.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما تا انتخابات
 

عید، ما و مسئولین
عید، ما و مسئولین

با دیدن منظره ای در یکی از خیابان های شهرم بر این شدم تا در خصوص حال و روز برخی از هموطنان در این روزها و در آستانه عید نوروز بنویسم تا شاید این یادآوری و به اشتراک گذاری این صحنه هر چند کوچک من باب و ذکر فان الذکری تنفع المومنین عیدی متفاوت را در سال جدید برایمان رقم زند.

در حال برگشتن از اداره بودم. زنی میانسال را دیدم در میان سطل زباله شهرداری در حال جستجو کردن و احتمالاً پیدا کردن وسیله ای که برایش بتواند تامین کننده روزی!!! باشد می گردد. او پس از جمع کردن یکی دو عدد پلاستیک به ناگاه به سمت بغل سطل زباله رفت. کنجکاو شدم تا ببینم این زن میانسال چه کاری می خواهد انجام دهد. در کنار سطل زباله، مقداری اسباب و اثاثیه شکسته وجود داشت که احتمالاً یکی از ساکنین آن کوچه در خانه تکانی عید آنرا دور ریخته بود. در میان این وسایل دور ریخته یک کیف مندرس هم بود. این زن با بازکردن آن کیف، یک پیراهن زنانه که از رنگش و رویش نشان می دهد احتمالاً بیشتر از 5 سال از عمر آن لباس می گذشت را پیدا کرد. او یکی دوبار پیراهن را برانداز کرد و سپس لبخندی از سر رضایت بر سیمایش ظاهر شد. سریع لباس را داخل کیف کهنه ای که همراه خودش داشت گذاشت و رفت...

براستی ما هر روز چقدر از این مناظر در اطراف خودمان می بینیم؟ چقدر انسان هایی آبرو داری که برای تامین حداقل مایحتاج خود از پسماند غذاهای منازل امثال من و شما که در سطل های آشغال می ریزیم!!! تلاش می کنند چیزی پیدا کنند و امورات معیشتی  خود را تامین نمایند!!! کسانی که حاضر نیستند دست نیاز به سوی دیگران دراز کنند.

چقدر هم شهری ها ما همین روزها که من و تو سرسیر بر بالشت گذاشته، آنها با حداقل ها ساخته و با سفره ای خالی، بدون اینکه غذایی در آن یافت شود شب را به روز و روز را به شب می رسانند.

چه کودکانی که غذای این روزهای آنان در اکثر وعده های غذایی جز نان خالی چیز دیگری نیست و چه آبرو دارانی که به واقع این روزها صورت خود را با سیلی سرخ نگاه داشته و شرمنده روی زن و بچه شان در تامین حداقل های زندگی هستند.تا چه برسد بخواهند لباس تازه ای برای بچه های خود تهیه کنند.

 آری ای برادر و خواهر
 ما خیلی از این صحنه ها را می بینیم و شاید هم خیلی از این افراد را می شناسیم اما نتوانستیم در حد وسع و توانمان کاری برای آنها بکنیم. من به مسئولین کاری ندارم که آیا توانستند به وظیفه شان عمل کنند یا نه!!! اما من و شمایی که الان دارید این نوشته را می خوانید می توانیم در حد وظیفه انسانیت خود نقشی بهتر و ماندگارتر در این روزها از خود ایفا نمائیم.

بیائید قدری صادقانه تر با خود صحبت کنیم. آیا واقعاً نمی توانیم از بسیاری از مخارج بی دلیل خود بزنیم و مقداری را برای این کارها اختصاص دهیم؟ آیا نمی توانیم گوشه ای از اسراف های روزانه مان را کم کرده و هزینه ی آنها را در این ایام عید به خانواده آبرودار مستمندی که می شناسیم اختصاص دهیم.

آیا نمی شود به همسایه ای که آبرو دارد اما توان تامین مایحتاج خود را ندارد کمک کرد؟ آیا شایسته نیست از همین الان همانطور که به فکر شب عید خود هستیم با مساعدتی هر چند کوچک دل آنانی که نمی توانند در این شب عید برای خانواده خود کاری کنند را شاد کنیم؟

آری ما میتوانیم به سهم خود نقشی در شادی دیگران در این شب عید که تا رسیدن آن چیزی باقی نمانده، داشته باشیم. پس بیائید بهانه را کنار بگذاریم و عیدی متفاوت هم برای خود و هم برای دیگران داشته باشیم.

ان شا الله که مسئولین هم به فکر مردم بوده و برای رفاه آنها و بالاخص قشر ضعیف و مستمند جامعه تلاش خواهند کرد!

علیرضا قلی زاده


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

نا شناس 13 اسفند 1396
3
0
پاسخ
منم چند روز پیش یکی را دیدم و قبلا هم خانمی را دیدم در لابه لای سطل زباله با صورتی پوشیده که کسی او را نشناسد دنبال یه لقمه برای زندگی بود واقعا چرا همیشه فکر می کنیم مسوولین باید کمک کنند یک بحث مسوولیتی است از طرف دیگر ما هم مسوول هستیم در قبال همسایه و محرو مان همانطور امام علی علیه السلام فرمودند کسی که سیر بخوابد و بداند همسایه اوگرسنه است به او فکر نکند مسلمان نیست خیلی ها ما الان در این شب عید بهترین خریدها را برای زن و بچه مان می کنیم ولی دریغ از یک کمک ده هزار تومانی به هموطنان زلزله زده مان

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد


سامانه آموزش آنلاین ویندی