.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما تا انتخابات
 

۱۴ آبان؛ روزی ملی برای مازندرانی‌ها
۱۴ آبان همزمان با ۱۵ تیرماه تبری، روزی ملی برای مازندرانی‌ها در تقویم جلالی ثبت شد.
۱۴ آبان؛ روزی ملی برای مازندرانی‌ها

شمال نیوز: کبریا مقدس - مازندران را بنام تبرستان می‌شناسند، سرزمینی که قدمت آن به هزاره برمی‌گردد. تبرستانی با فرهنگ دیرینه که در جای جای نقاطش آثاری بدست آمده که نشات گرفته از حکومت‌های متفاوتی چون ساسانیان، اشکانیان و هخامنشیان دارد.

سرزمینی که در خود افسانه‌های اساطیری آرش کمانگیر، قیام کاوه نهفته دارد و نمادش بزرگ‌ترین قله خاورمیانه یعنی دماوند پرافتخار است.کهن آیین‌های مطرح جشن تیرگان، تیرماسیزده‌شو، نوروزخوانی، مادر مه، جشن فردینه ماه در نقاط مختلف این سرزمین خوش آب و هوا برگزار می‌شود.

تبرستان با وجود آثاری دیرینه و قدمتی هفت هزار ساله، خانه‌های تاریخی قاجاریه و پهلوی، بقعه‌های تاریخی، قلعه‌ها و دژهای مستحکم و ... امروزه به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری و دیدنی توریست‌ها و مسافران داخلی و خارجی شده است.

مازندران با پیدایش اسلام و ورودش به سرزمین آریایی‌ها و قرار گرفتن تمدن پرآوازه زردتشتی‌ها، نخستین سرزمین حکومت تشییع شد. با گذشت سال‌های سال بعد واقعه متعدد در تاریخ اسلام به برپایی آیین‌های مذهبی شب‌های قدر، محرم و صفر، اعیاد اسلامی می‌پردازد.

اما با وجود این نشانه‌های پرافتخار که خیلی از کهن میراث و یادگاری‌های آبا و اجدادی که مطمئناً از قلم افتاد، بسیاری از آنها به ثبت ملی و معنوی رسیده و امروزه بدنبال ثبت یونسکو هستند.

دل نگرانی‌های فرهنگ‌دوستان مازندرانی بر فراموشی آیین‌های سنتی و محلی

اما در این سال‌های اخیر 14 آبان به عنوان روز ملی مازندران در تقویم جلالی به ثبت رسیده به گونه‌ای که روزهای دیگر با نام دیگر استان‌ها به ثبت رسیده است.14 آبان ماهی که مصادف با 15 تیرماه تبری شده و با تلاش پژوهشگران و محققان دلسوز که این روز یادآور یک واقعه مهم تاریخی در تاریخ اسلام است، به‌عنوان روز ملی مازندران ثبت شد.

دل نگران‌هایی که نابودی و تخریب هر یک از آثار تاریخی و فرهنگ‌های دیرینه‌اش خاطره‌شان مکدر می‌شود و با قلم خود و گام‌هایشان سعی بر آداب و رسوم، زبان و لباس این کهن سرزمین دارند و حتی این سال‌ها بدنبال ثبت صنعت گردشگری در ایران هستند.

باید برای حفظ آن همه به تلاش بپردازند تا هر ساله مسئولان فرهنگی در گام برداشتن این روز حماسه‌ای با برگزاری برنامه‌های متنوع تلاش داشته باشند.

ناصر کبیر موسس علویان در طبرستان

و اما 14 آبان مصادف با قیام حسن بن علی ملقب به ناصر کبیر، سومین فرمانروای علویان طبرستان بوده است. سلسله علویان طبرستان، اولین حکومت شیعی مذهب (البته شیعه زیدیه یا چهارامامی) در جهان اسلام بوده که در بین سال‌های 250 تا 316 هجری به تناوب در طبرستان (مازندران) حکومت کردند.

حسن بن علی از نوادگان امام حسین(ع) بوده است. او در سال 230 هجری در اصفهان متولد شد و سپس به قم مهاجرت کرد. او از سنین جوانی به حسن بن زید (موسس سلسله علویان طبرستان) پیوست و به طبرستان نقل مکان کرد و پیوسته حسن را در امر نهضت یاری کرد.

بعد از حسن نیز در کنار برادرش یعنی محمد بن زید حضور داشت. ولی او نسبت به حکومت آنها نظر مساعدی نداشت و از آنها انتقاد می‌کرد، چنان که حتی برخی از افراد حکومت علویان طبرستان، بر این گمان بودند که او درصدد است خودش رهبری نهضت علویان را به جای محمد به دست گیرد.

ولی او هیچگاه نسبت به آنها خیانت نکرد و پیوسته نسبت به آنها وفادار بود، تا اینکه محمد بن زید در نبرد با سامانیان در سال 287 هجری کشته شد. حسن بن علی به خونخواهی محمد بر ضد سامانیان قیام کرد ولی ناموفق بود و به سوی نواحی شرقی گیلان حرکت کرد.

در شرق گیلان و نواحی دیلم چندین سال مردم را به دین اسلام و مذهب تشیع زیدیه دعوت کرد و بر آن بود تا نیرویی نظامی برای نبرد با سامانیان فراهم کند و به تدریج بر تعداد پیروان او اضافه شد تا اینکه در سال 301 هجری، پس از 14 سال فعالیت مذهبی و سیاسی در شرق گیلان، به همراه یارانش به سمت طبرستان حرکت کرد. وی توانست چالوس را تصرف کند و عمال سامانی را که در آن منطقه مقاومت می‌کردند، مجازات کرد. سپس به سوی آمل رهسپار شد و پس از شکست نیروهای سامانی و فرار آنها، به عنوان سومین فرمانروای علویان طبرستان خود را معرفی کرد.

امیرنصر سامانی، سپاهی مجهز و بزرگ را به رهبری یکی از سردارانش به سوی طبرستان اعزام کرد، اما لشکر سامانی در نبرد با اهالی طبرستان ناموفق بود و مجبور به بازگشت شد.

با این وضعیت، برخی از حاکمان محلی طبرستان نیز که مخالف حسن بن علی بودند، مجبور به مصالحه با او شدند و فرمانروایی او را پذیرفتند، اگرچه به طور پنهانی بر ضد علویان، هر از چند گاهی کارشکنی می‌کردند.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد


سامانه آموزش آنلاین ویندی