.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما
 

آخرین عناوین
دولت انحصار واردات برنج را به هندی‌ها داده است
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، گفت: هندی‌ها همواره در فصل واردات ما قیمت‌ها را بالا می‌برند که ما به دنبال تنوع مقاصد وارداتی هستیم اما شاخص‌های فنی وزارت بهداشت فقط با برنج هندی تطبیق دارد.

به گزارش شمال نیوز، یزدان سیف در پاسخ به اینکه پیش‌تر اعلام کرده بودید که قرار است مقاصد وارداتی برنج تنوع پیدا کند اما این اتفاق نیفتاده، اظهار کرد: این مسئله به خاطر آن است که وزارت بهداشت صرفا مبادی واردات را به هند اختصاص داده چرا که شاخص‌های فنی گذاشته‌اند که بر اساس آن شاخص‌ها فقط می‌توان برنج را از هند تامین کرد.وی افزود: هندی‌ها هر سال هنگام واردات برنج قیمت‌ها را افزایش می‌دهند و ما در تلاش هستیم که از کشورهایی همچون اروگوئه، پاراگوئه و آرژانتین برنج خود را تامین کنیم‌. البته پاکستان هم یکی دیگر از کشورهایی است که می‌توان از آن برنج وارد کرد اما به دلیل آنکه مبادلات آنها با دلار و مبادلات تجاری ما با یورو انجام می‌شود این امکان وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد وضعیت واردات روغن به کشور هم گفت: ذخایر استراتژیک ما به اندازه کافی تامین شده اما حجم واردات ما نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

سیف، دلیل این موضوع را تغییری در قانون بودجه سال 96 دانست و افزود: به جای اجرای سیاست‌های تجاری در حوزه واردات و صادرات، نمایندگان مجلس عوارضی برای دانه‌های روغنی بسته و تصویب کردند که این امر مقداری واردات را تسهیل کرد و واردات روغن افزایش یافت.

وی در پاسخ به سؤالی درباره عدم اختصاص ارز مبادله‌ای از سوی بانک‌ها به واردکنندگان برنج گفت: بنا به دستور رئیس‌جمهور و تصویب کارگروه تنظیم بازار باید ارز مبادله‌ای برای واردات برنج اختصاص یابد.گفتنی است،‌ طی چند سال اخیر به دلیل افزایش واردات برنج از هند، هندی‌ها همواره در ماه‌هایی که ثبت سفارش در ایران آزاد است قیمت هر تن برنج خود را چند صد دلار افزایش می‌دهند که این مسئله باید با تنوع‌بخشی به مقاصد وارداتی اصلاح شود. اتحادیه اروپا به تازگی به دلیل باقی ماندن بقایای سموم در برنج باسماتی هند واردات این برنج را به اتحادیه ممنوع کرده و چشم امید هندی‌ها برای جبران این ممنوعیت به بازار ایران دوخته شده است./بلاغ


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

مطالب پیشنهادی از سراسر وب


ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
 
working();

« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد

سامانه آموزش آنلاین ویندی