.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما نسیم امید
 

آخرین عناوین
وزیر آموزش و پرورش: ۱۴ میلیون دانش‌آموز سال تحصیلی جدید را آغاز می‌کنند/اجرای 4 برنامه از مهر امسال در آموزش و پرورش
وزیر آموزش و پرورش گفت: ۱۴ میلیون دانش‌آموز امیدوار طی چند روز آینده سال تحصیلی را آغاز می‌کنند.

به گزارش شمال نیوز، سیدمحمد بطحایی صبح امروز در همایش بزرگ فرهنگیان استان مازندران که در اردوگاه شهید رسولی این شهرستان برگزار شد با اشاره به اینکه ۱۴ میلیون دانش‌آموز امیدوار ظرف چند روز آینده سال تحصیلی را آغاز می‌کنند، اظهار کرد: کشور ما جزء معدود کشورهایی است که باید به این پیشینه کهن خود ببالد که سابقه آموزش و پرورش رسمی آن به بیش از ۱۰۰ سال بر می‌گردد.

وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب شتاب آموزش و پرورش برای گسترش کمی و کیفی بالا رفت و تمام شاخص‌ها در ابعاد کمی نشان از گسترش خوب است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: امروز با افتخار در صحنه بین‌المللی مطرح می‌کنیم که نرخ تحت پوشش دانش‌آموزان ابتدایی به مرز ۱۰۰ درصد نزدیک شد و حتی در برخی از نقاط کلاس با یک دانش‌آموز هم تشکیل دادیم و در این زمینه رشد قابل توجهی داشتیم و در سال‌های آغازین انقلاب این عدد ۵۸ درصد بود که امروز به ۹۸ درصد رسید.

این مسؤول میزان دسترسی دانش‌آموزان دختر آموزش و پرورش نسبت به پسران را مساوی دانست و بیان کرد: بیش از دو سوم نیروی انسانی در آموزش و پرورش دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر هستند و این در مقابل سایر دستگاه‌ها شاخص بالایی است که به دلیل تلاش گذشتگان در آموزش و پرورش به این دستاوردهای خوب رسیدیم.

بطحایی بیان کرد: با وجود این دستاوردهای کمی و کیفی هنوز راه برای رسیدن به نقطه مطلوب باز است ولی قطار آموزش و پرورش در مسیر حرکت خود با موانع مزمنی روبه رو است.

وی مسائل آموزش و پرورش را از نظر قدمت، پیچیده و مزمن اعلام کرد و گفت: بسیاری از مسائل قدیمی است و باز شدنش سخت و پیچیده شده است و ما امروز با وجود تلاش دولت و مجلس بخش عمده‌ای از اعتبارات صرف پرداخت حقوق و مزایا به کارکنان می‌شود که این عدد ۹۹ درصد از بودجه‌های استانی را شامل می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در سال ۹۷ برای نخستین‌بار در ۶ سال گذشته این رقم به کمتر از ۹۸ درصد رسید و این یعنی مسیر بهتر از قبل شد، اظهار کرد: وجود این شرایط سبب نمی‌شود تا ناامید شویم و امید بهبود را از دست دهیم چرا که آموزش و پرورش دارای چنان ظرفیت بالایی است که برای عبور از این مسائل گسترده و پیچیده راهی پیدا می‌کند و این یکی از سیاست‌های عمده ما در آموزش و پرورش است.

این مسؤول با بیان اینکه امروز نظام‌های آموزش و پرورش در دنیا به این نتیجه رسیدند و در سند بنیادین هم تأکید شد که مدرسه و مدیریت مدرسه باید به عنوان رکن اصلی تحصیل و تربیت مورد توجه باشد، تصریح کرد: اگر غیر این باشد هیچ تحولی با وجود منابع و اعتبارات صورت نمی‌گیرد بنابراین بحث مدرسه محوری که بحثی قدیمی است از مهم‌ترین هدف وزارت در دولت دوازدهم است.

بطحایی با اشاره به اینکه مدرسه به عنوان جایی که بتواند تحول ایجاد کند شایستگی لازم را بدست آورده است و باید روی پای خود بایستد، تأکید کرد: مدرسه باید بتواند برای مسائل عدیده قدرت تصمیم‌گیری داشته باشد و خودش در موضوعات متعدد با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد تصمیم‌گیری کرده و مشکلات را برطرف کند و تا زمانی که مدرسه به این نقطه نرسد و مدیریت دائما گوش به زنگ بخشنامه و دستورالعمل باشد مدرسه نمی‌تواند روی پای خود بایستد.

وی با اشاره به اینکه چهار برنامه از مهر امسال در آموزش و پرورش اجرا می‌شود، اظهار کرد: سنجش صلاحیت و شایستگی مدیران مدارس و اعطای گواهی‌نامه صلاحیت به مدیران، دامنه انتخاب مدیران را وسیع کنیم تا بر اساس صلاحیت احراز مدیریت کاندیدا شده و با بررسی و بر اساس امتیازات انتخاب شوند، مدارس دولتی با موقعیت قبلی خود بررسی شده و رتبه‌بندی می‌شود و در نهایت تفویض اختیار به مدارس که باید اجازه دهیم مدرسه روی پای خود بایستد و این چهار برنامه از مهرماه تسری پیدا خواهد کرد.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه باید جرات و جسارت داشت و مشکلات مزمن چندین ساله آموزش و پرورش را حل کنیم به شرط اینکه همان مسیر گذشته را طی نکنیم و نگاه را به حل مساله تغییر ندهیم، افزود: برنامه آموزش و پرورش در دولت دوازدهم در سند تحول تغییر مسیر برای حل مساله است و این اصل مهمی است که در مدیریت تغییر نام می‌برند و همان شکستن مقاومت در برابر تغییر است.

بطحایی با بیان اینکه یک میلیون و ۷۰۰ هزار معلم شاغل و بازنشسته داریم، گفت: از مهر امسال دو ساعت از برنامه درسی را در اختیار مدرسه و معلم گذاشتیم تا بر اساس چارچوب خاص محتوا تعیین کنند و بر اساس نیاز منطقه این محتوا انتخاب شود./فارس


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی