصد در طول چهار ماه کاهش می‌دهد.

مصرف ۲۰۰۰ IUs ویتامین D. در طول مدت مشابه، میزان سفتی شریان‌ها را تا ۲ درصد کاهش می‌دهد.

به گفته محققان، «زمانیکه شریان‌ها سفت می‌شوند، سرعت موج ضربان قلب بالاتر می‌رود که موجب افزایش خطر بیماری کاردیومتابولیک در آینده می‌شود. بیماری کاردیومتابولیک شامل بیماری‌های دیابت، پرفشارخونی، چربی خون و بیماری‌های قلبی است.»

در این مطالعه، محققان افراد ۱۳ تا ۴۵ ساله را که همگی تا حدودی مبتلا به سفتی شریان‌ها بودند، بررسی کردند. این افراد به دلیل نقش ویتامین D. در افزایش سلامت استخوان ها، دوز مختلفی از این ویتامین را مصرف می‌کردند.

ویتامین می‌تواند موجب توقف تکثیر سلول عضله صاف عروقی، فعال سازی ماکروفاژ‌های زباله خور و تشکیل کلسیم شود که همه این موارد می‌توانند در ضخیم شدن دیواره‌های رگ‌های خونی نقش داشته و مانع از انعطاف پذیری شوند.

ویتامین D. همچنین موجب کاهش التهاب که مکانیسم اصلی چاقی مرتبط با ابتلا به بیماری عروق کرونر است می‌شود./مهر


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی