.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما تا انتخابات
 

آخرین عناوین
چند نکته پیرامون موضوع ؛ مقوفه زباله دان نیست
اوقاف مازندران برای رفع یک تهدید ملی همکاری کند
شمال نیوز : این سوال پیش می آید آیا هدف اداره اوقاف سرمایه گذاری و سود آوری می باشد یا عمل به نیات خیرخواهانه واقفینی که برای آسایش و رفاه مردم ملک و زمینشان را وقف می کنند نه صرفا سرمایه گذاری و کسب درآمد؟
اوقاف مازندران برای رفع یک تهدید ملی همکاری کند

شمال نیوز : وقف سنت حسنه و نیکوییست که از دیرباز در بین مسلمانان آینده نگر رواج داشته و یکی از اقدامات خیرخواهانه مردم به شمار می رود و اداره اوقاف و امور خیریه نیز می بایست در اجرای امینانه نیات واقف تمام تلاش و اهتمام خود را به خرج دهد.

 

 به گزارش شمال نیوز ، اما چندیست در شهرستان آمل مسئولان و کارشناسان دولتی، زمینی را برای محل دپوی زباله های شهری که در حال حاضر معضل بزرگ شهرستان و منطقه به حساب می آید، انتخاب کرده اند و از آنجایی که این زمین جزء اراضی وقفی به شمار می رود با مخالفت شدید مدیرکل اوقاف استان مازندران تحت این عنوان که : "موقوفه زباله دان نیست" رو به رو گردید.

 

در این خصوص چند نکته را باید در نظر بگیریم ؛ نخست اینکه محل دپوی زباله در حال حاضر از معضلات اضطراری شهر به حساب می آید و تعلل در انتخاب فضای مناسب در این خصوص سلامت شهروندان را به خطر می اندازد.

 

مکان قبلی دپوی زباله های آمل نیز به دلیل نزدیکی با سد هراز هر لحظه بیم آلوده کردن منابع آبی و تهدید شدیدتر سلامتی مردم را در پی دارد.

 

با این وجود کارشناسان مناسب ترین مکان را از زمین هایی انتخاب کردند که گویا موقوفه است. 

در خصوص زمین مذکور، نیت واقف همچون بسیاری از دیگر موقوفات استان مازندران تامین مخارج اطعام دهی و عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیهم السلام است که با نزدیکی به آستانه ورود به محرم الحرام سال جاری بر لزوم توجه به این مهم تاکید بیشتری می شود.

 

اما سوال اینجاست آیا این زمین در حال حاضر برای اجرای نیت واقف درآمد بالایی دارد؟

 

حال نمی شود با در اختیار گذاشتن این زمین به فرمانداری یا شهرداری یا دیگر مجریان طرح زباله شهرستان آمل در ازای آن سالانه مبلغی تحت عنوان اجاره یا سهم الوقف دریافت نمود و یا سود حاصل از مشتقات تفکیک زباله را در راستای نیت واقف خرج کرد؟

 

 آیا با توجه به حاد بودن معضل زباله های آمل ، نمی توان مکان مورد نظر را تبدیل به احسن کرد تا هم مردم این شهرستان از آن متنعم شوند و هم واقف خیر اندیش از پاداش معنوی و اخروی آن بهرمند گردد؟

 

با توجه به اینکه مدیرکل اوقاف مازندران بیان کرد: (با واگذاری قطعه ای از این زمین وقفی برای احداث کارخانه زباله سوز، در دیگر بخش های زمین نیز نمیتوان سرمایه گذاری کرد) ، این سوال پیش می آید آیا هدف اداره اوقاف سرمایه گذاری و سود آوری می باشد یا عمل به نیات خیرخواهانه واقفینی که برای آسایش و رفاه مردم ملک و زمینشان را وقف می کنند نه صرفا سرمایه گذاری و کسب درآمد؟

 

 و در آخر بهتر است برای برون رفت از یک چالش بزرگ منطقه ای دستان هم را به یاری بگیریم و برای رفاه و سلامت مردم بیش از هر چیزی به همکاری و مساعدت روی آوریم.

22


استفاده از اين خبر فقط با ذكر نام شمال نيوز مجاز مي باشد .
ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

عین الله 21 شهريور 1396
17
3
پاسخ
سلامتی مردم در خطره سازمان اوقاف همکاری بیشتری داشته باشه با مردم
نا شناس 21 شهريور 1396
8
17
پاسخ
بي عرضگي دولت و مسئولان را که نبايد اوقاف جبران کنه ... چرا کارخانه زباله سوز تاسيس نمي کنند؟؟؟؟
پاسخ ها به این نظر
آملی 20 شهريور 1396
چه ربطی به دولت داره . اوقاف مازندران داره با سلامتی مردم امل بازی می کنه . بزودی یک طومار اعتراض به عملکرد مدیران اوقاف استان به محضر رهبر عزیز انقلاب امضا و تقدیم ایشان می کنیم . مدیران اوقاف استان به خاطر این اقدامات خود باید برکنار شوند .
صادق 21 شهريور 1396
10
0
پاسخ
باید نوع وقف معلوم شود که واقف آنرا وقف خاص کرده یا وقف عام
مهندس علی 21 شهريور 1396
3
15
پاسخ
آقای محترم نگارنده جهت اطلاع حضرتعالی عرض می نمایم ، اصل وقف سودآوری است که سود آن در راستای نیات واقف هزینه می گردد . اجرای نیات واقفین بدون درآمدزائی بی معنی است . آن چیزی که مورد وقف قرار می گیرد ، درآمد حاصل از موقوفه است نه خود موقوفه . اگر شهرداری محترم آمل ، قیمت ملک را کارشناسی و اجاره کامل آنرا پرداخت نماید ، به احتمال قوی مدیرکل محترم اوقاف یا متولّی موقوفه با پیشنهاد شما موافقت خواهند نمود ، مگر آنکه واقف برای موقوفه ( اراضی مدّ نظر شما ) کاربری خاصی درنظر گرفته باشد مانند باغ یا احداث مدرسه و یا امثال آن که بدین لحاظ استفاده از اراضی مذکور بعنوا ن دپو زباله منتفی می گردد .
پاسخ ها به این نظر
ali 20 شهريور 1396
سلام اصل وقف سود اوری نیست بلکه گره کشایی هست اینکه اوقاف اون رو تبدیل به دکان کرده یعنی از اصل موضوع منحرف شده واین انحراف اونقدر هم عریض وطویل شده که اصل غیر انتفاعی بودن موقوفه گم شده . هرچند درسالهای اخیر شاهد ادعاهای عجیب وغریب اوقاف بریا بسیاری از زمینه ها وحتی روستاه وشهر های کوچک هستیم . شاید یه روز بشه متوجه بشیم خودمون هم وقف بودیم وخبر نداشتیم .. اقای رمدانی یه گزارش دراین زمینه بذار نترس تحریم نمیشی .
مهندس علی 21 شهريور 1396
بعضیها نمی خواهند قوانین مربوط به وقف را قبول نمایند و زور می گویند ، ali آقا آنچه گفتم از قانون وقف و شریعت اسلام است ، حال شما قبول ندارید مشکل خودتان است .به شهرداری محترم آمل اعتراض بفرمائید که زمین دیگری را انتخاب کند . اینکه زمینی وقف شده است به معنای بی صاحب بودن آن نیست . ضمناٌ ما متولّی موقوفات بسیاری در استان مازندران هستیم و از این نظر از مدیر کل محترم اوقاف تشکر می کنیم که قصد احیای موقوفات را دارند . همانگونه که گفتم شما زمین دیگری را انتخاب کنید ، در آمل زمین کم نیست .
ali 22 شهريور 1396
برادر مهندس علی سلام . کجای متن بنده حاکی از عدم فبولی سنت وقف بوده ؟ یا خوب نخواندی یا خوب نتونستی حلاجی کنی . بنده درهیچ جای کلامم صحبتی از زمین مذکور یا شهرداری یا امثالهم نشد . صحبت بنده در نوع کارکردی هست که امروزه وقف به ان مبتلا شده واز کارکزد گره گشایی به عمل کرد سود اوری تبدیل شده . در تمام موقوفه ها شرط بر حل مشکلات مسلمین بر اشکال گوناگون ان میباشد . اما اینکه بعضا شاهد تعرض اوقاف بر مکانها وجاهایی هستیم که اصلا نیازی به ورود اوقاف نیست جای سوال است . اینکه اشاره شد بعضا شاهد این هستیم که دفعتا و یکباره اعلام میشود 6 دانگ یک روستا وقف شده ( حالا بماند برای چه ) اما دقیقا حدود روستا معلوم نمیشود در صورتی که در زمان وقف این روستا کل این روستا یا منطقه چند ده هکتار بود و الان چند صد هکتار شده ،حالا بماند که درباره شرایط وقف و واقف نمیشود حرفی زد چون هیچ کدام دردسترس نیستن. شما اگر دراین زمینه مطالعاتی دارید خوشحال می شوم استفاده کنم . البته قبلا در این زمینه در همین سایت صحبت زیاد شده اما دریغ از اینکه کسی از اوقاف پاسخگوی شبهات باشد . درضمن خیلی جاها اقایان می گویند وقف سنت اسلامی است که مورد اشتباهی است و وقف تقریبا درتمامی ادیان ومذاهی ومناسک قبل از اسللام و حتی ایران باستان وجود داشته . چسبوندن هر چیزی به دین برای بستن دهان دیگران باعث قدرت دین نمیشود بلکه ضعف وزوال دین و دین داران ان را نشان میدهد . امیدوارم این موضوع وقف به یک موضوع رسانه ای با نگرش عقلانیتی بررسی گردد .
سید 21 شهريور 1396
14
3
پاسخ
یعنی همه کارها در اوقاف مازندران درست انجام میشه ؟ که برای یک زمین اینقدر حساسیت به خرج میدید . مسئولیت سلامت مردم آمل بر عهده اوقاف مازنردان و شخص مدیر کل ............. آن است .
پاسخ ها به این نظر
مهندس علی 21 شهريور 1396
مازندران استان عجیبیه آقای رمدانی ، خرید و فروش رأی صورت می گیره بر خلاف قانون و آموزه های دینی ما ، آب از آب تکون نمی خوره و تبدیل به عرف میشه ، اینهمه قشقرق بر سر انتخاب استاندار که اصلا ربطی به افراد انتخاب کننده نداره صورت میگیره ، الان عدّه ای احساساتی شان کرده اند و حرفهای بی ربط می زنند و مدیر کل اوقاف را مسئول سلامتی شان می نامند . بابا یک کم عقلانیت و منطق و رعایت قانون و شرع بد نیست .
زمین وقفی مال بابای آقای مدیر کل نیست که آنرا به شما ببخشد ، بفهم اینو
- 21 شهريور 1396
0
1
پاسخ
اداره اوقاف امل با هدايت رييس اوقاف اخيرا با صورتجلسه چند ادم ... سند باطل شده اصلاحات ارضي را به ميزان چندين هكتار وقف اعلام كردند بدون اينكه از اداره ثبت استعلام كنند كه اين سند درست است ياغلط وصاحبان اصلي مدت 3سال تمام دويدند به رييس اوقاف كشور ومدير كل استان مراجعه كردند نتيجه نگرفتند تا اينكه با گرفتن وكبل به دادگاه پناه بردند ومدارك خود را دادند تا حكم گرفتند وحالا همين اوقاف به اين حكم اعتراض دارد.ببينيد موضوع را .وشما انتظار داريد ازاين زمين باد اورده اوقاف به شهرداري واگذار كند كه امر خير در جهت سلامت مردم باشد اقاي شمال نيوز نترس واين متن را كه شما هم ميدانيد در سايت بگذاريد تا مدير محترم فعلي ببيند واقدام خير كند
پاسخ ها به این نظر
ali 22 شهريور 1396
جالبه طرز تفکر اوقاف اینه شما اثبات کنید که وقف نیست در صورتی که ساده ترین شکل حقوقی این موضوع اثبات ادله باید توسط کسانی باشد که مدعی هستن.البته جالبتر اینکه اوقاف خودش رو بالمره صاحب می داند ودیگران باید اثبات کننده باشن . قانون روز اونجا سروته نوشتن ...
نا شناس 22 شهريور 1396
0
0
پاسخ
دوستان این همه سروصدا چیه من وشما کاره ای نیستیم همه ادارات ونهادها وسازمانها دنبال پول ودرامدزایی ومنفعت خودهستند وکمتر به فکرمردم وجامعه هستند در این مورد مسولین اوقاف پشت مسائل شرعی ودینی ویا قانونی سنگرگرفته ومیتازند حالاهربلایی سرجامعه ومردم بیاید به اینها چه ربطی داره اومدکه اومده اسلام بن بستی نداره برای همه احکام نظر وبرنامه دارد این اقایان نمیدانند وهمیشه ان را تفسیر به رای میکنند با انعکاس به رهبری واستفاده از احکام ثانویه قابل حل است حرص وجوش زیاد نخورید در نظر وفتوا امام امده حاکم حتی میتواند بدون نظر واقف مسجدی را خراب کند ویااز این دست مشکلات دیگر....
نادر 22 شهريور 1396
0
0
پاسخ
برابر ماده ۱۲ قانون مدیریت پسماند مصوب اردیبهشت ۸۳ تهیه مکان مناسب برای دفع ودفن بهداشتی پسماندها و تامین اعتبار و تسهیلات و تجهیزات آن از وظایف وزارت کشور است . چرا طی این سیزده سال کسی به فکرش نبود ؟. اگر قضیه سد هراز پیش نمومد همچنان مکان عمارت جاده هراز محل دپو و دفع غیر اصولی زباله ها یا همان پسماندها بود

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد


سامانه آموزش آنلاین ویندی