.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما تا انتخابات
 

آخرین عناوین
یک روزنامه نگار با سابقه استان :
مدیران پیرذهن ، مانع توسعه یافتگی استان مازندران هستند
شمال نیوز : این فعال رسانه ای تاکید کرد؛اتاقهای فکر بهترین سامانه برای بهره گیری از تجربیات مدیران مسن است که متاسفانه در ساختار مدیریتی کشور تعریف نشده است.....
مدیران پیرذهن ، مانع توسعه یافتگی استان مازندران هستند

شمال نیوز : یک روزنامه نگار با سابقه استان مازندران گفت؛ نیروی انسانی یکی از مهم ترین منابع قدرت در هر کشوری است و براساس همه رهیافتها این نیروی انسانی هرچه جوان تر نشاط تر، شاداب تر، پر انرژی و دارای قدرت ریسک پذیری بیشتری باشد فرایند توسعه با هزینه کمتری محقق خواهد شد.

به گزارش شمال نیوز ، «کوروش غفاری چراتی» در گفتگو با خبرنگار ما گفت؛نیروی انسانی، موتور محرک پیشرفت در هرسازمانی است بنابراین هرچه این موتور جوان تر و چابک تر باشد می تواند حرکت به سمت پیشرفت و تعالی را سرعت بخشد که آن هم به مدد نگاه نو و توان مضاعف که در افراد نو یعنی جوان ها به دست می آید محقق می شود.

وی با اشاره به اینکه باید از نوگرایی، ریسک پذیری و پویایی جوانان در مدیریت سازمانها و دستگاههای اجرایی استان استفاده کرد، گفت: باید بین مدیران جوان و با تجربه تعادل ایجاد کرد، تعادلی که این روزها درسطوح مختلف مدیریتی در کشور مشاهده نمی شود و کفه پیرمردها در مدیریت دستگاههای اجرایی سنگین تر از جوانان است .

وی با اشاره به اینکه تجربه مدیران زیر چهل سال در کشورهای دنیا تجربه موفقیت آمیزی بوده است گفت؛تمام شرکت هایی که به اوج رسیدند مدیرانشان زیرچهل سال بودند.

این روزنامه نگار یکی از مشکلات عدم ورود جوانان به سطوح مختلف مدیریتی را استمرار حضور مدیران سالخورده و مسن دانست و تصریح کرد؛ راهبری و اداره ی امور سازمان ها در دنیای امروز، بدون بهره گیری از دستاوردهای مشترک علوم مرتبط مانند مدیریت و روانشناسی، هرگز نمی تواند تضمینی برای موفقیت در رسیدن به اهداف سازمانی باشد.

« غفاری چراتی» افزود؛ یکی از مهم ترین یافته های مباحث روانشناسی در سالهای اخیر این بوده است که بررسی منحنیِ ذهنیِ سنین پیری  نشان می دهد که مغز انسان در سنین بالا کندتر کار می کند و روند تجزیه و تحلیل آن به گونه ای است که می تواند در فرآیند تصمیم سازی به خطا رود.

وی گفت؛ کند شدن ذهن در سنین بالا می تواند در برخی از موارد مثل: یادگیری، آزمون های حافظه و سامان دهی اطلاعات آنلاین در مقابل یک جوان 30 ساله، بسیار مشهود به نظر برسد. وی گفت؛ دانشمندان علوم اعصاب و روان دلایلی برای باور این موضوع دارند که با گذشت زمان سرعت پردازش عصبی  ، درک مطلب و قدرت ریسک مانند بسیاری از واکنش های طبیعی انسان کاهش می یابد.

وی افزود؛ مطالعات آناتومیک نشان دهندۀ این است که مغزانسان نیز در طول زمان دچار تغییرات ساختاری ظریفی می شود که می تواند بر روی تجزیه و تحلیل مسائل و کشف راهکارهای برون رفت از چالش ها تاثیرگذار باشد.

وی گفت؛ تحلیل توسعه فرایندی است که در پرتو ذهنی خلاق و پویا حاصل می شود و مدیران خسته ،پیرذهن و محافظه کار هرگز نمی توانند در درک شرایط و مقتضیات دنیای مدرن همگام با جوانان حرکت کنند و این چالشی است که متاسفانه نظام مدیریتی کشور ما از دیرباز با آن مواجه بوده است.

این فعال رسانه ای تاکید کرد؛اتاقهای فکر بهترین سامانه برای بهره گیری از تجربیات مدیران مسن است که متاسفانه در ساختار مدیریتی کشور تعریف نشده است.

وی گفت؛استان مستعد مازندران که اقیانوسی از استعدادهای جوان و مدیران نواندیش را در خود دارد متاسفانه در بسیاری از حوزه ها بواسطه نگاه بسته مدیریتی ،متاثر از چنین چالشهایی است .

این روزنامه نگار گفت؛ در بسیاری از دستگاههای اجرایی استان هنوز مدیران و معاونینی بر مسند امور قرار دارند که ارزشهای اجرایی و عملیاتی آنان بواسطه کهولت سن و ذهنیت متاثر از پیری و خستگی، از کارشناس واحد مربوطه به مراتب پایین تراست.

وی تصریح کرد؛ واضح است در چنین شرایطی هرگز نمی توان از اینگونه سازمانها و مدیریتها انتظاری جز روزمرگی داشت. وی درپایان حضور جوان در مناصب مختلف مدیریتی را از تاکیدات مستمر رهبرمعظم انقلاب دانست و افزود؛ یکی از مطالبات موکد رهبری از مسئولان ارشد نظام، میدان دادن به جوانان خلاق بوده است ،ضرورتی است که انتظار می رود مدیران تصمیم ساز در این راستا جدیت بیشتری به خرج دهند.


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();
نظرات خوانندگان :

ساروی 22 مرداد 1396
56
0
پاسخ
مهمترین مدیر پیرذهن که مانع بزرگ توسعه استان است شخص استاندار می باشد.کاملا با مطلب فوق موافقم.
پاسخ ها به این نظر
حسین 22 مرداد 1396
اکثر مدیران دستگاه های اجرایی استان بازنشسته هستند
نا شناس 22 مرداد 1396
20
0
پاسخ
چرا مدیران سن بالا و بازنشسته را عوض نمی کنند خصوصا الان مدیران کل ما همه سن بالا هستن و اکثرا بیش از 30 سال سن دارند
محمد 22 مرداد 1396
7
0
پاسخ
فوق العاده بود. کوروش عزیز. مثل همیشه نافذ و منطقی و هوشمندانه.دست مریزاد. کاش گوش شنوایی وجود داشته باشد و بساط اینگونه مدیران فسیل شده را از ارکان مدیریت دستگاههای اجرایی کنار بگذارد تا هوایی تازه در فضای اداری دستگاههای اجرایی استان وزیدن بگیرد و خونی تازه در رگهای سازمانها جاری شود. بسیاری از مدیران و معاونین پیرذهن با وجودیکه به سن بازنشستگی رسیدند و بعضی ها هم چندسال از این سن عبور کرده اند اما همچنان در مسند و پست خود حضور دارند .فقط به خاطر حقوق و مزایا. آیا این ظلم نیست.؟
- 22 مرداد 1396
4
1
پاسخ
اگر مديران پيرذهن باعت مانع توسعه يافتگي هستند پس تمام وزرا وبزرگان كشور همين گونه هستند
پاسخ ها به این نظر
نا شناس 22 مرداد 1396
نمونه بارز نعمت زاده وزیر صنعت معدن تجارت بود که در جلسات چرت میزد.اون هم از وضع صنایع کشور.
نا شناس 22 مرداد 1396
21
0
پاسخ
من خدمت همه دوستان سلام عرض می کنم
کاملا با نظر نویسنده موافقم آقای عبوری روزی که می خواست شهردار ساری شود همه مخالفان بوق کرنا کرده بودند که ایشان حتی توانایی پرداخت حقوقو کارمندان شهرداری را ندارد ولی همگی دیدند که نه تنها حقوق کارمندانش را تمام کمال پرداخت کرد بلکه رضایت آنها را نیز بیشتر و ساری را به جایگاه واقعی اش نزدیک و نزدیک تر کرد و همه استان از ایشان به مدیری نیک نام و توانمند و عملگرا یاد می کنند.به جوانانی اینچنین باید اعتماد کرد و از نیروی جوانی و پویای آنان استفاده کرد
من ضمن احترام به شحصیت والای آقای دکتر فلاح اعتقاد دارم که ایشان باید بازنشسته شوند و بعنوان مشاور به استان و کشور خدمت کنند

همکاراداری 21 مرداد 1396
5
0
پاسخ
باسلام تمام عرایض آقای کوروش غفاری مورد تایید هست اما چیزی را به عنوان یک شاغل به عرض می رسانم وبعید به نظر می رسد درج گردد علاوه براین ویژگی ها مورد خاص که بهش اشاره نشده داشتن مدیر کل سیاسی که اداره کل را پناهگاه خود قرارداده است که درهردولتی رنگ عوض می کنند این یک نوع روزمرگی برای کارمندهست.
پاسخ ها به این نظر
نا شناس 22 مرداد 1396
استاندار فقط عبوری. جوان و پرنشاط و با انگیزه
کارمند 21 مرداد 1396
12
0
پاسخ
یکی از عوامل مهم رکود در استان استمرار حضور این دسته از مدیران هستند. البته عامل تنش در ادارات هم هستند. چون براینکه از دیگران عقب نیافتند فقط زیراب می زنند و باعث تخریب دیگران هستند تا مبادا کسی جایشان را بگیرد. در ادات مازندران خیلی زیاد هستند.صبح تا غروب هیچ کاری نمی کنند جز توطئه.
نا شناس 21 مرداد 1396
9
0
پاسخ
در حالیکه جوانان تحصیل کرده زیادی پشت خط هستند مدیران پیرذهن به صندلی شان چسبیده اند و به هیچ قیمتی کنار نمی روند.
نا شناس 21 مرداد 1396
13
0
پاسخ
ای کاش استاندار عوض بشه - تو رو قرآن اینقدر تاکید رو بابلی بودن استاندار نکنید - اصلا از هر شهری باشه به فکر توسعه استان باشه - این همه تحصیل کرده بیکار داریم تو استان
محسنی 22 مرداد 1396
3
0
پاسخ
کوروش جان سلام! با این نکاتی که در خصوص کند و پرخطا شدن مغز انسان در سن پیری، گفتی تکلیف ما با آیت الله جنتی چیه ؟ اگه ممکنه در مورد ایشون یه استثنا بذار لطفا........
بهدین خداشناس 22 مرداد 1396
12
0
پاسخ
اصطلاح(مدیران پیرذهن)ازدستاوردهای دولت روحانی برای گستره لغت وفرهنگ فارسی است که باعملکردمدیرانش واردزبان فارسی شده...
نا شناس 22 مرداد 1396
12
0
پاسخ
‌بسیار زیبا بود
علی نیکزاد 22 مرداد 1396
6
0
پاسخ
بسیاری از این مدیران یک ساعت نمیتوانند در یک جلسه بنشینند. به خمیازه های مکرر آنها توجه کنید.چرا نمی خواهند قبول کنند که پیر شدند و باید بروند استراحت کنند!

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد


سامانه آموزش آنلاین ویندی