.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما تا انتخابات
 

آخرین عناوین
توصیه ای به ژنرال‌های کابینه

پس از انجام مراسم رسمی تحلیف ریاست جمهوری آقای روحانی برای دور دوم، ضروری است تا طبق قانون اساسی رئیس جمهور اعضای کابینه دولت دوازدهم را برای کسب رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

بدیهی است رئیس جمهوری که برای دور دوم انتخاب شده، با تجربه‌ای که از همکاری وزراء و اعضای کابینه بدست آورده، مایل به ادامه همکاری با بخشی از کابینه به هر دلیل نباشد.

بنابراین چه رئیس جمهور نخواهد، چه چنانچه برخی وزراء گفته‌اند مایل به ادامه کار نباشند، تغییرات در کابینه فعلی قطعی است.

اما اینکه وزرای جدید چگونه و در چه فرایندی بر کرسی وزارت تکیه خواهند زد، موضوع مهمی است که سرنوشت 4 سال مدیریت آینده کشور را رقم خواهد زد.

چند نکته

1- درترمیم و معرفی کابینه باید از فرسایش در وزارتخانه‌هایی که میادین عمل مشترکی دارند جلوگیری شود. درگیری آشکار و پنهان در دولت، بیش از همه دودش به چشم مردم خواهد رفت. نظیر آنچه در حوزه وزارت بهداشت و رفاه و تأمین اجتماعی شاهد آن بوده و هستیم.

2- هماهنگی وزرا با شخص رئیس جمهور از شرایط لازم برای« کارآمدی » کابینه است. بنابراین انتظار نداریم رئیس جمهور بخواهد از منتقدان خود ولو کارآمد باشند، به عنوان وزیر استفاده کند. اما می‌توانیم این انتظار را داشته باشیم که به سهم خواهی های سیاسی« نه» بگویند.

3- دولت و شخص رئیس جمهور، مسوولیتی سخت و بزرگ دارد و متناسب با آن، از اختیارات و ظرفیت‌های فراوانی نیز برخوردار است. اگر واقعاً قصد خدمت و عمل به وعده‌ها و خواست مردم در میان است، بهتر است از حاشیه سازی، فرافکنی، درگیری‌های فرسایشی، زیاده خواهی و طرح مطالبات فراقانونی پرهیز شود.

4- برخی، کابینه دولت یازدهم را « پیرترین کابینه » پس از انقلاب نامیده‌اند و چه بسا بتوان علت معطل ماندن حجم زیادی از مطالبات مردم را در همین نکته جستجو کرد. داشتن انرژی کار، نیرو و خلاقیت جوانی، تجربه و دانش علمی و انگیزه و اراده برای پیشرفت امور از ویژگی‌هایی‌اند که در انتخاب وزرای جدید باید مورد توجه باشند.

اگر آقای روحانی نخواهد مشکلات ساختاری و پیچیده کشور را حل کند و فقط نیم نگاهی به وعده‌های انتخاباتی خود داشته باشد، باید بداند با این کابینه موجود راه به جایی نخواهد برد.

ژنرال‌های ناکارآمد کابینه فعلی اگر قصد کمک به دولت را دارند، بهتر است در اتاق‌های فکر و سیاست گذاری مورد استفاده قرار گیرند و جای خود را به نیروهای بانشاط و توانمند بدهند. این بزرگترین خدمتی است که به مردم و دولت می‌توانند بکنند.

منبع: صبح نو


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد


سامانه آموزش آنلاین ویندی