.
صفحه اصلي آرشيو جستجو پيوند ها تماس با ما تا انتخابات
 

آخرین عناوین
تفکر قجری از نفت تا اورانیوم از لولهنگ تا آبگوشت بزباش
تفکر قجری از نفت تا اورانیوم از لولهنگ تا آبگوشت بزباش

شمال نیوز : فصل نوین در تاریخ پر نشیب و فراز کشور زمینه های متفاوت سیاسی ، اجتمایی ، فرهنگی ، و نظامی را مهیا کرده است در این راستا مفاهیم اجتمایی مانند دموکراسی و جامعه معدنی فرصت مناسبی برای رهایی از جهل و ایجاد اندیشه در جامعه به شکل اساسی هموار کرده است . میتوان گفت تمامی حرکت های بزرگ اجتمایی بشری که در تاریخ تمدن بشر شناخته شده است برگرفته از تفکری بوده است که در جامعه عام شده است و با یک خرد جمعی به یک مصلحت عمومی در زندگی انسان تبدیل شده است انسان در این خرد جمعی نه تنها میتوانند سرنوشت خودش را در دست بگیرد بلکه در سرنوشت هم نوعان جامعه اش نیز تاثیر مثبت بگذارد این آگاهی یک ملت است که برای رهایی از ظلم وطاغوت و فساد قیام میکند ، دفاع میکنند و حتی بهترین عزیزانشان را فدای آرمان های خود میکند.
اما در این میان تفکراتی هم هست که به عنوان یک شخصیت در طول تاریخ وجود داشته است در تاریخ دویست ساله ی اخیر ایران تفکراتی وجود دارد که در رخداد های مهم سیاسی اجتمایی ایفای نقش کرده است و البته با دلالی و امضا کنندگانی که ایران را به آوردگاه امتیازات مختلف برای دول غربی تبدیل کردند از عهدنامه ی ترکمنچای و گلستان تا قرارداد 1857 میلادی ، جدایی افغانستان از ایران و همه پرسی 1970 میلادی ،جدایی بحرین از ایران. این دلالان بودند که با تفکر اینکه نفت بو میدهد امضا کننده ی قرارداد های ننگین در تاریخ ایران شدند از اندیشه ای که به دنبال ملی کردن صنعت نفت بود ، این تفکر قجری فرسنگ ها فاصله داشت که میگفت نفت بو میدهد میخواهیم به چه کار؟ بگذارید بردارند و ببرند ! در برهه ی دیگر استدلال شد که اکثریت مجمعل الجزایر بحرین ، عرب هستند و از لحاظ اقتصادی دیگر اهمیت ندارد!! زیرا نفت آنجا تمام شد !! و صید مروارید دیگر صرفه اقتصادی ندارد ! از لحاظ سوق الجیشی نیز با وجود تسلط ایران بر تنگه ی هرمز دیگر ارزشی ندارد ! از لحاظ امنیتی هم حفظ آن سرزمین پر هزینه و مستلزم استقرار دو لشگر در آنجاست ! و به یک شیوه ی همه پرسی (در یک عمل فرارمحترمانه) بحرین از ایران جداشد .
همچنین با این تفکر دریای مازندران به روس ها واگذار شد و چنین گفته شد که آب دریای خزر شوراست و حتی به درد قلیان هم نمیخورد!! و با استدلال اینکه جهان سیاست جهان بده - بستان است هرات بده فرض شد و خرمشهر بستان پسندیده شد و افغانستان از ایران جداشد!! گویی ا ندیشه و تفکر قجری که گفته بود ملتی که لیاقت لولهنگ سازی را ندارد چگونه میتواند صنعت نفت را اداره کند همچنان ادامه دارد که بیان میشود ملت ایران در آبگوشت بزباش و قورمه سبزی تخصص دارد و اینکه صنعت هسته ای را میخواهیم به چه کار ؟! هرچه خواستیم با هزینه کمتر از دول غربی میخریم .
به راستی نفوذ این شخصیت القایی دوره ی قجری اگر در دوران دفاع مقدس وجود داشت موجب جدایی خرمشهراز ایران به ازای آبادان و غرامت جنگی نمیشد؟!؟
دموکراسی و فرصت انتخابات آزمونی است برا اینکه تفکر قجری حاکم باشد یا تفکر انقلابی؟! اندیشه ای که میگوید اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال و یا تبدیل شدن به یک خریدار حرفه ای !! و گرفتن عکس یادگاری!

*  دانشجوی دکترای علوم سیاسی


ایمیل مستقیم :‌ info@shomalnews.com
شماره پیامک : 5000592323
 
working();

ارسال نظر :
پاسخ به :

نام : پست الکترونیک :
تصویر روبرو را بصورت لاتین وارد نمایید :
 
working();


« صفحه اصلي | درباره ما | آرشيو | جستجو | پيوند ها | تماس با ما »
هرگونه نقل و نشر مطالب با ذكر نام شمال نيوز آزاد مي باشد


سامانه آموزش آنلاین ویندی