.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما نسیم امید
 

واقعیتی که مسئولین آن را توهم می دانند ....
اینجا مازندران ؛ جنگل‌ها را نمی‌خورند، می‌بلعند!
شمال نیوز : اگر از شهروندان عادی هم بپرسید، خواهند گفت که صاحبان قدرت و فرزندانشان و آن‌ها که خوب می‌دانند خلأ‌های قانونی کجاست، به همراه پولدار‌ها و سلبریتی‌ها و ویژه‌خوار‌ها در تغییر کاربری غیرمجاز و ساخت و ساز‌ها حتی در دست نخورده‌ترین نقاط مازندران نقش دارند.....

اینکه جنگل‌ها حال و روز خوبی ندارند و بر اساس آمار‌های موثق اگر با همین سرعت کنونی پوشش جنگلی ایران را نابود کنیم، تا ۵۰ سال آینده جنگلی نخواهیم داشت، یک بحث است و در مقابل آن، بی‌تفاوتی مسئولان به نحوه و نوع تخریب جنگل‌ها و از بین رفتن این موهبت‌های الهی، بحثی مهم‌تر.

ایران در کمربند خشک جهان واقع است، سهم ما از آب نسبت به جمعیت‌مان کم است، بارش‌ها در نقاط مختلف کشور نسبت به استاندارد جهانی کمتر است، هوا هر سال گرم‌تر می‌شود، جمعیت کشور بیشتر شده، نیاز به چوب و کاغذ بیشتر شده و کلی حرف دیگر که همه‌اش هم درست است، اما هیچ‌کدام‌شان دلیل نمی‌شود که ما همین پوشش گیاهی و جنگلی محدودی را هم که داریم از بین ببریم. یعنی هیچ جای دنیا هیچ کشور پیشرفته‌ای برای تولید کاغذ درختان جنگل‌های طبیعی‌اش با صد‌ها سال عمر را قطع نمی‌کند بلکه از درخت‌های دست‌نشان استفاده می‌کند یا هیچ جای دنیا با چنین سرعت بالایی اقدام به از بین بردن جنگل‌ها و تبدیل آن‌ها به مزارع کشاورزی و چراگاه و ویلا و شهرک‌های مسکونی نمی‌کنند. با این حال جنگل‌های شمال ایران با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال محو شدن هستند و در ۴۰ سال گذشته نزدیک به ۲۲درصد مساحت آن‌ها از بین رفته است.
 
تمام این فجایع در شرایطی اتفاق می‌افتد که هم رهبری و هم قانون بر حفظ این سرمایه‌های ملی تأکید دارند، اما در عمل کمترین تلاشی از جانب هیچ‌کس به خصوص مسئولانی که از بیت‌المال حقوق می‌گیرند تا حفاظت از این منابع را انجام دهند هم صورت نمی‌گیرد.

کافی است سری به سرسبزترین مناطق ایران بزنیم. به استان‌های شمالی و به خصوص استان مازندران که تغییر کاربری اراضی کشاورزی و عرصه‌های طبیعی در این استان از زنگ خطر گذشته و به آژیر و بحران مبدل شده و بکرترین مناطق، در وضعیت چراغ خاموش بلعیده می‌شوند.

اگر از شهروندان عادی هم بپرسید، خواهند گفت که صاحبان قدرت و فرزندانشان و آن‌ها که خوب می‌دانند خلأ‌های قانونی کجاست، به همراه پولدار‌ها و سلبریتی‌ها و ویژه‌خوار‌ها در تغییر کاربری غیرمجاز و ساخت و ساز‌ها حتی در دست نخورده‌ترین نقاط مازندران نقش دارند، اما در مقابل این حرف‌ها مسئولان چنان حرف می‌زنند که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده و این تخریب‌ها توهمی بیش در ذهن مردم نیست.

طبق قانون منابع طبیعی، روستا‌های موجود در حریم منابع طبیعی جزو منابع ملی به شمار می‌آیند و کسانی که این مناطق را تصرف کنند، مصداق متجاوز به عرصه‌ها محسوب می‌شوند.
همچنین طرح خروج دام و واگذاری زمین مابه‌ازای خروج دام از عرصه‌های جنگلی نیز در برخی مواقع گریبان منابع ملی را گرفته و به اقدامی برای تغییر کاربری و ساخت و ساز در عرصه‌ها مبدل شده است. برخی زمین‌هایی که در قالب طرح به دامداران واگذار می‌شود، برای این است که علوفه‌کاری کنند، اما تغییر کاربری داده می‌شوند که این مسئله غیرمجاز و غیرقانونی است. البته بخشی از اراضی نیز با سند مالکیت به دامدار واگذار و از شمول عرصه‌های ملی خارج می‌شود و اگر روستایی بخواهد در این مناطق ساخت و ساز کند باید به بنیاد مسکن و کمیسیون مربوطه مراجعه و مجوز اخذ کند. با این تفاسیر مشکل کار آنجاست که منابع طبیعی رسماً اعلام می‌کند پول و فرصت ندارد تا این اراضی را بازپس‌گیری کند، زیرا هزینه‌های دادرسی و کار‌های دیگر بسیار سنگین است و به نوعی برای آن‌ها به‌صرفه نیست.

بر اساس مستندات موجود حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار هکتار از عرصه‌های ملی در تصرف مردم است و تهیه و اجرای طرح کاداستر و اخذ سند منابع ملی به نام دولت می‌تواند چاره‌ساز باشد و در حال حاضر برای ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های ملی طرح کاداستر تهیه و برای ۱۳۵ هزار هکتار کاداستر و سند تک‌برگ به نام دولت صادر شده است.

در استان مازندران هر قدر از شرق به سمت غرب حرکت کنیم، تغییر کاربری‌های غیرمجاز به ساخت و ساز و ویلاسازی مبدل می‌شود چراکه قیمت بالای زمین، متناسب نبودن جریمه‌ها و عدم بازدارندگی سبب شده تا طمع برای ویلاسازی و ساخت و ساز بیشتر شود.
به هر حال جنگل‌ها خشک و بیابان می‌شوند و در این آشفته‌بازار کسی نیست تا جویای حال درختانی شود که شب می‌خوابند و دیگر صبح را نمی‌بینند.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

توسکا 14 آبان 1397
3
4
پاسخ
خوشا به حال سازمان جنگلها که بجای حفظ وحراست از این طلای سبز به فکر سیاسی بازی است و از همه مهمتر پست است و تنها چیزی که برایشان اهمیت ندارد منابع ملی است درست است که کمبود نیرو هست ولی با تعدادکم در زمان گذشته کارهای خوبی انجام شده بود. خدا به داد کشاورزان شمال کشور برسد چون با نابودی یک درخت یک هکتار از زمین کشاورزی از بین میرود.
بلبل 14 آبان 1397
1
0
پاسخ
جنگل که خوبه انشاءالله مازندرانیهاروهم میخورن.
محمد 13 آبان 1397
4
1
پاسخ
با سلام شما را به خدا كاري براي جنگلهاي شمال و كساني كه با رانت آمدند مجوز اسكان دام گرفتند و فروختند و طي دو مرحله بازهم اسكان دام گرفتند و تبديل به ويلا سازي كردند و بازهم چنان وقاحت را به حد اعلي رساندند كه داخل جنگل را شخم زدند و دارند علوفه كاري مي كنند به منزله اي اين كه قبلا اينجا داشتند كشت و زرع مي كنند و براي اين كه درختي نباشد آمدند پاي درخت گازوئيل و سم حشره كش ريختند كه درختان بيچاره ها بعضي هاشون خشك شدند و بعضها شون دارند زرد ميشند تا به بهانه اين كه اون منطقه را بگيرند جنگلبانها نه همه كه .........
نا شناس 13 آبان 1397
0
0
پاسخ
شما بیاید جنگلهای سوادکوه نگاه کنید واقعا تاسف بار شهرستانی بین سر سبزی اما درختهاش روز خوبی ندارن تا حالا پیمانکاران حالا قاچاق
محمد 13 آبان 1397
5
0
پاسخ
با تشکر از نویسنده متن به اطلاع میرساند با فعالیت صنایع چوب و کاغذ مازندران طرح بهره برداری از جنگل در مناطق عرصه های جنگی محدوده شرکت مذکور اجرا شد. در آن مفطع(سال 1368)به علت عدم وجود نظرات کارشناسی علمی، بدون در نظر گرفتن عواقب امور اقدام به قطع یکسره درختان (پیر و جوان فرسوده و سالم) در محدوده آن شرکت نمودو و از دم درختان را قطع نموده اند.ه . و به مرور زمان باعث ازبین رفتن حد اکثری گونه های بومی نظیر (کلهو، کرات، وولی ، ممرز و.. ) گردیده و در نتیجه وحوشی نیز که بطور طبیعی هزاران سال در این مناطق با همین گیاهان ارتزاق می گردند رو به نابودی رفته یا نسلشان در حال انقراض است . نظیر کبوتر دم سفید جنگلی که نسلش کاملا منقرض شد. . یا اخیرا نسل شمشاد های هزاران ساله این مناطق که از دم خشک شده و آیندگان باید آنرا در آرشیو ها و عکسهای یادگاری بشناسند. این ها همه نتیجه دست درازی عده ای سود جو و نا آگاه در طبیعت است که جنگل را به چشم اقتصادی آن هم از نوع پرکردن جیب خود می نگرند. بیایید همه با هم جنگلهای زیبای شمال را دریابیم و از این بشتر نابودش نکنیم.
همشهری 14 آبان 1397
3
0
پاسخ
این موضوع در شهرستان رامسر قابل مشهود است دستگاه های نظارتی ورود نماید و ببینند چقدر منابع طبیعی در این شهرستان واگذار شده است . آنهم به بهانه های مختلف از قبیل قانون خروج دام از جنگل و غیره، واگذاری زمین های منابع طبیعی به افراد مختلف و اخذ سند هم از اداره ثبت و اسناد و املاک رامسر

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی