.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما تا انتخابات
 

آخرین عناوین
زنگ خطر چاقی جمعیت جوان مازندران به صدا در آمد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران گفت : 70 درصد افراد بالای 18 سال استان اضافه وزن دارند و چاق هستند .

استان مازندران بنابر اخرین امار 3 میلیون و280 هزار نفر جمعیت دارد .

محسن اعرابی روز چهارشنبه در جلسه شورای ورزش همگانی استان مازندران افزود : براساس آخرین مطالعات وزارت بهداشت ، 40 درصد مردان و 59 درصد زنان مازندران تحرک کافی ندارند .

وی ابتلا به بیماری های غیر واگیر و آسیب زننده دیابت ، چربی و فشار خون را به عنوان نخستین اثرات جسمانی ناشی از کم تحرکی و اضافه وزن در افراد نام برد و ادامه داد : متاسفانه این استان در زمینه ابتلا افراد به این بیماری ها جز پنج استان اول کشور به شمار می رود .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تاکید کرد : کودکان این استان از نظر اضافه وزن وضعیت خوبی ندارند و جز کودکان چاق به شمار می روند .

گزارش های رسمی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نشان می دهد که بیش از 20 درصد از کودکان ایرانی دچار اضافه وزن هستند .

وی از عمده ترین دلایل کم تحرکی مردم مازندران را نبود و کمبود امکانات و فضاها برای انجام ورزش همگانی دانست و ادامه داد : مازندران غنی و برخوردار از فضای سبز جنگلی می باشد اما مردم این استان در برخورداری از فضاهای مناسب برای انجام ورزش همگانی با محدودیت مواجه هستند .

* حرکت های جدید مدیریت شهری برای ورزش همگانی
اعرابی به صورت نمونه به نبود فضای پیاده روی شهروندان در ساری اشاره کرد و ادامه داد : تا چند وقت پیش ، قبل از افتتاح بوستان ملل علنا فضایی برای پیاده روی شهروندان مرکز استان مازندران وجود نداشت .
وی افزود : خوشبختانه با ایجاد این بوستان وسیع اکنون شهروندان از این فضا برخوردار شدند و گامی در جهت فعالیت های ورزش همگانی به شمار می رود .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به تجربه موفق دیگر شهرها در گسترش ورزش همگانی اشاره کرد و گفت : بررسی ها نشان می دهد ایجاد فضاهایی به طور مثال پارک ایل گلی در تبریز ، بوستان ملل در ساری و فضای تفرجگاهی در لاهیجان باعث شده تا مردم اوقات فراغت خود را در این مکان ها و برای پیاده روی انتخاب بکنند .

وی از مجموعه دست اندرکار مدیریت شهری ، روستایی و دیگر عوامل خواست تا برای رونق بخشیدن به ورزش همگانی در ایجاد اینگونه فضاها همت مضاعفی را بکار ببندند .

درتعاریف ورزشی ، اینکه هرکسی در هر کجا با هر بودجه ای بتواند وررش بکند و یا هرگونه فعالیت ورزشی و حرکتی غیر حرفه ای بدون هدف قهرمانی و تنها با انگیزه کسب سلامت و نشاط انجام دهد به عنوان ورزش همگانی تعریف شده است .

* مازندران عقب مانده در ورزش همگانی
مدیر کل ورزش و جوانان استان مازندران با اشاره به رشد 20 درصدی کسب مدال توسط ورزشکاران استان در سال گذشته گفت : ورزشکاران استان توانستند 490 مدال میادین مختلف ورزشی را از آن خود بکنند .

حبیب حسین زادگان در این نشست افزود : در حالی مازندران به موفقیت در ورزش قهرمانی می نازد که در ورزش همگانی به موفقیت های لازم نرسیدیم .

وی ادامه داد : با تلاش و اقدامات صورت گرفته در دولت یازدهم تاکنون تنها موفق شدیم شاهد حضور و فعالیت 21 درصد جمعیت استان در ورزش همگانی باشیم .

مدیر کل ورزش و جوانان مازندران که از کم تحرکی و بدنبال آن ابتلای به بیماری های غیر واگیر به عنوان تهدید مردم استان نام برد و گفت : با همکاری دستگاه های مرتبط می بایست در تحقق اهداف سند توسعه سلامت استان مازندران گامهای بلندتری برداریم .

* ورزش همگانی و ورزش بانوان اولویت های امسال
معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران ازتوجه ویژه تر و جدی تر به ورزش بانوان و ورزش همگانی به عنوان یکی از اولویت های امسال در این استان ذکر کرد .

احمد حسین زادگان در این نشست گفت : برای رسیدن به این مقصود لحاظ کردن برخی مشوق ها از جمله مشوق های یارانه ای و یا ویژه را مورد نظر قرار می دهیم تا شاهد رشد و شکوفایی این 2 بخش ورزش در مازندران باشیم .

وی افزود : از طریق ورزش همگانی و نهادینه کردن ورزش می توانیم زمینه پرورش انسان های سالم از نظر جسمی را فراهم آوریم .
جذاب کردن فضاهای ورزشی ، شناسایی و ساماندهی پارک های ویژه بانوان ، ایجاد جاده سلامت در شهرستان ها و مشخص کردن تعداد فضاهای ورزشی ادارات بخشی از مصوبات امروز جلسه شورای ورزش همگانی مازندران بود .


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :





نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد


سامانه آموزش آنلاین ویندی