.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
حال این روزهای کنگره!!
حال این روزهای کنگره!!

شمال نیوز: جواد صحرایی رستمی/ کهن مردانِ ستاد کنگره ی شهدای مازندران، یکی پس از دیگری غزل خداخافظی را می سرایند و  به بازنشستگی سلام می دهند. یاد روزهایی که دوشادوش هم، کنگره را با اقلِّ امکانات در خیابان 15 خرداد ساری آغاز کردیم و تا روزهای اوجش یعنی اجلاسیه ی معروف سال 92، به پیش برده ایم، بخیر! و در این میان، نامداران کنگره، خستگی ناپذیر، با رویی گشاده و در تعاملی آشکار با قاطبه ی دوستداران شهدا و  فرهنگ حماسه و مقاومت، همه ی شان را خرج رونق کنگره می کردند تا سرانجام پس از گذشت یک دهه، اجلاسیه ی مُعظمی را در قاب تلویزیون، نشان مردم استان و کشور دهند؛ هرچند، آنچه که می خواستند و می خواستیم، رقم نخورد و مازندران عزیز با همه ی پیشتازی در تولید کتاب و تکمیل پرونده های سرگذشت پژوهی شهدا - در قیاس با بسیاری از استانها - نتوانست اقتداری شایسته را از حیث رسانه ای در روز اجلاسیه به نمایش بگذارد. شاید این را هم باید به پای ژن بچه های رزمنده ی مازندرانی گذارد که با این که سرآمدان جنگ،  قید "ویژه" را بر سر لشگر 25 اش گذاشته اند اما مردم این دیار، در سالهای بعد از جنگ، پشت ویترین دستاوردها و کتاب حماسه و دلیری ها، نشان لشکر را - آنگونه که برازنده اش بود-  نیافتند.

و حالا شنیده ام از آن زنجیره ی پیشکسوتان خوش نام کنگره، حاج احمد اسحاقی هم سالهای تقویمی خدمتش به سر آمد و خاموش و کم صدا، ساختمان آجری کنگره و مرکز حفظ آثار را ترک کرده است. خدا قوت پهلوان! خسته نباشی دلاور!  
خدا کند کنگره، با آمدن مردان دیگر از جنس عاشقی، به روزهای اوجش برگردد و سکان داران بعدیش، مثل دیگر ریش سفیدان کنگره همچون حاج علی امانی، نعمت رنجدوست، مفید اسماعیلی و حاج احمد اسحاقی به بودجه های سالانه و ناچیزی که برای سر پا بودن کنگره و مرکز حفظ آثار منظور می شود، چشم ندوزند و پرنفس و عزت مندانه در جذب منابع استانی و کشوری بکوشند تا قطار کنگره از حرکت باز نایستد و  ستاد کنگره مثل روزهای طلایی، ملجا و مامن نویسندگان، محققانی و راویانی گردد که با همه ی تنگنا و ناملایمتی های روزگار به آنجا روی می آوردند و از شهدا می گفتند و می نوشتند و مدیرانش با آن که ادعایی در پرداخت های ادبی و پژوهشی نداشته اند اما همواره نظر کارشناسان امین را پاس می داشتند.

 امید آن که از این پس مردان کنگره، مشی اسلافشان را پیش گیرند و فرماندهی ارشد سپاه استان و معاونتهای مرتبط، همانگونه که در ماموریت هایی چون محرومیت زدایی و اقتصاد مقاومتی بی وقفه تلاش می کنند، در حمایت از کنگره و مرکز حفظ آثار - که بی تعارف، چراغش در سالهای بعد از اجلاسیه رو به کم سویی رفته- آستین بالا زنند و گمان مبرند که ترویج یاد و نام شهدا تنها پاسداشت فصلی و مناسبتی ایام الله دفاع مقدس و ظاهرشدن پشت تریبون یادواره ها و نصب بنرهای رنگارنگ و جور واجور است، خیر! آنچه که جهاد خستگی ناپذیر و اندیشمندانه در این امر مقدس محسوب می شود، پشتیبانی از کنگره و مرکز حفظ آثار در تولید آثار فاخر و حمایت از خالقان آن است. نکند زبانم لال، این همه کوشش در تربیت نویسندگان و محققانی که از صدقه سری کنگره، نامی از خود در محافل ادبی استان و حتی کشور به در کرده اند، صرف تولید آثاری گردد که کم ترین نسبت را در عزت خواهی کشور و بلندی نام نظام داشته باشد و از یاد نبریم که دشمن بیدار است و در سایه ی غفلت ما، از هزینه کردهامان به نفع تحقق منافع شوم خود بهره خواهد برد که دیگر آن وقت، پشیمانی سودی ندارد. پس بیاییم دست در دست هم، کنگره و مرکز حفظ آثار را بیشتر دریابیم و نویسندگان و محققان فراموش شده اش را همچون سالهای آغازین و میانه اش به دیده ی محبت در آغوش گیریم.

راستی یک پیشنهاد برای مسوولینی که این روزها از تنگی وقت شکوه می کنند و آن را بهانه ای برای سرنزدن به کنگره و حفظ آثار می دانند.: (هر ماه بخشی از جلسات سازمانی بسیج و سپاه به ویژه جلسات مهم را در ساختمان کنگره یا مرکز حفظ آثار برپا کنیم تا اینگونه پرتو نورانی  یاد شهدا، به جلسه هامان تابیدن گیرد و دستاوردها و نتایج خوبی را عاید کار و ماموریتهایمان نماید.)

در خاتمه آدرس کنگره و مرکز حفظ آثار را برای آن عده از مسوولان استانی که آن را از یاد برده اند، خاطرنشان می شوم: میدان عاشقی- کوی جهاد- موقعیت شهدای لشکر 25 کربلا.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد


سامانه آموزش آنلاین ویندی